Опитування: Ринкова пробіжка

Алеся КОСМИНА

Рік Кролика, який добігає кінця, справді став плодовитим — на появу нових компаній на юридичному ринку, переїзди юрфірм, великі проекти та переходи команд юристів до конкурентів

Щоб з’ясувати, які події з тих, що відбувалися на ринку юридичних послуг 2011 року, є найбільш показовими, ми попросили представників юридичного бізнесу відповісти на два запитання: чим запам’ятався рік для компанії та чим порадував ринок загалом

Нова п’ятірка лідерів

Андрій АСТАПОВ, керуючий партнер МЮГ AstapovLawyers

На ринку відбулися доленосні зміни. Формується нова п’ятірка лідерів. Не думаю, що я можу прогнозувати, хто саме до неї увійде, але світ уже не буде таким, як був для більшості юридичних фірм, — це факт. Завданням кожної фірми наразі є знайти своє місце в новій ринковій архітектурі. Це досить складний, але захоплюючий процес.

Рік, що минає, — другий поспіль надуспішний рік для нашої компанії. І це попри досить несприятливі ринкові умови в основних країнах нашої активності та досить низький старт бізнес-сезону 2011 року. Розвиток компанії та її зростання набрало найвищих обертів. До нас приєдналися кілька ключових партнерів та старших юристів. Я дуже задоволений та вдячний команді за віддану роботу та високу якість.

Цього року ми брали участь у більшості значущих корпоративних спорів в Україні та в декількох важливих у РФ і Казахстані. На жаль, їх ще не можна офіційно оголошувати, але юридичній громадськості вони добре відомі. Ми дуже пишаємося участю в цих проектах та результатами цієї участі.

Спокійний рік

Максим Лавринович, керуючий партнер ЮФ «Лавринович і Партнери»

Цей рік був максимально спокійним на юридичному Олімпі України за останні кілька років. Усі основні гравці мати можливість пожинати плоди виходу з кризи своїх клієнтів, і тому мали достатню завантаженість роботою.

Для ЮФ «Лавринович і Партнери» 2011 рік був винятково вдалим: 24 січня 2011 року до нашої команди як асоційований партнер приєднався Ігор Сюсєль — кваліфікований фахівець з таких напрямків практик, як злиття та поглинання, корпоративне, страхове право та інтелектуальна власність. Раніше він обіймав посаду старшого юриста в ЮФ «Бейкер і Макензі».

2011 року клієнтами фірми стали Japan Tobacco International, «Промінвестбанк», Allseeds Group, Winner Imports Ukraine, «Альфа-Банк», Дніпровський меткомбінат ім. Ф.Е. Дзержинського та чимало інших успішних компаній. 3 жовтня Київське представництво ЮФ «­Лавринович і Партнери» переїхало до нового, обладнаного за міжнародними стандартами офісу. Відтепер у розпорядженні фірми 600 м2 просторих, комфортних та сучасних приміщень для роботи, наших гостей та клієнтів.

Цього року партнери та юристи фірми консультували у зв’язку з випуском облігацій зовнішньої державної позики на загальну суму 2,85 млрд дол. США, супроводжували розміщення акцій Industrial Milk Company на Варшавській фондовій біржі, були залучені провідною міжнародною юридичною компанією White & Casе як радники з українського права в процесі надання державних гарантій на загальну суму понад 1,35 млрд дол. США, домоглися скасування податкових повідомлень-рішень на суму понад 2 млрд грн в інтересах ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг».

З-поміж наших найбільш показових проектів 2011 року є залучення ЮФ «Лавринович і Партнери» нашими колегами з міжнародних юридичних фірм для роботи в таких угодах:

—?юридичний супровід переговорів і підписання гарантійної угоди за довгостроковим кредитом на суму 376 млн дол. США, наданого АТ «Сбербанк Росії» Укравтодору;

—?юридичний супровід при видачі державної гарантії Ексімбанку Кореї у зв’язку з договором про надання кредиту в розмірі 261 млн дол. США статутному територіально-галузевому об’єднанню «Південна залізниця»;

—?юридичний супровід переговорів і підписання гарантійної угоди щодо кредиту в розмірі 372,3 млн дол. США, отриманого ДП «Дирекція з будівництва та управління національним проектом «Повітряний експрес» та іншими інфраструктурними об’єктами Київського регіону від Експортно-імпортного банку Китаю;

—?юридичний супровід переговорів і підписання гарантійної угоди за кредитом на 260 млн дол. США, наданого АТ «Сбербанк Росії» державному підприємству КБ «Південне» ім. Янгеля (проект «Циклон-4»).

Регіональний підйом

Вікторія Тісногуз, партнер АФ «АКТІО»

Можна констатувати, що сучасний ринок юридичних пос­луг став більше орієнтованим на бізнес. Особливий прогрес цього року спостерігався на рівні юридичних фірм середньої ланки, які виявилися більш адаптованими до змін у кон’юнктурі ринку та досить потужними, щоб утримувати свою нішу. Варто відзначити і підйом регіональних юридичних фірм, які не тільки зберегли своїх клієнтів на місцях, але й успішно виходять на столичний ринок. Також простежувалася тенденція до збільшення кадрових змін, зок­рема в партнерському складі багатьох юридичних фірм.

В історії ж розвитку нашого об’єднання 2011 рік став, мабуть, найпрогресивнішим. Нещодавно ми переїхали до нового офісу, який відповідає стандартам офісу провідної юридичної фірми. Цьогорічні тенденції зумовили відкриття нових практик, зокрема департаменту податкового права, у зв’язку з чим збільшився і штат. До нашої команди приєдналися десятеро досвідчених адвокатів і юристів, серед яких є радники ДПС першого рангу, фахівці, які брали участь у розробці Податкового кодексу України.

Будь-які зміни на краще неодмінно себе виправдовують. Кількість клієнтів ЮФ «АКТІО» збільшилася на 10 %, в тому числі на 20 % іноземних клієнтів, що сприяло збільшенню фінансової ефективності роботи об’єднання також приблизно на 10 %.

Продовжує показувати свою ефективність наша судова практика. Щороку судових спорів стає дедалі більше, тому завантаженість юристів судового департаменту найбільша. Особливим попитом цього року користувалися послуги одного з головних департаментів ЮФ «АКТІО» — департаменту кримінального права. Наші адвокати успішно провели ряд гучних справ, в яких брали участь як українські високопосадовці, так і великі іноземні бізнесмени. Відкриттям цього року стала податкова практика компанії. З прийняттям Податкового кодексу України та внесенням багатьох змін до нього, проблем у підприємців значно збільшилося. Дякуючи таланту та досвіду фахівців податкового департаменту ЮФ «АКТІО», багато підприємців-клієнтів нашого об’єднання продовжують успішно вести свій бізнес. Крім того, за участю нашої компанії постійно проводяться семінари і тренінги, присвячені платникам податків, на яких обговорюються найактуальніші податкові питання. Найближчим часом ми збирається розвивати нові напрямки, зокрема практику з роботи із захисту персональних даних.

Шліфовка бізнес-процесів

Олексій Кот, керуючий партнер ЮФ «Антіка»

Ми уважно стежимо за всіма подіями, що відбуваються на ринку юридичних послуг. Його надзвичайно тісний зв’язок з економічним та інвестиційним кліматом, а також напрямками подальшого стратегічного розвитку України зумовлюють і розвиток кожного його учасника. Тому всі події та зміни на ринку — створення, об’єднання юридичних фірм, міграція партнерів, відкриття нових практик — це відповідь часу та обставинам. Найголовніше, щоб усі ці процеси були успішними для їхніх учасників.

2011 рік був першим роком роботи ЮФ «Антіка» на ринку юридичних послуг України і, можливо, одним з найважливіших для нас з точки зору розвитку фірми. Перш за все, нам потрібно було відшліфувати всі бізнес-процеси, необхідні для успішної роботи фірми, побудувати роботу з клієнтами, зі ЗМІ, забезпечити просування бренду на ринку юридичних послуг України та побудову позитивної репутації фірми. Цього року в нас відбулись також кадрові зміни: у лютому до складу партнерів приєднався Олександр Буртовий, який є експертом у галузі будівництва, нерухомості, проектного фінансування та комплексного супроводу інвестиційних проектів. За рік збільшився і штат юристів.

Не менш складним та важливим завданням було закріпити наші позиції в юридичних практиках, які ми визначили пріоритетними та активно розвиваємо, а саме: антимонопольне право, судова практика, а також земля, нерухомість, будівництво.

За останній рік нам також вдалося реалізувати низку цікавих проектів у наших основних практиках. Проекти були різними: деякі більш вагомими з точки зору гонорарів, деякі — з точки зору розвитку практики. Крім того, нам не тільки вдалося зберегти нашу клієнтську базу, але й певною мірою розширити її: у нас з’явились нові достатньо великі клієнти з портфелем цікавих завдань.

Пожвавлення процесів

Володимир САЄНКО, партнер ЮФ «Саєнко Харенко»

Рік, що минає, був багатим на події як для юридичного бізнесу в Україні (здебільшого завдяки подальшому розвиткові законодавства, а також загальному пожвавленню бізнес-процесів в Україні), так і для ЮФ «Саєнко Харенко».

У цілому на юридичному ринку України у 2011 році відбулося багато подій, хоча і збереглися тенденції останніх трьох років: (і) очікуваної консолідації юридичних фірм не відбулося, натомість кількість гравців на юридичному ринку вчергове збільшилася; (іі) українські юридичні фірми продовжують експансію в країнах СНД; (ііі) п’ятірка лідерів ринку залишилась порівняно стабільною, хоча деякі традиційні «важковаговики» значно послабили свої позиції через зміни організаційної структури, злиття та поглинання або ж за рахунок виходу ключових партнерів зі складу команди.

Для ЮФ «Саєнко Харенко» 2011 рік відзначився стрімким розвитком нових практик та посиленням команди у сферах вирішення спорів, міжнародного арбітражу, міжнародної торгівлі та податкового права.

На початку року ми розширили і значно посилили практику вирішення спорів після приєднання партнера Сергія Погребного та команди юристів. Протягом останніх 12 місяців завдяки успішній роботі команди у сфері вирішення спорів ЮФ «Саєнко Харенко» (i) значно збільшила клієнтську базу в Україні; (ii) стала фірмою № 1 за кількістю найбільших публічних проектів у сфері вирішення спорів та міжнародного арбітражу, згідно з нещодавнім дослідженням 50 найбільших судових та арбітражних справ, видавництва «Юридична практика»; (iiі) була визнана у ТОП-5 найкращих юридичних фірм у сфері вирішення спорів дослідженням Ukrainian Law Firms 2011.

Навесні до практики податкового права фірми приєднався Дмитро Івануса (раніше партнер ЮФ «Левенець, Маців та Партнери»). Багаторічний досвід та спеціалізація пана Івануси у сфері податкового права сприяла розширенню клієнтської бази практики та розвиткові нових для фірми послуг, зокрема послуги юридичного аудиту. Восени до нашого партнерського складу приєдналася відомий юрист, арбітр та експерт у галузі міжнародної торгівлі Тетяна Сліпачук (раніше партнер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери») разом із командою старших юристів у складі Наталі Микольської та Олени Перепелинської. Пані Сліпачук очолила практики міжнародного арбіт­ражу та міжнародної торгівлі. Партнерський склад ЮФ «Саєнко Харенко» також поповнився партнером Андрієм Ляховим, який спеціалізується на корпоративному праві та управлінні капіталом.

Зміцнення позицій

Аркадій ПЕРМЯКОВ, партнер ЮК «Сетра»

Основні зміни в ЮФ «Сетра» в 2011 році стосувалися проведення політики, спрямованої на зміцнення позицій компанії на ринку надання юридичних послуг, а також на залучення якомога більше нових клієнтів.

Наша компанія стала більш відкритою. Було вирішено надати її діяльності більшої публічності, зокрема шляхом висвітлення в засобах масової інформації актуальних питань, які виникають при вирішенні резонансних спорів, учасниками яких виступають наші клієнти. При цьому компанія залишається вірною своїм клієнтам і забезпечує дотримання конфіденційності.

Крім того, у році, що минає, ми розширили спектр послуг, додавши кілька нових практик: фармацевтику, захист прав інтелектуальної власності, морський консалтинг та інші.

Протягом року компанія брала активну участь у розв’язанні корпоративних конфліктів, які виникли внаслідок спроб реалізації рейдерських схем з метою отримання контролю над деякими компаніями. Наприклад, наші спеціалісти представляли інтереси клієнтів в спорі, що виник навколо однієї із провідних фармацевтичних компаній країни. Одночасно була розпочата діяльність в деяких нових сферах практики, зокрема, захисті прав інтелектуальної власності, морського консалтингу тощо.

2011 року ЮК «Сетра» стала генеральним партнером Асоціації правників України, що дало змогу долучитися до співпраці з провідними правниками країни, обмінюватися набутим досвідом, налагоджувати нові зв’язки.