Форум: Кредитні історії

Як банкам боротися із викликами від НБУ, економічної ситуації та боржників, вирішували на ІІ Юридичному банківському форумі

ІІ Legal Banking Forum, що відбувся 24 лютого 2016 року та зібрав представників юридичних фірм, юрисконсультів банків, представників держорганів та суддів, став майданчиком для обговорення актуальних нині для банківської системи питань. Йшлося про реформування банківського сектора, законодавчі реалії та ініціативи, судову практику, роботу з проблемними активами та фінансовий моніторинг. Генеральним партнером заходу виступила ЮК L.I.Group.

Панельна дискусія першої сесії була присвячена перспективам банківського сектора. Головного реформатора — Верховну Раду України — представляв Руслан Демчак, заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансової політики та банківської діяльності, який, власне, і розповідав про законодавчі ініціативи у банківській сфері. Також обговорювали очікування від змін у регулюванні платіжних послуг в Україні, перспективи консолідації у банківському секторі та зміни законодавства про банківські послуги відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. У дискусії взяли участь партнер МЮФ Integrites Олег Загнітко, заступник голови правління та керівник юрдепартаменту УкрСиббанку Сергій Панов та голова правління ПАТ «Банк Форвард» Андрій Кісельов. Модерував обговорення партнер МЮФ Baker & McKenzie Ігор Олехов.

Під час другої сесії, модератором якої виступив керуючий партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Сергій Боярчуков, йшлося про корпоративні відносини у банках. Так, голова Постійної комісії Київради Леонід Антоненко на прикладах конкретних банків розбирав переваги та недоліки «екзотичних» корпоративних форм у структурі власності українських банків — трастів, фондів прямих інвестицій тощо. Виступ партнера ЮФ Asters Євгена Поради стосувався структурування істотної участі у банку, зокрема погодження НБУ придбання істотної участі та алгоритму самого структурування. Радник голови правління ПАТ «АКБ «Новий» зупинився на питанні корпоративного управління в банках, стверджуючи, що процеси злиття малих та середніх банків і приватизації держбанків створять попит на якісне корпоративне управління. Цього ж, за його словами, вимагатиме і переорієнтація на залучення внутрішнього інвестора у майбутньому, та й загалом банки із якісною системою корпоративного управління матимуть додаткову ринкову перевагу.

Актуальній уже декілька поспіль років проблемі — роботі з проблемними активами — була присвячена третя сесія, модератором якої виступив керівник практики банківського та фінансового права АО Arzinger Олександр Плотніков. Про досвід створення перехідного банку учасникам форуму розповіла керівник відділу запровадження планів врегулювання неплатоспроможних банків ФГВФО Світлана Рекрут. Про інші практичні аспекти роботи з проблемними активами розповідали представники юрбізу. Зокрема, старший юрист МЮФ Dentons Надія Шилєнкова проаналізувала реальність застосування міжнародних інструментів фінансової реструктуризації в Україні, у тому числі — договори Standstill, Override, Subordination. А керівник практики корпоративного права та M&A АО «Спенсер і Кауфманн» Микола Ліхачов поділився власним досвідом із транскордонного розшуку активів. За його словами, оскільки шахраї використовують складні схеми для виводу активів, діяти потрібно швидко. Власне, Forensic Accounting — судово­бухгалтерський аналіз, спрямований на розкриття шахрайства — включає роботу великої кількості фахівців у різних юрисдикціях, тож є витратним, проте ефективним інструментом. Партнер ЮФ Aequo Юлія Кирпа, у свою чергу, розповіла про способи виведення неплатоспроможних банків з ринку із залученням інвестора, вказавши на переваги та недоліки таких інструментів. Йшлося, окрім іншого, про створення перехідного банку, передачу гарантованих зобов’язань із виплатою премії, виведення банку з ринку за участю держави тощо.

Четверта сесія була традиційно розподілена на паралельні секції. У першій обговорювали кредитні спори, а у другій — взаємодію з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Дискусію про кредитні спори модерував старший партнер LCF Артем Стоянов. Суддівський корпус із доповідями щодо останніх тенденцій судової практики представляли суддя ВСУ Тетяна Жайворонок та суддя ВГСУ Валерій Картере. Актуальну практику ВСУ з кредитних спорів аналізувала і партнер АО «СК ГРУП» Юлія Курило, згадавши, у тому числі, й постанову ВСУ, якою було визначено непідвідом­чість третейським судам справ за позовом кредиторів до позичальників щодо стягнення заборгованості за споживчими кредитами. Цей пункт викликав тривалу дискусію. Про перспективу стягнення заставного майна приватними виконавцями розповідала радник голови правління з юридичних питань ПАТ «Ідеа Банк» Юлія Карпець, а про кредитні спори із застереженням cross­default — партнер МЮФ Integrites Денис Киценко.

Про взаємодію із ФГВФО говорили директор юрдепартаменту цього фонду Віктор Новіков (про законодавчі новели, що вплинули на роботу фонду), партнер судової практики ЮФ ILF Олексій Харитонов (про актуальну судову практику за участю фонду та сторони у даних спорах) і представники двох банків — ПАТ «Діамантбанк» та ПАТ «КБ «Хрещатик». Модератором секції був партнер ЮФ Sayenko Kharenko Назар Чернявський.

Остання, п’ята сесія стосувалася фінансового моніторингу. Керуючий юрист ЮФ GOLAW Максим Лебедєв про аналізував положення листа НБУ від 29 січня 2016 року щодо використання індикаторів підозрілих фінансових операцій. На його думку, у цьому випадку банкам потрібно, по­перше, усвідомити, що фінмоніторинг — це обов’язок банку, а не клієнта, по­друге, не турбувати клієнта і самостійно проводити аналіз його активності, по­третє, збільшити штат відділу фінмоніторингу, по­четверте, провести навчання персоналу цього відділу, особливо щодо специфіки функціонування іноземних компаній, і, по­п’яте, провести роз’яснювальну роботу серед клієнтів. У свою чергу, директор департаменту контролю та фінансового моніторингу ПАТ «КРЕДОБАНК» Максим Ващук розповів про практику відмови від проведення та призупинення фінансових операцій. Максим Копейчиков, партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери», зупинився на юридичних нюансах перевірки бенефіціарів та мінімізації ризиків неповернення кредитів, а гість із Кіп­ру, керуючий партнер ЮФ Nasos A. Kyriakides & Partners LLC, Насос А. Кіріакідес ознайомив присутніх із міжнародною фінмоніторинговою практикою, а саме — з принципами комплаєнсу у банківському секторі у світлі останніх змін у законодавстві ЄС. Модератором цієї сесії виступив старший партнер ЮФ Asters Армен Хачатурян.

Завершився форум, який цього разу проходив у готелі InterContirental, фуршетом, під час якого учасники заходу продовжили обмінюватися думками, досвідом та візитівками.

 

-->