Репортаж: Ринкова зарядка

Щорічний юридичний форум «Розвиток юридичних послуг в Україні», який традиційно відбувся у Києві наприкінці лютого, запам’ятався новими форматами, відвертістю деяких спікерів та приємною загальною атмосферою

Форум, який Асоціація правників України провела вже у дванадцятий раз, справді зміг приємно здивувати учасників, більшість з яких уже настільки звикли до різноманітних заходів, що під час виступів спікерів навчилися одночасно «сидіти» у гаджетах та спати. Інтерактивне голосування, робота із залом, робота у парі, відсутність виступів з трибуни і, звичайно ж, репліки із залу, які не давали спікерам відволікатися від теми, — це все додавало форуму жвавості. Власне, оригінальним було навіть привітальне слово — президент АПУ Денис Бугай, голова Організаційного комітету форуму та керуючий партнер АО Arzinger Тімур Бондарєв і керуючий партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Сергій Боярчуков виступили коротко, по суті та стоячи разом перед залою. Тоді ж Денис Бугай і анонсував нові формати дискусій форуму.

Перша сесія, під час якої аналізувалися ключові події року, була найцікавішою з точки зору формату. Якщо модераторів було лише двоє (директор з розвитку бізнесу Redcliffe Partners Ірина Химчак та старший партнер ЮФ Asters Армен Хачатурян), то спікерів — як мінімум півтора десятка. Це були керівники провідних юрфірм, які відповідали на запитання модераторів, не відходячи від своїх крісел. Цікавим нововведенням, яке справді вразило учасників, стало інтерактивне голосування. Усі могли висловити власну думку щодо тієї чи іншої тенденції, натиснувши відповідну кнопку. Серед запитань, які розглядалися, — вихід міжнародних фірм з України та поява нових гравців, відкриття нових офісів українськими юрфірмами в Україні та за кордоном, конкуренція з боку «великої четвірки» та юрдепартаментів великих компаній тощо. Деякі запитання, які ставили модератори, важко було назвати зручними, наприклад чому «Ілляшев та Партнери» відкрили офіс у Москві в розпал конфлікту, але всі впоралися. Зокрема, Михайло Ілляшев відповів, що у московському офісі його компанії працюють лише люди, котрі мають відповідну позицію.

Під час другої сесії власним досвідом з побудови правової держави ділилися колишні представники юрбізу, які опинилися у владі. Власне, темою обговорення було те, чим вони можуть бути корисними ринку юридичних послуг. І щоб спікери не відволікалися від основної теми, їм про це нагадували учасники ­форуму та модератор Олена Дерев’янко. З колегами вели розмову заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов, виконуючий обов’язки міністра екології та природних ресурсів України Ганна Вронська, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Наталія Микольська, заступник міністра юстиції України з питань виконавчої служби Сергій Шкляр, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков та народні депутати України Андрій Журжій, Олена Сотник і Вікторія Пташник. Загалом їхні виступи не супроводжувалися оптимізмом та ентузіазмом, як рік­два тому (виділявся лише Сергій Козьяков, який у своїй звичній манері розповідав цікаві історії про процес атестації суддів). В основному всі скаржилися на те, що дуже важко працювати в умовах, коли намагаєшся змінити ситуацію, а це майже неможливо з огляду на українські державні традиції. Також спікерам не сподобалися результати голосування учасників форуму на запитання щодо корупції у держорганах. За їхніми словами, доки праця держслужбовця не буде достойно оплачуватися, корупцію не викорінити. Завершилася сесія запрошенням юристів до спільної роботи. Зокрема, Ганна Вронська описала екологічні проекти, які можуть у майбутньому принести юрбізнесу чималий прибуток (і, власне, приносять зараз у більш цивілізованих країнах).

Традиційна для форуму сесія про партнерство цього року теж мала дещо незвичайний формат. Модератор сесії Ірина Нікітіна ставила запитання не спікерам, а парам спікерів. Кожна пара мала свою тему, яку й озвучувала через призму власного досвіду та розуміння ситуації. Отже, керуючий партнер АО AVER LEX Ольга Просянюк та керуючий партнер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» Андрій Стельмащук говорили про виклики у період турбулентності ринку (Ірині Нікітіній слово «криза» не подобається, тому у темах виступів фігурувала лише турбулентність), партнер ЮФ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і Партнери» Україна Роман Степаненко та керуючий партнер ЮФ «Авеллум» Микола Стеценко — про розширення партнерств у цей період, про стратегію та планування говорили керуючий партнер юридичної групи LCF Анна Огренчук та керуючий партнер ЮФ AEQUO Денис Лисенко, а про Effective Experience Management — керуючий партнер ЮФ AGA Partners Амінат Сулейманова та юридичний директор Danone Dairy Ukraine Наталія Лиса.

Не обійшлося й без обговорення міжнародних тенденцій і трендів. Під модераторством Тімура Бондарєва їх аналізували президент RULG — Ukraine Legal Group Ірина Паліашвілі, партнер естонської фірми VARUL Леонід Толстов, партнер білоруської юркомпанії «Сисуєв, Бондар, Храпуцький» Олександр Храпуцький та Олександр Болквадзе, партнер BLC Law Office із Грузії. Говорили про політичні та економічні процеси, що впливають на юрбізнес, найбільше затребувані послуги та кадрове питання. Як з’ясувалося, останнє — актуальне для всіх, бо молодь не хоче працювати, а талантів загалом мало.

Завершився форум фуршетом, а для «УЮ» — домовленостями про нові матеріали, теми та авторів.

 

-->