Моя компанія: Коли боржник правий

Алеся КОСМИНА

Шість років, проведених у комерційному банку на посаді керівника юридичного відділу та члена кредитного комітету, змусили Дмитра Головка переглянути життєві пріоритети та відкрити власну юридичну компанію, основною спеціалізацією якої став захист боржників. Про причини такого вибору, а також тенденції ринку антиколекторських послуг, дієві способи відстоювання прав та майна боржників, власні амбіції і перспективи компанії «Дмитро Головко та Партнери» він розповів «УЮ»

Пане Дмитре, чому ж було прийняте рішення перейти на бік боржників?

З банку (це був «Індекс-банк», нині — Креді Агріколь) я звільнився у 2010 році. Тривав фактично другий рік кризи і чимало боржників були позбавлені можливості виконувати свої кредитні зобов’язання в повному обсязі через значне знецінення гривні та зменшення прибутків, тож активно шукали можливостей домовитися з банками. Останні, у свою чергу, проявляли просто унікальну «сліпоту» у відношенні до боржників, наче не розуміючи, що якщо грошей немає, то їх немає, а значне знецінення зас­тавного майна тільки погіршувало ситуацію ще більше. Ці обставини та знання слабких місць і методів роботи банків допомогли того ж року досить успішно розпочати власну практику у фінансово-кредитній сфері.

Спочатку це були судові спори з банками, в яких я представляв інтереси, у тому числі, боржників — як фізичних, так і юридичних осіб. Із часом компанія через потреби ринку та відповідний попит перетворилася на антиколекторську. А нещодавно для більш ефективної боротьби за права боржників ми з колегами навіть заснували правозахисне об’єднання — громадську організацію з досить грізною назвою «Правовий сектор».

 

Яку конкретну користь приносить ця громадська організація?

Ми вирішили об’єднати постраждалих від дій колекторів. І сьогодні всі члени організації можуть отримати безоплатно допомогу як від нашої юридичної компанії, так і від інших членів «Правового сектора», яких сьогодні нараховується близько п’ятисот. Крім того, ця організація допомагає чинити серйозний тиск на колекторів та державні органи. Там, де можуть не відреагувати на юриста або адвоката, будуть змушені відреагувати на делегацію представників громадськості з відеокамерою.

Як показує практика, нині це є найефективнішим способом досягнення результату без хабарів та інших протиправних методів.

 

З якої причини?

Шість років тому, коли я розпочинав практику, всі питання кредитно-фінансової сфери лежали у судовій площині. Але кон’юнктура ринку змінилася, коли років три тому банки почали масово продавати свої кредитні портфелі факторинговим компаніям (у народі — колекторам). Останні ж не є зразком джентльменської поведінки, вчиняючи психологічний тиск та часто діючи методами, що знаходяться далеко за межами українського правового поля і загалом світової практики, тобто аж ніяк не у судовому порядку.

Більше того, тенденцією останніх років є таке явище, як перереєстрація факторинговими компаніями на себе майна боржника на підставі договорів іпотеки. І це попри судові процеси, які ще тривають, арешти та положення закону про мораторій. Боржники, зрозуміло, звертаються до суду для оспорювання подібних дій, а поки триває судовий процес (а він може тривати і понад рік), колектори намагаються виселити боржників з їхнього нерухомого майна. Знову ж таки, тиснуть психологічно, оскільки правових інструментів вони об’єктивно не мають. Тож для ефективного фізичного та психологічного протистояння таким діям у нас і з’явилася громадська організація.

Ще два роки тому наша робота обмежувалася лише судовою практикою, а колекторські компанії приїжджали виселяти лише з судовим рішенням на руках. Сьогодні методи у них інші, от і у нас теж вони нові. Життя, як-то кажуть, змусило.

 

На що більше сьогодні витрачається часу — на фізично-психологічне протистояння чи на стандартну юридичну практику?

Звичайно, на юридичну практику. Ми ж усе-таки юристи. Власне, силовий блок та громадська організація виникли лише нещодавно у відповідь на тенденції часу. Як тільки колектори бачать, що їм дадуть відсіч, вони відступають, адже їхні методи спрямовані перш за все на тих боржників, які не знають своїх прав.

 

Попит теж збільшився?

Так, за останні два роки через дії факторингових компаній, які скуповують портфелі банківських кредитів, та повторне значне підвищення курсу долара. Банкам простіше продати портфелем усі проблемні кредити і позбутися їх таким чином, звільнивши резерви, ніж домовлятися з кожним боржником особисто, витрачаючи на це фінансові та людські ресурси.

Але можу сказати, що сьогодні боржник має всі можливості успішно домовитися з кредитором — чи то банком, чи то колекторською компанією — про вирішення боргового питання на задовільних для всіх умовах. Звичайно, з банками ситуація простіша, адже вони працюють у правовому полі та через декілька років судових процесів погоджуються «закрити питання» за 30—50 % від вартості застави. Колектори теж йдуть на поступки, але лише у тому разі, коли бачать спротив.

 

Яку найбільшу суму вам вдалося відвоювати у судовому порядку?

Не так давно була у нас «справа про 25 мільйонів», стосувалася вона заставленого автомобіля. Банк вимагав від боржника 25 мільйонів гривень, з яких 400 тисяч становило тіло кредиту, ще 100 тисяч — відсотки та 24,5 мільйона — різноманітні штрафи. Боржник був готовий сплатити тіло кредиту, тобто 400 тисяч гривень. Нам вдалося отримати судове рішення, за яким він мав віддати банку лише 300 тисяч. Щодо решти вимог ми змогли довести, що працівники банку, м’яко кажучи, помилилися у калькуляції.

Власне, банківські помилки є дуже поширеним явищем. Людський фактор завжди має місце — працівники банку можуть не провести останній платіж, не закрити рахунок, не зняти арешт з автомобіля тощо. У результаті навіть порядний боржник, який виконав свої зобов’язання в повному обсязі, за декілька років по тому може отримати позов на декілька мільйонів штрафів або побачити колекторів перед дверима. І дуже частою є ситуація, коли у суді складно довести закриття кредиту, адже мало хто зберігає всі квитанції, а ще менше людей вимагають у банку папери про те, що кредитні відносини повністю завершені. Справді, важко це виправляти, але нам вдається.

 

Що пропонуєте у такій ситуації?

Ми активно співпрацюємо з Державної виконавчою службою. Цей напрям у нас очолює наш «ДВСмен» Анд­рій Нерода. Це два напрями роботи — затягування процесу стягнення майна та закриття на законних підставах виконавчих проваджень, що, зрештою, дозволяє повернути майно боржнику. Усе залежить від обставин. Якщо нам вдається закрити провадження лише тимчасово, то за той час, поки банк зможе повторно накласти арешт, боржник має право переоформити все майно, окрім заставного, на інших осіб.

Утім, інколи ми також допомагаємо стягувати грошові кошти з боржників. Зокрема, велике задоволення приносить процес стягнення боргів, які створюють державні та комунальні установи, що полюбляють роками не оплачувати проведені роботи чи надані послуги. Ось нещодавно виграли справу і змогли стягнути кошти на користь ТОВ «МОНТА», яке займалося реставрацією пам’ятника Великого Князя Володимира до 1025-річчя хрещення Русі. Директор компанії — відомий в Україні і світі професор та архітектор, конструктор Терентьєв Борис Валентинович — практично за власні кошти провів цю реставрацію на замовлення Управління з охорони культурної спадщини при КМДА ще у 2014 році. Оскільки оплата так і не надійшла, вони звернулися до нас, а ми — до суду. Суд присудив на користь ТОВ «МОНТА» 764 600 грн, з яких 85 709 грн є так званими інфляційними. 663 889 грн з КМДА ми вже стягнули, над стягненням решти ще працюємо.

 

Наскільки за ці роки збільшився штат компанії та як підбирали кадри?

За великим рахунком, усі наші партнери та ключові співробітники — це мої друзі та знайомі, з якими ми «перетиналися» раніше під час роботи. На сьогодні основ­ний штат налічує вісім осіб, переважна більшість яких є практикуючими юристами, але загальний штат компанії складає 20 осіб. Ми всі однодумці, що допомагає працювати злагоджено. Крім того, кожен займається тим, що найкраще вміє та у чому має досвід та здобутки. Ми не маємо співробітників, які беруться за все й одразу.

Найближчим часом плануємо розширятися, адже роботи стає дедалі більше.

 

Як і де шукаєте клієнтів?

Клієнти нас самі знаходять. Якщо чесно, то всі ці роки ми працювали винятково за рекомендаціями, що дуже добре спрацьовувало. Але ми дійшли до тієї точки, коли настав час стати більш публічними. По-перше, дуже хочеться привернути увагу громадськості до діяльності колекторів, адже це беззаконня не має нічого спільного з правовою державою. По-друге, необхідно розповідати людям, що з колекторами можна і потрібно боротися. І, звичайно ж, ми бачимо, що на ринку фінансово-кредитних відносин дуже багато людей, які не отримують кваліфіковану юридичну допомогу. І це наші потенційні клієнти.

 

Що робите для просування свого бренду?

Ми запустили сторінки у соціальних мережах, проводимо тренінги, знімаємо відеоролики з тренінгами щодо заставних та беззаставних кредитів. Також маємо власний канал на YouTube, де все це і викладаємо.

Відзначу, що найбільші проблеми сьогодні саме із беззаставними кредитами. Люди потрапляють під такий тиск, що готові оплачувати навіть не свої борги. Це дуже серйозна проблема і розв’язати її можна лише підвищенням обізнаності громадян щодо своїх прав.

 

Часто трапляється, що фізичні особи, які мають проблеми з колекторами, не мають можливості оплатити ваші пос­луги?

Справді, наші послуги недешеві, адже на перше місце ми ставимо якість та готовність зробити все заради клієнта. У той же час намагаємося знайти ціновий баланс. І все ж є люди, які не можуть оплатити наші послуги. У такому разі ми готові допомогти консультаціями, надаємо алгоритм дій, який є ефективним та про який не пишуть в Інтернеті. Іноді навіть можемо представити інтереси у суді.

Звичайно, співробітники за цю роботу теж отримують гонорар, оскільки в іншому випадку вони не матимуть достатньої мотивації. Загалом така pro bono діяльність становить сьогодні 10—15 % від усієї практики. Крім того, ми співпрацюємо з організацією «Українці разом», яка допомагає бійцям АТО та їхнім родинам.

 

Якими є плани на майбутнє?

Наразі ми не плануємо обслуговувати корпоративний сектор, поки що роботи багато і в нашому сегменті. З тієї ж причини не плануємо змінювати і основну нашу спеціалізацію. Але якщо знайдемо цікавих партнерів, які надають якісні послуги, то все можливо. Юридичний ринок досить специфічний, потрібно працювати ефективно та швидко. Тож вимоги до потенційних партнерів дуже високі.

А ось у межах нашої сфери плануємо активніше виходити у регіони. Хоча ми і зараз у разі необхідності та на прохання регіональних клієнтів готові поїхати у будь-який куточок для вирішення спірних питань. Тим більше, що на цей момент розраховувати на позитивні зміни у кредитних правовідносинах поки що не доводиться.

 


КОМАНДА

Дмитро ГОЛОВКО, президент

Досвід роботи — 11 років
Спеціалізація — фінансове та банківське право, судова практика
Заснував компанію у 2010 році
Хобі: професійний баскетбол, футбол, змішані бойові мистецтва, стрільба в тирі, пейнтбол, рафтинг, подорожі за кордон


Ірина КЛЕПІКОВА, партнер

Досвід роботи — 7 років
Спеціалізація — цивільно-правова, судова практика
У компанії — з 2012 року
Хобі: гра на скрипці, футбол, подорожі



Олександр ЛУК’ЯНЕНКО, керуючий директор

Досвід роботи — 9 років
Спеціалізація — цивільно-правова, судова практика
У компанії — з 2010 року
Хобі: пейнтбол, гірські лижі, великий теніс, змішані бойові мистецтва, туризм


Андрій НЕРОДА, старший партнер

Досвід роботи — 12 років
Спеціалізація — робота з органами Державної виконавчої служби та силовими структурами України
У компанії — з 2010 року

Хобі: психологія, важка атлетика, подорожі, музика


Андрій ВИКЛЮК, молодший партнер

Досвід роботи — 7 років
Спеціалізація — переговори та укладення угод з банками й іншими фінансовими установами
У компанії — з 2012 року
Хобі: змішані бойові мистецтва, рафтинг, альпінізм, парапланеризм, написання творів, поезія, страйкбол, знавець вогнепальної зброї

Сергій ТІТОВ, керуючий партнер

Досвід роботи — 7 років
Спеціалізація — аналіз законодавства
У компанії — з 2011 року
Хобі: стрітрейсинг, баскетбол, графічний дизайн



Михайло БЄЛЯВСЬКИЙ, керівник служби безпеки, правозахисник

Досвід роботи — 5 років
У компанії — з 2015 року
Хобі: гра на скрипці, змішані бойові мистецтва, бокс, кіукушинкай карате, стрільба в тирі



Олександр ВОВК, медіа-директор

Досвід роботи — 5 років
У компанії — з 2014 року
Хобі: великий теніс, плавання, пейнтбол, альпінізм, релігієзнавство, теологія, туризм



-->