№06 Червень 2016 року → У вільний час

Post Scriptum: Перемога конкуренції невідворотна

Сергій ДЕНИСЕНКО,
радник ЮФ AEQUO

Прийняття останніх законодавчих актів є значним кроком Уперед у реформуванні законодавства про захист економічної конкуренції

Минає перший рік роботи оновленого складу Антимонопольного комітету України (АМКУ). Рік довгоочікуваних змін законодавства та підходів у роботі АМКУ, рік, який приніс, напевне, найбільше новин за останнє десятиріччя роботи Комітету.

Основною передумовою реформ стало призначення наприкінці травня минулого року нового голови АМКУ та повне оновленого складу державних уповноважених. Наразі продовжується процес змін у середній ланці фахівців Комітету. Складається враження, що процес оновлення Комітету має системний характер, і не відбувається за принципом «усі старі мають піти ». Такі тенденції свідчать про зважений підхід до кадрової політики всередині Комітету та дають надії на якісне посилення професійної команди АМКУ.

Першим регуляторним документом, який вийшов із стін нового Комітету, стали Рекомендаційні роз’яснення щодо розрахунку штрафів. Зазначений документ нарешті пролив світло на розуміння підходів Комітету під час визначення розмірів штрафів за порушення конкурентного законодавства.

Без перебільшення, ключовою подією для всіх практикуючих юристів у сфері законодавства про захист економічної конкуренції та представників бізнесу було ухвалення Верховною Радою України Закону «Про внесення змін до Закону України «Про захист економічної конкуренції» щодо підвищення ефективності системи контролю за економічними концентраціями № ­935-VIII.

Прийнятий закон передбачає досить суттєве збільшення вартісних показників, при досягненні яких учасники трансакції мають звертатись за дозволом до АМКУ та запроваджується двоступеневий тест для підрахунку відповідних вартісних показників. Законом також впроваджується нова спрощена процедура розгляду заяв на концентрацію. Позитивною новелою також стало запровадження на рівні закону офіційної процедури поперед­ніх консультацій з органами Комітету щодо інформації та документів, які є необхідними для розгляду заяви.

Наразі АМКУ розроблено та оприлюднено новий проект Положення про концентрацію, який покликаний втілити на практиці останні зміни законодавства в частині контролю за концентраціями та узгодженими діями. Найближчим часом очікується направлення проекту Положення про концентрацію, з урахування наданих коментарів, до Міністерства юстиції України з метою проходження всіх необхідних процедур для прий­няття відповідного документа.

3 березня 2016 року набув чинності ще один важливий Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості діяльності Антимонопольного комітету України» № 782-VIII. Відповідно до положень закону, АМКУ має публікувати свої рішення та розпорядження на своєму офіційному веб-сайті протягом 10 робочих днів з дня їх прийняття. Прийняття відповідного закону, безперечно, сприятиме більшому розумінню, прозорості та передбачуваності роботи АМКУ.

Серед останніх практичних новин діяльності Комітету необхідно відзначити застосування найбільшого за всю історію АМКУ штрафу до компанії «Газпром» у розмірі 85,9 млрд грн за зловживання монопольним становищем.

Комітет також активно досліджував ринок реалізації авіаційного палива та бензинів, про що свідчить застосування значного штрафу до «Лукойл Авіейшн Україна» восени 2015 року та відкриття справи проти частини роздрібних рітейлерів нафтопродуктів за ознаками наявності порушень на відповідному ринку. Маємо великі очікування, що цього разу АМКУ ґрунтовно проаналізує відповідний ринок і поведінку його гравців та зможе винайти комплексне та справедливе розв’язання відповідної проблеми.

Активні дії Комітету також спостерігались на ринках реалізації тютюнових виробів, фармацевтики, електроенергії, соціально значущих продуктів.

Безперечно, прийняття та розробка останніх законодавчих актів є значним кроком уперед у реформуванні законодавства про захист економічної конкуренції. Однак не менш важливим залишається також те, як саме відповідне законодавство застосовуватиметься і тлумачитиметься Антимонопольним комітетом. Розумність, послідовність та практичність підходів Комітету до тлумачення норм чинного законодавства буде найбільш об’єктивним індикатором змін у галузі конкурентного права протягом наступних років його діяльності.

 

-->