Тема: Схід та Захід

Євген ЛУКАШУК,
партнер, керівник офісів ETERNA LAW у Латвії та Німеччині

Останні роки розвитку підтверджують, що латвійський регіон є одним з найдинамічніших та найбільш комфортних для ведення бізнесу. Приміром, цього року Латвія уперше увійшла до World Global Index — це індекс, який підтверджує стабільність фінансового сектора країни. Також Латвія займає міцні провідні позиції у світовому рейтингу Doing Business, що зайвий раз підтверджує великі можливості та зручність ведення бізнесу в цій країні. Наразі ми спостерігаємо великий інтерес клієнтів з регіону СНД не лише до Німеччини, яка традиційно є промисловим серцем Європи, а й до Латвії.

Важливо і те, що сьогодні є безліч програм підтримки бізнесу — це як фінансування у форматі інвестицій від фондів ЄС, так і різноманітні варіанти займів та кредитів. На цей момент у бізнесу, який планує вихід на ринки ЄС, справді багато можливостей. Латвія — одна з країн, активно залучених до контролю та розподілу інвестицій від фондів ЄС.

Будучи членом ЄС, Латвія має дуже цікаву програму підтримки бізнесу. Це програма грантів — не кредитів, а саме грантів, які можуть підтримувати нові проекти, фінансуючи їх в обсязі до 50 %. Звичайно, є низка умов для отримання фінансування: мінімальна кількість людей, яких треба зайняти, є вимога закуповувати обладнання лише у європейських виробників тощо. Та ми вже бачимо декілька успішних прикладів, коли, приміром, будівництво нового заводу у Латвії обійдеться у 4—5 мільйонів євро і 2,5 мільйона з цієї суми, які будуть витрачені на обладнання, можна отримати з фондів ЄС за умови дотримання певних вимог. Вимогою може бути не продавати підприємство впродовж п’яти років або ж, якщо знайдеться покупець, продати та повернути ці 2,5 мільйона фінансової допомоги. Ось таким чином можна досить легко отримати вхід на європейський ринок.

Крім того, будучи членом ЄС, Латвія надає можливість вирішити всі питання, пов’язані із сертифікацією, що теж підкріплюється успішними прикладами. Такий полегшений вхід з точки зору перенесення активів (не трейдинг, а саме перенесення виробництва) є цікавим для наших клієнтів, і сьогодні ми бачимо великий попит. Обсяги фінансування бувають різними. Загалом є два великих блоки: фінансування обсягом понад 50 млн євро та фінансування обсягом до 50 млн євро. Як правило, наші інвестори починають з меншого — до 50 млн євро.

Важливим для бізнесу є і те, що менше місяця тому сейм ухвалив договір про вступ Латвії до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Вступ Латвії до організацій найбільш розвинених країн світу принесе їй, на думку МЗС Латвії, суттєві переваги, у тому числі, підвищить кредитний рейтинг, що вплине на відсоткові ставки та знизить витрати на обслуговування державного боргу. Членство в ОЕСР також означає вищі стандарти підприємництва та захисту інвестицій, включення Латвії до міжнародних досліджень та статистичних баз. Крім того, таке членство сприятиме боротьбі із корупцією, удосконаленню правової бази, активізації прямих економічних зв’язків з іншими країнами ОЕСР та позитивними змінами у системі освіти.

Для представників українського та бізнесу СНД розташування наших офісів у Латвії та Німеччині теж є географічно зручним, адже ми охоплюємо частину ключових з точки зору ведення бізнесу регіонів. І наше поточне територіальне покриття дасть змогу створити своєрідний місток між Сходом та Заходом.