Спорт: Гра за правилами

Незважаючи на те, що перші згадки про сквош зустрічаються ще в далекому XVI столітті, в нашій країні він почав набирати популярності тільки впродовж останніх кількох років. При цьому сквош уже встиг зарекомендувати себе як елітний вид спорту, навіть за умови, що фінансово він менш витратний, ніж інші ракеткові види спорту. Про перспективи розвитку та популяризації сквошу в Україні, про високі досягнення українських сквошистів на світовій арені, а також про те, чим сквош може зацікавити юристів, розповіли президент Федерації сквошу України Анастасія НЕТРЕБЧУК (А.Н.) та віце-президент з розвитку Федерації сквошу України (ФСУ) Максим УРАКІН (М.У.)

Анастасія НЕТРЕБЧУК

Максим УРАКІН

 

Пане Максиме, чому ви пропагуєте саме сквош?

М.У.: Цей ракетковий вид спорту досить швидко розвивається на світовій арені. Просто в Україні сквош досі багато в чому недооцінений. Хоча, за останні три роки ми спостерігаємо зростання вітчизняних гравців, збільшення кількості кортів для гри і кількості турнірів, що проводяться в країні. Згідно з нашою статистикою, понад 60 % людей, які спробували пограти у сквош, стають його переконаними прихильниками. У наш час постійного перенапруження і браку часу сквош надає можливість швидко перемкнутися з побутових і ділових проблем на заняття динамічним спортом, який стимулює і м’язову, і мозкову діяльність. Крім того, це заняття не має обмежень за віком і погодою, за маленький часовий період можна отримати максимум користі.

 

Як почуваються українські сквошисти в Європі, чим можете похвалитися?

А.Н.: Український сквош за останній час зарекомендував себе на гарному рівні. Національна збірна України не перший рік тримається у другому дивізіоні чемпіонату Європи — для виду спорту, що почав розвиватися в нашій країні лише недавно, це хороший показник. Свого часу ми не раз вигравали Кубок європейських націй (зараз він є першістю в третьому дивізіоні чемпіонату Європи). Чудово виступали юніорські та жіночі збірні. На клубних чемпіонатах і на індивідуальних першостях також було чим пишатися. У нас є багато ентузіастів сквошу, які вміють так зарядити енергією, що після цього залишається тільки пишатися тим, чого ми досягли за цей час.

М.У.: Чоловіча національна збірна України гідно вис­тупила на командному чемпіонаті Європи 2016, хлопці зайняли 17 місце, що є золотою серединою європейського рейтингу, обіграли збірну Польщі у них же вдома (чоловічий чемпіонат проводився в травні 2016 року в Польщі). Що стосується наших дівчат-сквошисток — тут перспективи підкорення Європи особливо відчуваються. На командному чемпіонаті вони розгромили упертих середняків — команди Білорусі, Ізраїлю, Румунії. Киянка Надія Усенко вже входить в топ-100 світового рейтингу сквошисток (у Наді зараз 77 позиція). Крім того, у неї перша позиція в категорії «дівчата до 17 років» в європейському рейтингу, а Аліна Бушма одразу слідує за нею на другому місці. Спостерігаючи за тим, як розвивається сквош у нашій країні, впевнений, що такими темпами Україна зможе мати гідну зміну і бути конкурентоспроможною на всіх рівнях — клубному, командному, жіночому, юніорському.

 

Чи займаєтеся підтримкою дитячого та юнацького сквошу?

А.Н.: Кілька місяців тому наші закохані в сквош меценати запустили пілотний проект зі створення в Україні Дитячої академії сквошу. Планується поява схожих академій і в інших містах України. Знову ж, велике спасибі нашим партнерам, спонсорам і просто ентузіастам сквошу, завдяки яким і вдається провадження цього проекту — Дмитру Чубукіну, Аліходже Ахмедову, Якову Кутковському — всіх не перелічити. Крім того, в Україні проводяться дитячі міжнародні турніри, наразі переважно в Києві, але це тільки початок. На останньому турнірі Вarakat Squash Junior Open брали участь понад 80 юніорів. Це велике досягнення — сподіваюся, вже за пару років наші юніори диктуватимуть свої умови на міжнародній арені.

Ще цього року в планах проведення Чемпіонату України серед дітей та юніорів. Такого формату турнір буде проведено вперше, тож ми дуже сподіваємося, що це дасть хороший стимул для нових досягнень.

 

Що таке ФСУ і кого вона об’єднує?

А.Н.: Федерація сквошу України — це швидкозростаюча громадська організація. З темпами розвитку цього виду спорту в нашій країні інакше не виходить. На сьогодні кількість членів організації доходить до 100 осіб, але наша мета привернути якомога більше уваги до спорту і сподіваємося, що в недалекому майбутньому ми досягнемо цифри як мінімум 1 000, більше зацікавлених і залучених.

М.У.: Сквош для всіх нас — не тільки спорт, але й такий собі клуб за інтересами. Цей вид спорту — хороший майданчик для спілкування та соціалізації, ми розглядаємо його як гідне дозвілля, що стоїть в одному понятійному ряду разом із гольфом і тенісом. У нього грають і банкіри, і дипломати, і бізнесмени, і юристи. Як правило, це дуже динамічні люди, що ставлять перед собою великі завдання та звикли їх досягати.

Ми плануємо бути максимально корисними для тих, хто «хворіє» сквошем. Крім організації змагань, ведеться робота зі збільшення інвестиційного інтересу до цієї гри з боку бізнесу, адже без додаткових вкладень у корти та центри і сам сквош в нашій країні буде повільніше розвиватися. При цьому ми вже готові запропонувати бізнесу розробити і впровадити для членів нашої федерації певні карти лояльності, які включали б спеціальні умови для тих, хто встиг захопитися цим видом спорту.

 

Аудиторія нашого журналу — юристи, чим їм може бути цікавий сквош?

А.Н.: Для юристів сквош не просто може — він повинен бути цікавим! Я не жартую! Сквош я б назвав «швидкими шахами», що дозволяють протягом 40—60-ти хвилин гри зняти напруження, накопичене за трудовий тиждень. Деякі топові юристи вже захоплені цією грою, а хто ще не відчув — завжди може спробувати себе в різних клубах. По Україні їх чимало — практично в кожному фітнес-центрі. Паралельно є корти для сквошу як в елітних клубах, так і в загальнодоступних. У будь-якому випадку ми завжди відкриті для спілкування — дізнатися про можливості позайматись зі сквошем можна завжди на нашому сайті або ж просто зателефонувавши до нас, у федерацію.

 

А де ви рекомендуєте нашим юристам спробувати сквош? З чого потрібно починати?

М.У.: Преміум-рівень сквошу в столиці забезпечують клуби «Гран-Прі» та «5 елемент», гідний економ-рівень може запропонувати «Sport Life». Порада для початківців одна — не займайтеся самостійно, будь-якому новачкові потрібен тренер, він навчить правильній розминці перед грою, покаже всі нюанси сквошу, порекомендує форму і ракетку — в підсумку заощадить вам і час, і гроші.

 

Ви згадали про турніри. А що цікавого було організовано цього року і на що ще чекати?

А.Н.: Цього року вже було організовано велику кількість турнірів. Крім того, ФСУ здійснила велику роботу для популяризації сквошу в нашій країні. З великих турнірів можу назвати декілька. Так, у березні в Києві було проведено внутрішній чемпіонат України, де виступало багато гравців у різних категоріях. Кубок України у нас розділений на кілька етапів, і там також чимала кількість учасників. Є велика кількість не менш престижних першостей у різних містах. Окремо відзначу щорічні міжнародні турніри — одеський Zenit Black Sea Open і підсумковий PARETI Squash Open, які є рейтинговим не тільки в Україні, а й у світі.

Також цього року до родини великих турнірів приєдналися Oliver Dnepr Champions Cup і Lviv Karakal Lion Squash Cup, які з успіхом пройшли в Дніпропетровську та Львові. Загалом географія турнірів розширюється з кожним днем — Київ, Херсон, Одеса, Дніпропетровськ, Львів, Харків, Ужгород тощо. І це не може не радувати.ФСУ та наші меценати продовжуватимуть розвиток сквошу, роблячи основну ставку на молодь.

 

-->