Подія: Фора юрисконсультів

Христина ПОШЕЛЮЖНА

12 жовтня ц.р. у стінах Premier Palace Hotel пройшов IV Щорічний форум юрисконсультів, організований газетою «Юридическая практика». Досягненням та прорахункам реформ було присвячено панельну дискусію «Бізнес-виклики-2016». Президент АФ «Династія» Денис Миргородський зазначив, що судова реформа негативно відобразилась на судах Дніпропетровського регіону, адже через масовий відтік кадрів виникли проблеми з доступом до правосуддя. Керуючий партнер ЮФ «Лавринович та Партнери» Максим Лавринович додав, що кадровий голод спостерігається в усіх судах, починаючи з Верховного Суду України. На тому, що реформи по-українськи швидше мають вигляд як дотримання курсу, наміченого міжнародними організаціями, ніж курсу, наміченого інтересами національного бізнесу, акцентував увагу керуючий партнер АО «Спенсер і Кауфманн» Валентин Загарія.

У свою чергу, директор з правового забезпечення, член правління ТОВ «МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ» Світлана Романова зупинилася на проблемі введення адвокатської монополії. За її словами, знайти в регіонах адвокатів, які знають бізнес-процеси, буде складно. З іншого боку, заступник голови правління, начальник юридичного департаменту УкрСиббанк BNP Paribas Group Сергій Панов покладає надії на те, що з введенням адвокатської монополії підвищиться якість правосуддя.

У рамках трьох паралельних секцій учасники Форуму обговорювали питання корпоративних відносин, оподаткування та судової практики.

Так, керуючий партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери» Михайло Ілляшев, модератор «корпоративної секції», зазначив, що питання рейдерства сьогодні є головними викликами бізнесу. Заступник міністра юстиції України Павло Мороз звернув увагу, що з введенням нових правил з’являються нові рейдерські схеми. У свою чергу, керівник департаменту судової практики Pavlenko Legal Group Олена Перцова зупинилася на нових способах протидії рейдерським захопленням. Вона зазначила, що забезпечення позову перестало бути панацеєю, адже, виходячи з принципу екстериторіальності, забороняти вчиняти реєстраційні дії необхідно необмеженому колу осіб. Застеріг проти необдуманого запозичення інститутів закордонного права директор юридичного департаменту компанії «КІНТО» Олександр Онуфрієнко. Також він проаналізував перспективи прийняття закону про ТОВ.

Директор ПЮК IPStyle Марія Ортинська зауважила, що придбання корпоративних прав далеко не зав­жди може означати купівлю і прав інтелектуальної власності, адже вони можуть бути зареєстровані на ­третіх осіб або взагалі не зареєстровані. Радник, керівник практики M&A, банківського та фінансового права АО «Спенсер і Кауфманн» Микола Ліхачов зробив огляд закордонних юрисдикцій і міжнародних холдингових структур, а керівник правового супроводження ЗЕД департаменту правового забезпечення ТОВ «МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ» Іван Юрченко розповів про ­фактори, які необхідно брати до уваги при структуруванні міжнародної торговельної діяльності промислового під­приємства.

Оподаткування та консалтинг обговорювали на другій секції Форуму, модератором якої виступив партнер АО Officium Костянтин Буяло. Партнер Міжнародного правового центру EUCON Лариса Врублевська зупинилась на трансфертному ціноутворенні. За її словами, ДФС три роки займалась моніторингом, а тепер перейшла до перевірок: за півроку оштрафовано 31 компанію більш ніж на 10 млн грн. «При проведенні перевірок великий бізнес найбільше боїться не донарахувань, а розкриття конфіденційної інформації», — підкреслив радник київського офісу МЮФ Baker & McKenzie Юрій Залуський. Керівник юридичної служби групи компаній Pyramida Тарас Стадник зазначив, що в Україні є тенденція до використання неофшорних юрисдикцій у податковому структуруванні. Аспекти формування доказової бази у спорах з ДФС проаналізував провідний юрисконсульт ПрАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» Артем Романенко. На тому, що бізнес страждає не тільки від грубого втручання контролюючих органів у господарську діяльність, але й від неефективності відшкодування ПДВ, акцентував увагу директор юридичного департаменту групи компаній «Нові Продукти» Олександр Петриченко.

Третю секцію було присвячено судовій практиці. Її модератором вис­тупив партнер практики вирішення спорів ЮФ AVELLUM Дмитро Марчуков. Суддя Вищого господарського суду України Валентин Палій окреслив тенденції судової практики зі спорів у сфері інтелектуальної власності. Ґрунтовно проаналізував основні новели майбутнього Господарського процесуального кодексу України керуючий партнер ЮФ Trusted Advisors Іван Міщенко. З новими трендами митних спорів ознайомив юрист ЮФ ILF Святослав Бартош. Зараз на ліквідації у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб знаходяться 82 банки, обсяг боргів яких складає 435 млрд грн. Такою статистикою поділився директор юридичного департаменту ФГВФО Віктор Новіков. На оскарженні ухвал ФГВФО про нікчемність угод зупинився директор департаменту реструктуризації заборгованості та стягнення АТ «Ощадбанк» Андрій Пожидаєв. Юрисконсульт міжнародної компанії Сергій Сисуєв зазначив, що не поіменовані договори практично стали нормою ділового життя, однак, щоб ввести їх у правове поле, доводиться використовувати право інших країн.

Далі учасники Форуму обговорили трудові правовідносини, податкові спори та кримінально-правовий захист бізнесу.

Як зазначив модератор «трудової секції», керуючий партнер ЮФ EVERLEGAL Євгеній Дейнеко, запит від кадрової служби може легко змінити усталений ритм роботи in-house юристів. Як не помилитись з вибором договору аутсорсингу чи аутстаффінгу, радила керівник київського офісу АФ «Династія» Антоніна Селіванова. Старший партнер Міжнародного правового центру EUCON Тетяна Самсіна проаналізувала питання працевлаштування працівників за кордоном на прикладі Польщі. Основною умовою протидії шахрайству персоналу керуюча юридичною службою і комплаєнс-службою ТОВ «Філіпс Україна» Анна Жарова назвала прозорість ведення бізнесу самою компанією.

Модератором секції «Податкові спори» виступила партнер податкової практики МЮФ DLA Piper Україна Світлана Мусієнко. Суддя Верховного Суду України Олександр Прокопенко зупинився на питанні визнання угоди вчиненою без господарської мети, якщо доказано, що контрагент фактично є фіктивним підприємством. Огляд судової практики продовжив секретар другої судової палати Вищого адміністративного суду України Ігор Олендер. Далі партнер ЮФ Sayenko Kharenko Сергій Верланов проаналізував трансграничні податкові спори, а радник LCF Олена Волянська зупинилась на аспектах прийняття іпотекодержателем у власність предмета іпотеки з точки зору оподаткування таких трансакцій ПДВ. Керівник відділу митного та адміністративного права, супроводження ЗЕД юридичного департаменту Fozzy Group Артем Ярмола, у свою чергу, поділився практикою та податковими наслідками повернення надміру сплачених митних платежів.

Секцію щодо кримінально-правового захисту бізнесу модерував партнер АО AVER LEX Віталій Сердюк. Як не стати обвинуваченим при допиті, радила партнер ЮФ GOLAW Анжеліка Сицько. Про захист посадових осіб компанії у рамках кримінального провадження розповів провідний юрисконсульт відділу судової практики, взаємодії з контролюючими та правоохоронними органами ТОВ «МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ» Олег Омельченко. За його словами, правову позицію всієї компанії має бути погоджено. Керівник юридичного відділу ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн» Вікторія Мельниченко поділилась досвідом їхньої компанії: при обшуку вони телефонували до поліції, прокуратури, бізнес-омбудсмена та посольства США. Новації у сфері арешту майна проаналізував керівник групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп» Андрій Чехонадський. У свою чергу, партнер АО «Головань і Партнери» Володимир Єфименко зосередив увагу на ризиках, пов’язаних зі спеціальною конфіскацією.

Фінальним акордом Форуму юрисконсультів став батл «Взаємовідносини з зовнішніми радниками». У команду in-house юристів увійшли: керівник юридичного департаменту ПАТ «Фармак» Дмитро Таранчук, директор по комплаєнсу Group DF International Ігор Гольченко, радник з юридичних питань TMT Ukraine Максим Бугай. Команду зовнішніх радників представили: старший партнер ЮФ Asters Армен Хачатурян, керуючі партнери МЮФ Integrites Олексій Фелів та Філіп Гріффін, партнер МЮФ Eterna Law Олег Мальський. Модераторами батлу виступили генеральний директор видавництва «Юридична практика» Рустам Колесник та керівник ІТ-проектів видавництва Сергій Саченко.

-->