Преамбула: Точка неповернення

Анна БАБИЧ,
партнер ЮФ Aequo

Криза змусила український юридичний бізнес вийти із зони комфорту. Хтось вийшов у сіру зону, хтось просто встав і вийшов з бізнесу, а хтось задумався про ефективність та інший підхід. Якщо коротко, саме так хвиля інновацій в юридичному бізнесі докотилася і до України.

Якщо вірити висновкам Американської асоціації адвокатів, наведеним у Звіті про майбутнє юридичних пос­луг 2016 року, юридичний бізнес більше не зможе тримати оборону, відгородившись консерватизмом і традиціями. Хоч експерти і зазначають, що більшість юристів будуть ще деякий час опиратися інноваціям, заперечувати і скептично ставитися до всього, що заважає комфортно і неспішно писати довгі та «ідеальні з точки зору юриста» меморандуми, точку неповернення вже пройдено. Інновації увійдуть у сферу права не лише у питанні «що», а насамперед у питанні «як». Передусім ми побачимо інноваційні рішення в питаннях доступу до послуг та способах надання юридичних послуг клієнтам.

Якщо говорити конкретно про юрбізнес, то я впевнена, що у п’ятирічній перспективі організований юридичний ринок в Україні побачить багато інновацій. Ми вчитимемося впроваджувати автоматизацію документообігу та створення документів, якісний проектний менеджмент в юрбізнесі, комодитизацію стандартних юридичних послуг та певною частиною їх повну діджиталізацію, системний аутсорсинг без шкоди якості та інтересам клієнта, юридичні стартапи і legaltech, медично-юридичне партнерство, мобільні додатки для юридичних потреб та, звичайно ж, штучний інтелект.

Ми в Aequo думаємо про все це з першого дня заснування. І що більше думаємо, то більше розуміємо, що нам пощастило бути біля витоків цих процесів в Україні. Впроваджувати це самим та самостійно створювати тренди для інших. Упевнена, що нас чекають дуже непрості, але, мабуть, найцікавіші 10 років в юридичному бізнесі для тих, хто відкритий до інновацій та технологій.

Мене дуже тішить, що таких, як ми, стає справді більше. Ми разом дедалі частіше говоримо про лідерство в юридичній професії, однак лідерство тепер не визнається суто розміром фірми, кількістю юристів або повною палітрою практик на будь-який запит клієнта. Лідерство 2016 року має інший вигляд — воно вирізняється ефективністю, однаково пік­лується як про свій прибуток, так і про проекти pro bono, впроваджує досі незатребувані бізнес-процеси, фокусується на індустріях, думає про якісні формати юридичної освіти, створює мобільні додатки та legaltech і мріє про штучний інтелект. А також читає Finanсial Times: Innovative Lawyers.

-->