Репортаж: Енергетична цінність

Максим СИСОЄНКО

Legal Energy Forum, що відбувся останнього дня осені в столичному готелі «Прем’єр Палац», став першим із серії галузевих форумів, які газета «Юридическая практика» проводить наприкінці року. Генеральним партнером заходу виступила ЮФ Asters, експертним партнером — ЮФ «Спенсер і Кауфманн». У форумі взяли участь представники енергетичної галузі, а також практикуючі у цій сфері юристи.

Відкриваючи форум, модератор першої сесії Армен Хачатурян, старший партнер ЮФ Asters, зазначив, що його результатом мають бути конкретні пропозиції щодо вдосконалення енергетичної галузі країни.

 

Енергетична безпека — передусім

Початку першої сесії форуму передувала спеціальна доповідь Смаранди Мірон, юриста у сфері енергетики секретаріату Енергетичного Співтовариства «Нові формати вирішення спорів у межах Енергетичного Співтовариства». Доповідачка поділилася європейським досвідом, зокрема розповіла про створення спеціального Центру з врегулювання спорів та переговорів в енергетиці як альтернативи арбітражу, адже традиційний інвестиційний арбітраж, за словами пані Мірон, це довго і дорого. Не оминула увагою доповідачка і медіацію як позасудовий інструмент вирішення спорів.

Темою панельної дискусії, яка розгорнулась у межах першої сесії, стали правові та економічні засади енергетичної безпеки України. Так, радник міністра енергетичної та вугільної промисловості України Володимир Ігнащенко назвав постійні зміни в законодавстві, причому не лише договірного, але й адміністративного характеру, системною проб­лемою. Чиновник також приділив увагу угоді про розділ продукції, адже, за його словами, сьогодні в країні немає цивілізованих правил розробки родовищ, тому великі проекти у розвідці зараз неактуальні. Утім, обсяги видобутку нафти і газу в Україні протягом двох-трьох років збільшаться.

У свою чергу, представник інвесторів нафтогазового ринку Алістер Макбейн, генеральний директор Aravak Energy Ukrainian, відзначив високі ризики для гравців галузі. «В Україні мало що змінилося з радянських часів, — сказав пан Макбейн, — адже сьогодні потрібно отримати близько ста дозволів для початку діяльності». Виходом із ситуації, що склалася, могло би бути створення єдиного держоргану, який займався б тендерами, ліцензуванням та екологічним контролем.

Говорячи про проблеми інвестування, партнер ЮФ Redcliffe Partners Дмитро Федорук також відзначив, що найбільша проблема галузі — регуляторна. До того ж держоргани не завжди зацікавлені у швидкій видачі дозволів через корупційну складову. «Є косметичні зміни, але потрібні глобальні зміни, нам необхідно орієнтуватись на країни з розвинутим нафто- та газовидобуванням», — підкреслив експерт.

Про необхідність впровадження системних комплексних заходів, які сприяли б створенню належного інвестиційно-регуляторного клімату в країні, говорив і виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Роман Опімах. Як зазначив доповідач, особливе занепокоєння компаній викликає існуюча система оподаткування, серед болючих питань, зокрема, — оподаткування доходу, а не прибутку.

Ринок електроенергії сьогодні також очікує на реформування. Проте, як зазначив директор з регуляторних та правових питань ДТЕК Олексій Захарук, не всі європейські норми підходять для України.

Аналізуючи ситуацію на ринку електроенергії, голова секретаріату науково-технічної ради НАК «Наф­тогаз України» Олександр Ковалко відзначив відсутність єдиної стратегії розвитку. На думку експерта, всі напрями галузі мають рухатися якщо не паралельно, то хоча б з однаковою швидкістю.

 

Державно-приватне партнерство

Другу сесію форуму було присвячено державно-приватному партнерству та інфраструктурі.

Як зазначив модератор сесії Олексій Фелів, керуючий партнер, голова EU Desk МЮФ Integrites, сьогодні в Україні реалізовується 185 проектів державно-приватного партнерства, більшість з яких пов’язані з переробкою відходів. В енергетичній сфері такі проекти пов’язані насамперед з теплопостачанням, поставками елект­роенергії та розробкою родовищ.

Про особливості проведення розслідувань узгоджених дій на ринку нафтопродуктів розповів Валерій Полюхович, державний уповноважений Антимонопольного комітету України. Серед факторів, які стримують розвиток конкуренції на ринку нафти на нафтопродуктів, доповідач виділив імпортозалежність. Так, власне виробництво пального в Україні становить лише 20 %.

На відміну від України, в інших країнах державно-приватне партнерство в енергетичному секторі активно розвивається. Аналізуючи правові аспекти впровадження таких проектів, радник ЮФ Asters Ярослав Петров зупинився на останніх законодавчих змінах, а також підкреслив роль держорганів при реалізації проектів ДПП.

Які проблеми постають перед учасниками ринку при залученні й реалізації інвестицій в інтенсифікацію видобутку вуглеводнів, розповіла керівник юридичного департаменту Energy Resources of Ukraine Ольга Мамедова. Доповідачка зазначила, що інвестування у видобуток вуглеводнів має здійснюватися приватними інвесторами, а держава повинна створювати для них комфортні умови. «Шлях до енергетичної незалежності та ­безпеки — нові ­технології», — підкреслила пані Мамедова. Однією з таких технологій, яка вже застосовується, є GASGAN — «сухий» розрив пласту внаслідок вибуху, а не гідророзриву.

Проблемним питанням для провайдерів та енергетиків залишається доступ до об’єктів «енергетичної» інфраструктури, а саме, як зазначила директор з юридичних питань ПАО «Київобленерго» Тетяна Тарасюк, використання енергомереж для надання телекомунікаційних послуг. Негативу додає той факт, що понад 75 % ліній електропередач зношені.

Про те, які перешкоди стримують розвиток конкуренції в енергетиці, розповіла Тетяна Кулішова, директор департаменту досліджень і розслідувань ринків паливно-енергетичного комплексу та житлово-комунального господарства АМКУ. Серед несприятливих чинників, які створюють передумови для порушень конкурентного законодавства, доповідачка зазначила адміністративні, економічні, технічні та політичні фактори. Поліпшити ситуацію має прийняття законопроекту від 21 квітня 2016 року № 4493 «Про ринок електричної енергії».

 

Відновлювальна енергетика

Альтернативна енергетика та енергоефективність стали основ­ною темою обговорення третьої сесії Legal Energy Forum. «Сьогодні ми відчуваємо відновлення зацікавленості з боку інвесторів, на ринку з’являються нові імена та нові компанії, — зазначив модератор сесії Назар Чернявський, партнер ЮФ Sayenko Kharenko. — Утім, є низка проблем, пов’язаних із «зеленим тарифом», який було знижено майже вдвічі».

Водночас, як зауважив заступник начальника управління інвестиційної діяльності з відновлювальної енергетики Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Валерій Коцюба, сьогоднішній тариф є обґрунтованим, позаяк «зелений тариф», який діяв три роки тому, був штучно завищений. Разом із тим кількість проектів у відновлювальній енергетиці з року в рік збільшується.

Дослідженню проблем, які виникають при інвестуванні в альтернативну енергетику України, був присвячений виступ менеджера департаменту з правового забезпечення ТОВ «ВІНД ПАВЕР» Марини Грицишиної. Доповідачка поділилась успішним досвідом реалізації проекту з будівництва та введення в експлуатацію Ботієвської вітрової електростанції. При цьому пані Грицишина закликала інвесторів, які вирішили вкладати кошти в альтернативну енергетику, дотримуватися десяти правил, серед яких — узгодження земельних питань, контроль приєднання до електромереж, можливість застосування типових конт­рактів FIDIC, страхування інвестицій тощо.

З якими саме негараздами стикаються виробники альтернативної енергії, розповіла радник АО «Спенсер і Кауфманн» Віталія Каргова. Зок­рема, чимало труднощів у інвесторів викликає процедура землевідведення. Підключення до електромережі також є болючим питанням, адже в Україні цей процес у середньому займає 263 дні, в Південній Кореї, наприклад, строк підключення становить лише 18 днів. Тому інвестори сподіваються на зміни у законодавстві, у тому числі щодо компенсації за «зеленим тарифом».

Наслідки ручного управління «зеленого тарифу» викликають особливе занепокоєння інвесторів. Проте, на думку заступника ­директора з правового забезпечення ТОВ «УК «Вітропарки України» Сергія Севастьянова, досягнути компенсації для виробників цілком реально, і така позитивна практика вже є.

Як на практиці здійснюється підтримка фінансування енергоефективних заходів у житловому секторі України, розповів заступник керівника програми IQenergy Володимир Шимків. За його словами, у програмі, яку розробив ЄБРР, кількість учасників збільшується.

Аналізуючи проблеми фінансування енергозберігаючих проектів в бюджетній сфері, партнер ЮФ «Антіка» Олександр Буртовий окреслив законодавчі бар’єри ефективної взаємодії з приватним капіталом. На жаль, держава не приділяє цьому питанню належної уваги, адже, за словами експерта, в держбюджеті на 2017 рік передбачено лише 400 млн грн на «теплі кредити», торік ця сума сягала 894 млн грн.

 

Спірні питання

Завершальна сесія форуму, модератором якої виступив старший партнер Міжнародної асоціації «Сквайр Паттон Боггс — Салком» Євген Кубко, була присвячена спорам в енергетичній галузі.

Як повідомив заступник міністра юстиції України Антон Янчук, сьогодні Україна має близько 50 угод про сприяння та взаємний захист інвестицій з іншими країнами. Разом із тим доповідач закликав інвесторів звернути увагу на мирне врегулювання спорів, адже цей спосіб має більше опцій, до того ж він набагато швидший та дешевший.

У свою чергу, суддя четвертої судової палати Вищого господарського суду України Борис Грек, аналізуючи останні тенденції розгляду енергетичних спорів, зауважив, що споживачі, на відміну від монополістів, часто не надають належних доказів своєї позиції. Та, попри надмірну зарегульованість ринку, судова практика в енергетичних спорах є напрацьованою та сталою.

Досвідом вирішення спорів між учасниками спільної діяльності в енергетичних проектах також поділився Бен Холланд, партнер практики вирішення міжнародних спорів Squire Patton Boggs (Велика Британія), назвавши Лондон найбільш популярним місцем для розв’язання енергоспорів.

Крім того, заступник директора з правового забезпечення ПАО «Донбасенерго» Ольга Житченко, розповіла, які елементи принципу верховенства права враховуються при розгляді судових справ з енергетичних спорів.

Особливостям захисту іноземних інвестицій в енергетичному секторі присвятив свій виступ Володимир Яремко — радник, керівник практики міжнародного арбітражу і транс­кордонних спорів АО «Спенсер і Кауфманн», виокремивши судові справи за участю українських інвесторів та судові справи, в яких відповідачем є Держава Україна.

Насамкінець начальник управління правового забезпечення SOCAR Energy Ukraine Михайло Третяков виокремив найбільш гост­рі питання правозастосування на ринку нафтопродуктів України, дослідивши практику Верховного Суду України та Вищого адміністративного суду України.

-->