№3 Березень 2017 року → У вільний час

Post Scriptum: Обшук у режимі онлайн

Євген ГРУШОВЕЦЬ,
партнер АО Ario

Як поводитися клієнту і адвокату під час обшуку, давно і добре відомо всім: бізнесу, який відчуває, що до нього можуть завітати «гості», і адвокатам, які надають гарантований Конституцією правовий захист клієнтам під час «гостин». Але, як показує практика останнього часу, сьогодення вносить свої корективи до «абетки» обшуку.

Почну зі статті 234 Кримінального процесуального кодексу України: «обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місце­знаходження розшукуваних осіб».

Але на що насправді перетворюється обшук і які ризики несе в собі? По-перше, обшук перетворюється на відшукання і вилучення майна та речей, які не мають жодного відношення до кримінального правопорушення, але сподобалися слідчому. По-друге, на вилучення грошових коштів, які можуть належати взагалі третім особам і не мати жодного стосунку до обставин кримінального правопорушення. По-третє, на вилучення речей та майна, відсутність якого може паралізувати роботу підприємства (печатки, звітність, комп’ютери тощо). По-четверте, на встановлення контролю за підприємством (захоплення третіми особами). По-п’яте, на вилучення документів та речей, інформація в яких може бути підставою для внесення до ЄРДР нових відомостей. По-шосте, на затримання топ-менеджменту. Перелік можна продовжувати. На що саме перетвориться конкретний обшук, залежатиме від фантазії слідчої групи, «замовлення» і таланту власника/орендаря приміщень, які обшукують. Але можна конс­татувати, що «блага» мета зазвичай перетворюється на справжній кошмар для бізнесу. Особливо це стосується діяльності (переважно, самодіяльності) на місці обшуку співробітників ліквідованої податкової міліції.

Широке тло для фантазії слідчій групі, яка проводить обшук, дають ухвали слідчих суддів. Найчастіше ухвали не містять конкретного приміщення, яке підлягає обшуку. Натомість вказується загальна адреса будівлі, в якій розташовується той чи інший офіс. І, відповідно до такої ухвали, в групу ризику потрапляють орендарі чи власники приміщень за зазначеною адресою. Інколи таких десятки, а інколи й сотні. Я особисто мав неодноразові дискусії зі слідчими та співробітниками податкової міліції, намагаючись з’ясувати, чим керується група, вриваючись з обшуком до конкретного офісу, не зазначеного в ухвалі? Адекватної відповіді не чув жодного разу.

Також фантазію стимулює фактична безкарність виконавців обшуку. Особливо за використання інструментів «високоінтелектуальної» праці — молотів та ломів — без найменшої потреби. Наслідки — колосальні збитки для жертв обшуків.

Завадити погрому в офісах, на складах чи навіть удома може присутність адвоката. Силовики це чудово розуміють, тому і чинять перепони, аби не допустити його до клієнта.

Але завдання адвоката — використовуючи всі можливі шляхи, потрапити на обшук і захистити клієнта. Про один із таких кейсів на межі можливого — детальніше.

Одного вечора я отримав дзвінок від клієнта, чий офіс почали громити співробітники податкової поліції (це сталося незадовго після оприлюднення у ЗМІ інформації про ліквідацію цього фіскального органу). Я одразу виїхав на місце події, проте не потрапив на обшук — слідча група відмовилася ані пускати мене до офісу, ані показувати будь-які документи. Мене ігнорували, зачинившись в офісі клієнта.

Поміркувавши, разом із помічником ми спробували знайти вихід із ситуації — піднялися на потрібний поверх іншим ліфтом, який приїжджає всередину офісу клієнта. Побачивши нас, податкова міліція почала барикадуватися коробками з офісним папером. Ми не розгубилися, все фіксували на відео та фото — телефонами і відеокамерою, яку прихопив мій помічник. Усе відзняте одразу викладали у Facebook.

Відео з місця подій протягом години переглянули кілька тисяч користувачів. Серед них був і народний депутат Андрій Журжій. Він одразу приїхав на місце обшуку і попросив слідчу групу не порушувати Конституцію. Тільки тоді мене допустили до обшуку. З моменту мого приїзду на місце обшуку до моменту допуску до обшуку минуло близько шести годин. Половину цього часу ми з помічником провели в ліфті, переконуючи слідчу групу і податківців допустити мене до клієнта і організувавши фактично обшук у режимі онлайн.

Станом на сьогодні відеоролики, які ми відзняли в ліфті, переглянули близько 30 000 осіб. Про цей обшук наступного дня писали ділові ЗМІ. Та головне — завдяки нашій публічності погром офісу клієнта було припинено. Тож не бійтеся захищати ваших клієнтів і використовувати для захисту всі аргументи. А якщо знадобиться — виходьте в онлайн і відчуйте себе зіркою!