Репортаж: Будьте здорові

Христина ПОШЕЛЮЖНА

Самореформування може бути шкідливим для вашого здоров’я, або Як юристи з медиками писали рецепт реформи системи охорони здоров’я

Реформа системи охорони здоров’я — одне з найболючіших місць державницького організму. Саме тому важливо, щоб сьогодні реформу реалізовували не тільки лікарі, а й юристи, фінансисти та економісти. Про це заявила керуючий партнер ЮФ ILF, координатор Харківської експертної групи підтримки медичної реформи Тетяна Гавриш 15 березня ц.р. на Legal Pharma & Medicine Forum, організованому газетою «Юридическая практика», генеральний партнер заходу — ЮФ ILF.

Панельну дискусію форуму під модераторством пані Гавриш було присвячено векторам реформи системи охорони здоров’я. Заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк зазначив, що концепція реформи складається з двох компонентів. Перший — фінансовий, який передбачає перехід медичних закладів до сфери господарських правовідносин, другий — створення правового та економічного механізмів державних гарантій безкоштовного надання медичних послуг. За словами Тетяни Гавриш, однією з перешкод для реформи може стати стаття 49 Конституції України та її тлумачення Конституційним Судом України, викладене у 2002 році (право на медичну допомогу у необмеженому обсязі). У свою чергу, суддя КСУ Станіслав Шевчук запевнив, що необхідно зробити аналіз рішення 2002 року у контексті сучасних умов: «Конституція України в жодному разі не може блокувати важливі для країни реформи».

Радник з фінансування охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, USAID Нінель Кадирова переконана, що відкриття ринку, доступ до приватних послуг і, відповідно, створення конкуренції дадуть змогу залучити іноземні інвестиції. Про закордонні моделі приватного клінічного сектора розповів операційний директор клініки INTO-SANA Дмитро Луфер. Наприклад, у Молдові суттєво знижено вартість послуг, які фінансуються державою, за рахунок встановлення почергового чергування приватних та державних клінік вузьких спеціалізацій. А от у Словаччині діє класична європейська модель, причому не завжди якість у приватних клініках вища, аніж у державних. Таким спостереженням поділився партнер АО Officium, міжнародний адвокат у Словацькій Республіці Костянтин Буяло.

Потім були проаналізовані питання закупівель у сфері охорони здоров’я. Модератором сесії виступила партнер АО Arzinger Лана Сінічкіна. Про реформу системи державних закупівель розповіла голова Комітету Верховної Ради України Ольга Богомолець. Однією з найболючіших проблем вона назвала пос­тавки частини лікарських засобів з обмеженим терміном дії. На питанні оскарження держзакупівель як частини контролю зупинився радник МЮФ Integrites Сергій Шершун. Так, він виділив контроль з боку правоохоронців, судовий контроль та виконання контролюючих функцій незалежним органом оскарження — Антимонопольним комітетом України. На аспектах реєстрації, ціноутворення та ліцензування лікарських засобів зосередилась юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери» Ірина Кириченко. На тому, що впровадження системи корпоративного комплаєнсу дає змогу компаніям, які беруть участь у держзакупівлях, упередити ризики притягнення їх до відповідальності, акцентував увагу начальник юридичного відділу і відділу корпоративної етики СНД та Румунії Dr. Reddy’s Laboratories Павло Беспалов.

На одній із паралельних секцій форуму учасники говорили про ринок товарів медичного призначення. Модератором секції виступила партнер, керівник практики антимонопольного та конкурентного права МЮФ DLA Piper Україна Галина Загороднюк. Секретом побудови національного виробництва медичних виробів у сьогоднішніх регуляторних умовах поділився директор ТОВ «КАЛИНА МЕДИЧНА ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ» Павло Харчик. Окрім бажання, наполегливості та наявності команди однодумців, необхідно попіклуватися про приміщення, легалізацію, запровадження системи управління якістю.

Антиконкурентні ризики маркетингу у фармацевтиці проаналізувала радник ЮФ Redcliffe Partners Анастасія Усова. Зокрема, вона звернула увагу на такі інструменти, як надання бонусів, знижок… За словами пані Усової, європейські регулятори розглядають знижки як антиконкурентні в умовах зловживання домінуючим становищем на ринку. У свою чергу, керівник юридичного департаменту Sanofi-Aventis Ukraine Леонід Чернявський розкритикував підходи АМКУ до визначення меж ринку, методології економічного аналізу, а також до порівняння рівня цін.

На іншій паралельній секції учасники заходу говорили про перспективи страхової медицини. Її модератором виступив керівник напряму Pharmaceuticals & Health Care АО PwC Legal Олександр Пшенишнюк. «Основний гравець ринку — лікарні. Основна ідея реформи — не просто дотувати лікарні, а закуповувати у них послуги», — відзначила асоційований партнер, керівник практики «Медицина і фармація» ЮФ ILF Олена Хітрова. За словами експерта страхового ринку України Дар’ї Рогової, на страховому ринку нині лідирують компанії із закордонним капіталом. Про впровадження медичного страхування на регіональному рівні (зокрема, у м. Одесі) розповіла менеджер Американського медичного центру Вікторія Багдасарян. Вона запевнила, що вже сьогодні є можливість запровадження елементів медичного страхування, коли гроші підуть саме за пацієнтом.

Одну із сесій форуму було присвячено ІР-питанням. Модератором сесії виступив радник ППФ «Пахаренко і Партнери» Микола Ковіня. Суддя Вищого господарського суду України Валентин Палій зазначив, що позивачі обирають різні способи захисту порушених прав у сфері фармації. І за умови відповідності вибраного способу захисту порушеному праву, підтвердження позовних вимог належними і допустимими доказами рішення судів є прогнозованими, а позовні вимоги задовольняються. Про протистояння генериків та оригінаторів розповів партнер ЮФ Aequo Олександр Мамуня.

Крім того, партнер ЮФ Asters Юлія Семеній проаналізувала практику Апеляційної палати ДСІВ України та судову практику з питання захисту назв лікарських засобів. А старший юрист ЮФ Sayenko Kharenko Борис Сніжко зупинився на визнанні знаку добре відомим. Особливість сфери фармації в тому, що відповідний знак має бути відомим не всьому суспільству, а певному сектору (пацієнтам, працівникам аптек, лікарям, вченим та студентам медичних вишів).

Фінальним акордом форуму стала сесія, присвячена питанням судової практики у сфері охорони здоров’я. Модератором виступив Олександр Мамуня. Партнер ЮФ Asters Світлана Чепурна проаналізувала умови договору про сурогатне материнство. Основоположним принципом такого договору є забезпечення правового захисту дитини, його прав на виховання у сім’ї.

Що можна, а що ні у рекламі медичних послуг та фармацевтики говорив адвокат ЮКК «ДЕ-ЮРЕ» (м. Одеса) Андрій Павлишин. Він акцентував увагу на тому, що не можна одночасно рекламувати лікарів та методи лікування, профілактики, діагностики; лікарів та лікарські засоби. Також нагадав, що текст «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я» — повинен зай­мати щонайменше 15 % площі чи тривалості реклами. На завершення керівник юридичного департаменту ПАТ «Фармак» Дмитро Таранчук відзначив, що у разі виявлення придбання неякісного чи фальсифікованого лікарського засобу потрібно невідкладно звертатися до органів Держслужби України з лікарських засобів, користуватись усіма правами, наданими законодавством про захист прав споживачів, а в разі виявлення фальсифікатів — звертатися до правоохоронних органів.

Legal Pharma & Medicine Forum завершив роботу. А ми ще раз нагадаємо, що самореформування може бути шкідливим для нашого здоров’я.