Форум: Спроможні на більше

Максим СИСОЄНКО

Експерти ІІ Форуму з реструктуризації та банкрутства виявляли слабкі місця інституту неспроможності

Теперішній стан інституту неспроможності опинився в центрі уваги правників та представників державної влади, які взяли участь у ІІ Форумі з реструктуризації та банкрутства, організованого газетою «Юридическая практика». Захід відбувся за підтримки генерального партнера ЮК FCLEX та експертного партнера ЮК L.I.Group.

Модератор першої сесії, яка була присвячена розвитку інституту неспроможності, партнер ЮК FCLEX Олег Маліневський зазначив, що сьогодні інститут банкрутства відходить на другий план, і це несправедливо, позаяк більшість справ про банкрутство закінчуються лише в один спосіб — ліквідацією.

Юрій Моісеєв, директор департаменту з питань судової роботи і банк­рутства Міністерства юстиції України, зауважив, що наявність інституту банкрутства сприяє очищенню ринку від недієздатних суб’єктів господарювання, відновити ж платоспроможність зараз вдається у 25 % випадках.

У свою чергу, Антон Молчанов, керівник практики банкрутства АО Arzinger, розповідаючи про глобальні тренди розвитку інституту банкрутства в українських реаліях, зазначив: «Жодного договору, який регламентував би процедуру банкрутства, з жодною країною сьогодні не існує». Тож через невідповідність закону про банкрутство європейським нормам транскордонне банкрутство в Україні не застосовується.

Чимало питань залишаються і щодо перспектив саморегулювання професії арбітражних керуючих. За словами Владислава Філатова, партнера АК «Соколовський і Партнери», члена Дисциплінарної комісії арбіт­ражних керуючих, позитивом є те, що регулювання існує, але саморегулівним організаціям потрібно більше повноважень.

На завершення панельної дискусії Сергій Тарасов, директор департаменту нормативно-правового і аналітичного забезпечення Ліги страхових організацій України окреслив проблеми гарантування виконання зобов’язань страховиками.

Друга сесія, яку модерував керуючий партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Сергій Боярчуков, була присвячена питанням супроводження процедур банкрутства.

Останні тенденції судової практики у справах про банкрутство представив Олександр Удовиченко, суддя третьої категорії судової палати ВГСУ.

Проблемним аспектам кримінальної та іншої відповідальності в межах справи про банкрутство присвятив свій виступ Тарас Пошиванюк, партнер ЮК FCLEX, який однією з тенденцій останніх років виділив закиди кримінальних статей арбітражним керуючим.

У свою чергу, Станіслав Скрипник, виконавчий партнер Lavrynovych & Partners Law Firm, розповів про особливості визнання угод недійсними; Дмитро Абраменко, радник ЮФ Trusted Advisors, проаналізував позовні провадження в процедурі банкрутства; Андрій Козирицький, старший юрист, керівник практики банкрутства і реструктуризації ЮК L.I.Group, розглянув тонкощі реалізації корпоративних прав у процедурі банкрутства, а Андрій Конопля, адвокат ЮФ «Ілляшев та Партнери», арбітражний керуючий, дослідив проблему протидії фіктивним банкрутствам.

Третю сесію, модератором якої виступила Юлія Кирпа, партнер ЮФ Aequo, було присвячено фінансовій реструктуризації. Експерти обговорили такі питання, як удосконалення нормативно-правового регулювання інституту фінансової реструктуризації як одного з важливих напрямів роботи для подолання економічної кризи в Україні; нові правила отримання державної допомоги на відновлення платоспроможності та реструктуризацію суб’єктів господарювання; труднощі застосування положень нового закону про фінреструктуризацію тощо.

Наступна сесія складалася з двох паралельних секцій: одну було присвячено проблемам реалізації майна в процедурі банкрутства, модератором якої виступив Юрій Петренко, партнер, керівник практики судового процесу і вирішення спорів Spenser & Kauffmann, на іншій модератор Олексій Сошенко, керуючий партнер ЮФ Redcliffe Partners, надав слово експертам, які піддали аналізу особливості банкрутства банків.

У незвичному форматі відбулася остання сесія форуму, де розгорнувся батл «Баланс інтересів кредиторів та божників у процедурах банкрутства». У ролі головуючого на цьому «процесі» виступив Гліб Бондар, партнер, керівник практики фінансового права і реструктуризації ЮФ AVELLUM. Інтереси кредиторів захищали: Олена Волянська, радник LCF, Олена Єрмолова, заступник начальника управління робочої групи з проблемними активами ПАО «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО», керівник робочої групи з банкрутства незалежної асоціації банків України, та Денис Грищенко, головний менеджер з правових питань управління правового і аналітичного забезпечення департаменту проблемних кредитів АО «Райффайзен Банк Аваль». Іншу сторону — боржників — представили Юліан Хорунжий, старший партнер АО Ario, Олена Голубенко, представник ПАО «КЗБН «Росинка», та Анатолій В’язовченко, голова Національної професійної спілки арбітражних керуючих України. Обидві команди навели чимало вагомих аргументів того, що баланс інтересів на законодавчому рівні і у правозастосовчій судовій практиці перехилений у бік протилежної сторони. А переконливішою, на думку 60 % аудиторії, виявилася сторона боржників.