№4 Квітень 2017 року → У вільний час

Відпочинок: Земельне право

Дієслово «посадити» майже однаково часто зустрічається як у лексиконі садівників, так і юристів. Оскільки у нас видання юридичне, то ми не здивуємо вас, читачів, і напишемо про юристів, які мають власний куточок, де можна посадити і виростити щось корисне. Якось у Facebook я натрапила на коментар судді господарського суду, який повністю складався з термінів із садівництва. Саме він і спонукав звернути увагу на садівників-городників з юридичних факультетів

In vino veritas


Микола ЛІХАЧОВ, радник Spenser & Kauffmann

Любов до землі і рослин мені привили дідусь та бабуся, які весь свій вільний час на пенсії проводили на дачі. Спочатку в них була маленька садова ділянка в садовому кооперативі, а згодом уже батьки купили сільський будинок під Києвом, де землі було трохи менше гектара, де дідусь та бабуся розгорнулись на повну.

У нас на дачі завжди ріс виноград, але лише шість років тому я вирішив посадити свій виноградник з винних та столових сортів. Після ретельного вивчення літератури та Інтернету я замовив першу партію саджанців, трохи згодом іще і ще трохи наступного року. Загалом вийшло трохи більше 100 кущів винограду. Разом із татом підійшли до висаджування та будівництва інфраструктури дуже серйозно — 10 рядків по 10 кущів, дубові забетоновані шпалери, проволока та система її натягування, автоматичний крапельний полив під кожен кущ і багато іншого.

Серед винних у мене ростуть багато відомих європейських сортів: Шардоне, Піно Нуар, Піно Грі, Каберне Кортіс, Совіньон Блан, Ріслінг і багато відомих столових сортів.

Враховуючи, що виноградник ще молодий, намагаюся його не перевантажувати врожаєм та ретельно проріджую кущі. Але цього року сподіваюсь на гарний врожай, якщо в травні не буде заморозку.

Тим, хто вагається і думає, що в Київській області прохолодно для хороших сортів і великих врожаїв, скажу, що все можливо — треба лише своєчасно докласти рук і все вдасться, навіть якщо твій робочий тиждень триває понад 60 годин.

 

Продовження традицій


Ольга ПЕТРЕНКО, молодший юрист ЮК EVERLEGAL

Справжній юрист пам’ятає, що від нього залежить доля людей, та навіть невелика помилка може коштувати дуже дорого. Так і в процесі садівництва — охайність, відповідальність та неабияка турбота про ваших улюблених рослин допоможе досягти неймовірних успіхів.

Я народилася та виросла в мальовничому селі, тому любов до землі з’явилася змалечку. Маючи вдосталь часу та великі можливості організації чудового робочого місця, я зайнялася вирощуванням прекрасного — квітів. Розпочала з «домашніх» видів — мальви, чорнобривці, майори, півонії, айстри, ромашки. Та справжньою гордістю для мене є вирощування лілій. Переїхавши до Києва та відвідуючи рідних декілька разів на місяць, не маю змоги доглядати за садком відповідним чином. Тому моїм незамінним помічником є ніхто інший як мама. З часом я зай­нялася не лише красивим, а й корисним — збереженням та розширенням саду. Цього року до грушевих, аличевих, вишневих дерев уже додано декілька видів абрикосових та яблуневих. На жаль, не складається з вирощуванням троянд. Уже робила декілька спроб, але вони так і не прижилися. Та я в жодному разі не збираюся зупинятися й цьогоріч уже посадила декілька саджанців.

Особисто для мене фізична праця допомагає як розвіятись від міських буднів, так і сконцентруватися, розставити все на свої місця та прийняти правильне рішення. А коли ти робиш все з любов’ю та турботою, то рослини відповідають взаємністю — своїм пишним цвітінням та багатою родючістю. І це, звичайно, надихає на нові життєві та професійні звершення.

 

Екопродукт


Ірина МАРУШКО, керуючий партнер Marushko & Associates Law Office

Одного дня мій чоловік побудував дві теплиці по 300 м2 кожна. Тепер уже декілька років ми маємо сімейне хобі, вирощуємо екопродукцію. Це саме хобі, адже вартість такого вирощування перевищує неорганічне в три-чотири рази.

Кожен рік у нас проходить під знаком якоїсь нової культури, що додається до існуючого розмаїття. Так, був рік шпинату, редису, огірків, кавунів. Дуже полюбляємо огірки та кавуни, висаджуємо приблизно до 1 000 кущів огірків та 500 кавунів.

Кавуни до нас завітали випадково: його насіння висадилося з іншою культурою. Отримали 12 ягід, найменша була вагою 10 кг, а найбільша — 16,7 кг. Ми не купуємо кавуни взагалі, оскільки ця ягода дуже добре накопичує нітрати (в разі порушення дозування добрива, а при промисловому вирощуванні це зробити дуже легко), тож ми надзвичайно були задоволені ще й тим, що змогли поласувати разом із дітьми цими неперевершеними екологічними ягодами.

Звичайно, є проблема боротьби із шкідниками. Одного разу на нашу плантацію огірків напав павутинний кліщ, у теплиці на той момент була температура під 40, така спека що «коні дохли». Це — ідеальна температура для розмноження цього виду шкідника. Після перших невдалих спроб мій чоловік знайшов у Дніпрі лабораторію, яка вирощує інший вид кліщів, які поїдають павутинного кліща, і ми змогли швидко зменшити популяцію шкідника.

Є декілька правил, яких ми дотримуємося з багаторічними рослинами на відкритому ґрунті. Так, вони мають вимагати як найменше догляду, ми не накриваємо рослини на зиму. Далі, якщо рослина не розвилася протягом трьох років, вона замінюється на стійкішу.

У цьому році ми плануємо також висадити певні старі, збережені українські сорти, подивимось, який буде результат.