Акцент: Витиснути М&Aксимум

Христина ПОШЕЛЮЖНА

Про стан та передумови активізації ринку М&A в Україні

Другий рік поспіль юридична фірма Aequo презентує у Києві висновки комплексного дослідження українського ринку М&A 2016. Це дослідження проводиться спеціалізованим авторитетним інформаційно-аналітичним ресурсом Mergermarket (Велика Британія) за ініціативою Aequo. Цього року круглий стіл «М&A в Україні: індикатори росту» пройшов 13 квітня у готелі Hilton. Модератором заходу виступила партнер, керівник практики корпоративного права/М&A ЮФ Aequo Анна Бабич.

Торік учасники круглого столу не змогли назвати 2015-й успішним для ринку злиття та поглинання. Згідно з минулорічним звітом, у 2015-му кількість угод (порівняно з 2014-м) скоротилась на 25 %. Левову частку склали угоди з придбання проблемних активів. Однак усе змінилось…

За словами керуючого партнера Aequo Дениса Лисенка, порівняно з 2015 роком кількість угод збільшилась на 35 %. Найбільше угод було укладено у фінансовій сфері, також достатньо активним був агросектор. Серед перспективних ринків для М&A пан Лисенко відзначив галузі енергетики і ТМТ. Лише у 31 % дос­ліджуваних угод присутній так званий іноземний елемент, тобто український ринок достатньо закритий для іноземних інвесторів.

Перспективи приватизації проаналізував тодішній голова Фонду державного майна України Ігор Білоус. Наразі відбувається мала та середня приватизація, активізація великої приватизації, за великим рахунком, залежить від Верховної Ради України та прийняття низки важливих законодавчих змін.

Одним із важливих завдань Антимонопольного комітету є створення конкурентних умов на ринку, усунення існуючих бар’єрів. Іншими важливими функціями є контроль за концентраціями та надання дозволів на концентрації. На цьому наголосив голова АМКУ Юрій Терентьєв. Він відзначив, що оцінити ефект від зміни порогових показників угод, які вимагають дозволу Комітету, можна буде лише за результатами 2017 року. Пан Терентьєв зазначив, що все більше уваги привертається до питання концентрації земельних банків та особливостей визначення меж національного і регіонального ринків.

Керівник офісу Національної інвестиційної ради при Президентові України Юлія Ковалів зауважила, що висновки результатів дослідження доволі скромі, враховуючи потенціал українського ринку. На її думку, головними драйверами зростання можуть стати активізація приватизації, відкриття ринку землі, реформування сфери корпоративного управління, а також структурні реформи в окремих галузях економіки.

У свою чергу, директор з управління ЄБРР Оляна Гордієнко вважає, що основні виклики лежать у площині комунікації з інвесторами та відсутності системного підходу окремих чиновників. Вона запевнила, що інвестори придивляються до України вже давно: «ми — велика країна, нам є що їм запропонувати».

-->