Репортаж: Через тренди до зірок

Христина ПОШЕЛЮЖНА

Про вплив найкращих світових трендів оподаткування на українську податкову систему

Одна турецька приказка говорить, що на балачки податку немає. Однак ці балачки будуть цілком виправданими, якщо вони про податки. 12 квітня ц.р. у м. Києві пройшов ІV Міжнародний податковий форум, організований газетою «Юридическая практика». Генеральним партнером заходу став Міжнародний правовий центр EUCON, експертним — PwC Україна.

Розпочався форум з панельної дискусії про впливи глобальних трендів оподаткування на податкову систему України. Модератором дискусії виступив керуючий партнер МПЦ EUCON Ярослав Романчук. Окреслюючи перспективи обміну податковою інформацією та приєднання України до плану BEPS, бізнес-омбудсмен Альгірдас Шемета висловив занепокоєння щодо не­обдуманого застосування міжнародних норм, що може спровокувати посилення тиску на бізнес. Директор правового департаменту корпорації «Індустріальний Союз Донбасу» Сергій Ткаченко серед глобальних трендів оподаткування виділив перехід від моделі податкової конкуренції юрисдикцій країн до моделі податкової кооперації. Держсекретар Мінфіну Євгеній Капінус вважає, що міжнародний обмін податковою інформацією та підписання міжнародних договорів з різними країнами є дуже важливим для зменшення зловживань у нашій країні.

Утім, змін податкового законодавства для поліпшення інвестиційного клімату найближчим часом очікувати не доводиться, констатував народний депутат України Андрій Журжій. Він робить ставку на ті новації, які не вимагають парламентського «освячення». Партнер, керівник податкової практики PwC Україна В’ячеслав Власов переконаний, що бізнес має бути добре підготовленим до тих змін, тому не так погано, що цього року їх очікувати не варто.

Про «податкове реформування» по-українськи юристи говорили на другій сесії заходу. Зокрема, модератор, керуючий партнер ICF Legal Service Наталя Ульянова нагадала, що в нас робляться певні кроки на шляху реформи (ліквідація податкової поліції, підвищення якісних показників ТЦО тощо) і вони впливають на бізнес. «Порядок у наших головах. Якщо ви побачили правопорушення і пройшли повз, знайте: завтра ви побачите десять порушень», — зазначив керуючий партнер ЮФ GOLAW Валентин Гвоздій, акцентуючи увагу на важливості побудови прозорих та чесних взаємовідносин між платниками податків та податківцями. У свою чергу, партнер податкової практики київського офісу МЮФ Baker McKenzie Геннадій Войціцький орзповів, що українські підприємства створюють зарубіжні холдинги і тримають кошти за кордоном, оскільки в Україні немає базової інфраструктури для якісного бізнес-продукту. Заступник начальника відділу податкового права юридичного департаменту Fozzy Group Анна Писанка презентувала ефективне використання «новинок» Податкового кодексу України.

Далі учасники заходу обговорили податковий консалтинг. Модератором сесії виступив старший юрист ЮФ AVELLUM Вадим Медведєв. Керівник практики податкового права ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Роман Блажко зупинився на новому порядку бюджетного відшкодування, який набув чинності 1 квітня 2017 року. Його новації в тому, що, зокрема, відшкодування ПДВ здійснюється без передачі до органів Казначейства висновків органів ДФС, створено новий Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДФ. Проб­лемних питань оподаткування в телекомунікаційній галузі торкнулась начальник договірно-правового відділу компанії Vodafonе Україна Наталія Буроменська. Одним із стримуючих факторів розвитку мобільних платежів вона назвала постанову Кабінету Міністрів України № 1740 щодо зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування. Говорячи про податки в авіаційній сфері, керуючий партнер «ECOVIS Бондар і Бондар» Олег Бондар наголосив на тому, що збір повинен регулюватися законом, бути цільовим та мати тимчасовий характер. При структуруванні інтернет-бізнесу, радить співкерівник практики ІТ АО Arzinger Ольга Баранова, потрібно враховувати тип електронної комерції, особливості поставок в Україну, місцевий податок на прибуток та ряд інших факторів.

У секції щодо кримінально-правових ризиків податкових правовідносин, модератором якої вис­тупив керуючий партнер АО «Вдовичен і Партнери» Олег Вдовичен, юристи першочергово радили перевіряти якість первинних документів контрагентів, приділяти увагу обізнаності дотримання контрагентами податкового законодавства.

Паралельно проходила сесія, присвячена ТЦО і міжнародному податковому плануванню, під модеруванням партнера МПЦ EUCON Лариси Врублевської. Зокрема, старший менеджер групи трансфертного ціноутворення «КПМГ-Україна» Володимир Чижиков поділився статистикою: в Україні було виявлено 350 випадків порушень у цій сфері, а загальна сума штрафних санкцій склала 110 млн грн. Утім, ці цифри не вражають на фоні фіскальної активності держав ЄС. На структуруванні бізнесу з використанням естонської компанії зупинилась юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери» Галина Мельник. Так, ця юрисдикція видається привабливішою за Кіпр через відсутність податку на прибуток.

Завершальною стала традиційна «судова частина». Сесію «Судова практика зі спорів з ДФС» модерувала старший партнер, керівник судової практики АК «Соколовський і Партнери» Тетяна Лисовець. Сек­ретар другої судової палати Вищого адміністративного суду України Ігор Олендер констатував, що не втрачають актуальності спори з відшкодування ПДВ та спори, пов’язані з фіктивністю підприємництва. Старший юрист ЮФ Sayenko Kharenko Олександр Марков зупинився на проблемах доказування та зазначив, що проект нового КАС України розв’язує одну з проблем у питанні преюдиції.

За словами старшого юриста ЮФ Trusted Advisors Сергія Протасова, очевидним є існування колізії та неузгодженості норм національного законодавства в питанні оподаткування операцій з продажу фізичними особами власного нерухомого майна в кількості трьох і більше разів протягом календарного року. Деталями транскордонних спорів та особливостями міжнародного співробітництва поділився директор юридичної дирекції авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» Станіслав Коваленко. Він розповів, що податківці активно використовують міжнародну павутину для пошуку інформації про іноземних контрагентів компанії, адже фінансова звітність є публічною у багатьох країнах. ІV Міжнародний податковий форум завершив свою роботу.