Репортаж: Стежте за рухами

Христина ПОШЕЛЮЖНА

Як виявити, розшукати та повернути до рук держави активи, виведені незаконним шляхом, знають учасники Форуму з розшуку активів

Розшук та повернення активів, отриманих незаконним шляхом, — тема, що не втрачає актуальності у світі. Більше того, міжнародна спільнота у постійному пошуку нових механізмів для боротьби з «брудними активами». Обравши європейський напрям розвитку, нашій державі не залишається іншого вибору, окрім як слідувати європейській практиці. Тож на якому етапі Україна? Які перспективи на нас очікують? Яка роль юристів у цих процесах? На ці та інші запитання відповідали учасники Форуму з розшуку активів, організованого газетою «Юридическая практика». Генеральний партнер форуму — АО Spenser & Kauffmann. Захід відбувся 24 травня 2017 року.

«Так чи інакше, ми будемо взаємодіяти: або по один бік барикад, або по різні», — про взаємодію Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, з юристами висловився його голова Антон Янчук. Першу сесію про допомогу юристів в «активному питанні» модерував старший партнер ЮФ Asters Армен Хачатурян. Заступник Генерального прокурора України Євген Єнін виділив запит на аналітичну підтримку юристів у питаннях визначення структури власності компаній. А старший партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери» Роман Марченко висловив сподівання, що держава розпоч­не активніше використовувати механізм зовнішнього фінансування, бо тільки у такому разі є шанси щось повернути.

Проблемні активи особливо актуальні для банківської сфери. Про це дискутували провідний фахівець управління моніторингу пов’язаних з банками осіб Національного банку України Ольга Дражан, заступник директора Департаменту реструктуризації заборгованості та стягнення «Ощадбанку» Ірина Мудра, керівник напряму правового забезпечення проектів, міжнародних операцій та складних угод юридичного управління Альфа-Банк Україна Юлія Зоріна та інші.

Модератором сесії про стратегію і тактику транскордонного розшуку активів виступив керуючий партнер Spenser & Kauffman Валентин Загарія. Його колега — радник, керівник практики M&A, банківського та фінансового права Spenser & Kauffman Микола Ліхачов — ознайомив учасників заходу з особливостями ідентифікації активів, можливостями їх арешту та заморожування, а також з перспективами їхнього повернення. На тому, що англійські суди доволі прискіпливо ставляться до питання пошуку і повернення активів, зупинився партнер ЮФ Grosvenor Law (Велика Британія) Юрій Ботюк. Про алгоритм розслідування проблемних активів в Англії розповів старший директор К2 Intelligence Патрік Гілл. Ще однією популярною юрисдик­цією, активно залученою до приховування виведених з України активів, є Австрія — про специфіку цієї юрисдикції розповіла партнер ЮФ Knoetzl (Австрія) Беттіна Кнецль.

На завершення сесії партнер, голова практики вирішення спорів ЮФ AVELLUM Дмитро Марчуков поділився досвідом того, як переконати іноземний суд в існуванні зв’язку між активами та конкретним боржником.

У рамках заходу відбулося два майстер-класи: про інструменти і технології фінансових розслідувань у банківській сфері розповів асоційований директор управління розслідувань і спорів компанії Kroll (Велика Британія, США) Михайло Ластовський та про соціальні мережі як інструмент розшуку активів говорив Патрік Гілл.

Обговорюючи українські реалії захисту, розшуку та повернення активів, заступник міністра юстиції України з питань державної реєстрації Павло Мороз відзначив, що недавно Україна підписала Меморандум про передачу до глобальної бази власників бізнесу інформації про кінцевих бенефіціарів українських компаній. Він набуде чинності до кінця цього року і буде автоматично підтягувати до нашого реєстру міжнародні дані. Пан Мороз переконаний, що це гарантовано допоможе у справі розшуку активів, набутих злочинним шляхом. Директор юридичного департаменту НБУ Олег Заморський озвучив таку статистику: за офіційними підрахунками 25 % всіх активів банків є проблемними (близько 238 млрд грн), за неофіційними — йдеться про 55 % активів (520 млрд грн). Пан Заморський закликав юристів до перелому психологічного моменту: «Юристи мають відігравати активну роль у пошуку механізмів повернення активів, у створенні позитивних прецедентів». Уявімо, активи знайшли, але як їх повернути? Про це знає керівник практик банківського і фінансового права ЮФ N&D Сергій Паперник. Він радить звернутись до досвіду Італії, адже там «набили руку» на поверненні заводів, пароплавів, магазинів славнозвісної італійської мафії. Він зазначив, що доволі небагато країн йдуть шляхом створення окремого органу з повернення активів — і Україна одна з них.

У свою чергу, радник голови правління з юридичних питань АО «Ідея Банк» (Україна) Юлія Карпець поділилась нюансами розшуку заставленого майна, зокрема автомобіля. Представник Національної академії прокуратури України Віталій Власюк зазначив, що іноземні партнери не завжди поспішають повертати активи, і, справді, якщо в економіці країни «крутиться» 100, 200, 300 млн доларів, то чому поспішати їх повертати? Керівник антикризового штабу «ДТЕК Енерго» Денис Діденко розповів про захоп­лення активів компанії та про перші кроки на шляху їх повернення. На цьому модератор сесії керуючий партнер АК «Коннов і Созановський» Олексій Іванов закрив сесію, а разом із нею і перший форум для юристів з розшуку та повернення активів.

-->