Є питання: Вхідні виклики

Максим ЗІНЧЕНКО,
фахівець у галузі права

Британські дослідники виокремили виклики правничої професії, які постануть перед ринком надання юридичних послуг уже у найближчому майбутньому

The Law Society of England and Wales (Асоціація соліситорів Англії та Уельсу) опублікувала Доповідь про майбутнє юридичної професії «The Future of Legal Services» (січень 2016 року), в якій зазначила, що юридичну професію в найближчі п’ять років чекають глобальні зміни: дослідники спрогнозували, що корпоративні юристи дедалі активніше конкуруватимуть з консалтингом (зовнішніми консультантами), і пояснили, до чого потрібно готуватися фахівцям юридичного ринку, щоб залишити свої позиції і не бути сторонніми спостерігачами через декілька років.

Нові технології — це найбільший виклик юридичній професії, що зумовить необхідність змінити усталену реальність класичної юридичної професії. Британські дослідники, що є авторами Доповіді «Майбутнє юридичної професії», звертають увагу на чинники, з якими необхідно буде рахуватися всім, хто безпосередньо зайнятий в юридичній сфері.

Криза, що відбувається у світі, глобалізація, оптимізація та уніфікація багатьох процесів вимагають від усіх гравців більш якісних послуг за ті ж самі гроші. При цьому постійно збільшується конкуренція, інхауз-юристи та консультанти шукають способи, як зекономити та не втратити клієнтів і при цьому збільшити обсяги на мінливому ринку. А для цього потрібно постійно тримати руку на пульсі і ширше аналізувати всі фактори, що впливають на розвиток професії, радять британські експерти і зазначають, що на будь-який вектор розвитку впливають:

— ділове середовище;

— спосіб придбання юридичних послуг клієнтами;

— технологічні інновації;

— прихід нових учасників на ринок та нові види конкуренції;

— політичні рішення, які в тому числі збільшують доступ до правосуддя.

Британські дослідники виділили головних отримувачів профіту (profit) від цих стрімких змін — це британський та американський бізнес, який виграв за рахунок глобалізації. Однак сьогодні зростання на західних ринках значною мірою стимулюють компанії з країн, що розвиваються, в переліку яких Китай, Індія тощо. Водночас за цим бізнесом прийдуть і юристи, однак такого швидкого переорієнтування до національних компаній цих країн і відтоку роботи від міжнародних компаній не очікується, оскільки для цього потрібна постійна експансія бізнесу з країн, що розвиваються (однак це малоймовірно, впевнені в Об’єднаному Королівстві).

 

Оплата юридичних послуг

Бізнес постійно намагається отримати юридичні послуги ліпшої якості за менші кошти і вимагатиме фіксованих цін та більшої прозорості в ціноутворенні. Британські дослідники впевнені, що ситуація, в якій клієнт диктує умови, збережеться, і йдеться не тільки про цінову політику. Найважливішим стане вміння продати послугу клієнту. Якщо ще зовсім недавно потенційні клієнти шукали необхідну інформацію або допомогу через Google, то сьогодні все більше запитів компанії отримують завдяки Facebook, який слугує джерелом інформації для замовників. У 2020 році клієнти вимагатимуть не просто кваліфікованої послуги — вони платитимуть за персоналізований та прозорий сервіс, який має підлаштуватися під їхні ­потреби, зазначають автори Доповіді. Зберегти конкурентоспроможність допоможе тільки розуміння клієнтського запиту, попереджають експерти, а про те, як не втратити зв’язок з клієнтом, уже сьогодні потурбувалися за допомогою сучасних систем CRM (від англ. Customer Relationship Management — система управління взаємовідносинами з клієнтами).

 

Використання технологій

Технічний прогрес суттєво впливатиме на ринок у найближчі роки, переконані експерти з Великої Британії. Перемогу отримають ті, хто зможе дозволити собі скористатися результатами такого прогресу, а всі інші ризикують опинитися за бортом. Завдяки технологіям, з-поміж яких Big Data, онлайн-правосуддя, а також постійне поліпшення аналізу законодавства та збір даних для судового процесу, в найближчі п’ять років збільшиться доступність правосуддя та зменшиться вартість юридичних послуг, підкреслюють британські експерти.

Конкуренція збільшуватиметься між інхауз-юристами та зовнішніми консультантами. На ринку з’являться нові гравці та нові види конкуренції, зокрема конкуренція серед провідних компаній протягом наступних п’яти років тільки збільшуватиметься, впевнені у Великій Британії. Одна з найбільш виграшних позицій при цьому — робота в юридичному департаменті компанії, а не в юридичному консалтингу. Згідно з проведеним у 2015 році у Великій Британії дослідженням, 67 % юридичних компаній заявили, що втрачають замовлення саме тому, що бізнес вирішує юридичні питання самостійно. Ще 24 % компаній, які брали участь у дослідженні, передбачають загрозу в їхній роботі саме через розширення юридичних департаментів. Справді, компанії йдуть шляхом економії, тому бізнес дедалі частіше відмовляється від повного пакета послуг юридичних компаній, за можливості вирішуючи питання самостійно і відмовляючись від аутсорсингу. До 2020 року тенденція буде посилюватися — все частіше юридичні департаменти братимуть все на себе, передаючи на аутсорсинг лише окремі стадії роботи або звертаючись за консультаціями лише в нетипових для практики ситуаціях. На переконання британських експертів, особливо ця конкуренція в роботі юридичних компаній та команд з юридичних департаментів відбуватиметься в таких галузях права, як інтелектуальна власність (IT), комерційне та корпоративне право, трудове право та комерційна нерухомість. Зможуть юридичні департаменти і приносити прибуток компанії — британське законодавство дозволяє командам інхауз-юристів заробляти самостійно, надаючи пос­луги стороннім клієнтам.

 

Активність суперників

Тим компаніям, які бажають вистояти в активній конкурентній боротьбі, потрібно звернути увагу на інших великих гравців на ринку надання послуг. Найбільш значні з них, за версією авторів дослідження, в майбутньому юридичного ринку — це компанії, які спеціалізуються на Legal IT та активно застосовують технології у власних юридичних фірмах, і компанії так званої великої четвірки. Найімовірніше, що традиційні лідери в галузі аудиту почнуть експансію на юридичний ринок, вважають автори британського дослідження. Ця версія має під собою певні підстави, оскільки в 2013 році Ernst & Young через фірму EY Law, яка працює в сфері права, найняла 250 юристів — і загальна кількість фахівців склала 1 100. У тому ж році ця компанія почала надавати юридичні послуги в 29 країнах світу, серед яких Австралія, Китай, Японія, Мексика та інші. Компанії працюють у галузі комерційного, трудового права і займаються транс­акціями з фокусом на фінансові послуги та банківську практику. Deloitte Legal у 2013 році запустила юридичну фірму в Шанхаї. PricewaterhouseCoopers та KPMG вже надають юридичні послуги в межах альтернативних бізнес-структур у Великій Британії.

До 2020 року збільшиться і кількість приватнопрактикуючих фахівців, яких найматимуть як інхаузи, так і громадяни. Конкурентоспроможність компаній, що займаються вузькоспеціалізованою практикою, підтримуватиметься намаганням бізнесу до диверсифікації при залученні сторонніх юридичних консультантів — компанії все частіше обирають різні юридичні фірми для вирішення певних завдань або залучаючи такі фірми лише на окремих стадіях роботи, більшу частину роботи при цьому передаючи своїм юридичним департаментам.

У зв’язку із затяжною економічною кризою, яка виступатиме основ­ним фактором впливу на розвиток юридичної професії впродовж найближчих п’яти років, з’являться висококваліфіковані юристи-фрі­лан­сери, послуги яких користуватимуться попитом серед тих клієнтів, які намагатимуться тримати якість та економію одночасно.