Моя компанія: Паліaтра емоцій AVER LEX

 

AVER LEX — єдина юридична компанія, що спеціалізується винятково на кримінальній практиці. І попри те, що адвокатському об’єднанню виповнилося лише п’ять років, його лідерські позиції на юридичному ринку неодноразово підтверджувалися практикою у сфері захисту в особливо складних кримінальних справах.

Утім, робота юридичної компанії залежить від багатьох складових, де кожна дрібниця набуває неабиякого значення. Тож, як перетворити ризик на успіх, розповідають партнери адвокатського об’єднання

 

 

 

Ольга ПРОСЯНЮК: Про управління фірмою

Який стиль управління ви обрали?

Я — досить демократичний керівник. Паралельно фокусую увагу як на турботі про бізнес з точки зору ефективного підприємця, так і на турботі про команду з точки зору «мами великої сім’ї». Як показує практика, таке комбіноване управління дає змогу досягати найкращих результатів: це задоволені клієнти, котрі перебувають на волі, це висококласна команда, що працює над амбітними кейсами, це власники бізнесу, які досягають задуманих бізнес-цілей без «зайвих» перепон. При цьому я вимоглива до себе і до команди. Перфекціонізм допомагає нам стрімко розвиватися і рухатися із значним прискоренням. Саме тому нам вдалося за п’ять років виконати зафіксований на папері 10-річний план розвитку бізнесу. Для мене як керівника важливо чути і комунікувати з командою, довіряти їй, заохочувати і вчасно надавати необхідний стимул.

Крім того, для мене дуже важливо підходити до всього в житті з позиції любові: у професії, в родині, у партнерстві, у клієнтських взаєминах. Саме любов до всього, що я роблю, і до людей, які мені дорогі, допомагає знаходити правильний баланс.

 

Чому в українських юрфірмах так мало жінок-керівників?

О, цей стереотип про жінок-керівників  Сумно, що серед ТОП-50 юридичних компаній України за останні п’ять років кількість керівників-жінок залишається на рівні 12—14 %. Поки не працює на нашому юридичному ринку світовий тренд: «Гендерний баланс в управлінні — запорука ефективності бізнесу». Це при тому, що за результатами досліджень компанії з 30 % жінок на топ-посадах можуть розраховувати на збільшення доходу на 6 %, ніж компанії з босами-чоловіками.

Для мене побудова кар’єри залежить не від гендерної приналежності, а швидше, від особистих характеристик та бажання. Намагаюся збалансувати всі сфери свого життя, які для мене є важливими, і за правильної організації та використання спеціальних технік це добре вдається.

Говорячи про особливості управління, не секрет, що жінка за своєю природою більш адаптивна, ніж чоловік. І інтуїція у жінок більш розвинена. А чим, по суті, є інтуїція? Це — передбачення. Стратегія розвитку компанії — це теж багато в чому передбачення, вміння знайти завдяки шостому відчуттю правильні шляхи розвитку компанії та відповіді у критичних ситуаціях.

 

Яким бізнес-уроком можете поділитись?

У моїй практиці був негативний досвід партнерства, від якого я і отримала найкращі бізнес-уроки. На жаль, нам не вдалося знайти компроміс у підходах до роботи, що і підштовхнуло нас з Віталієм Сердюком створити своє адвокатське об’єднання. Одним із наслідків цього рішення було впровадження поняття «свої люди» — це партнери і співробітники, які знаходяться на одній хвилі. Саме це ми максимально відтворили в AVER-сім’ї.

Стосовно найкращої бізнес-поради: не треба боятися відстоювати і впроваджувати свої принципи та стратегію, навіть якщо необхідно буде все починати з нуля.

 

Віталій СЕРДЮК: Про захист у резонансних справах

Як протидіяти тиску (іншої сторони, суспільства, ЗМІ тощо) на адвоката у політично мотивованих справах?

Найбільший тиск відчувається, звичайно, від процесуальних опонентів. Вони отримують завдання «зверху» і для виконання не нехтують жодними доступними їм способами. І це не лише оперативно-розшукові заходи, які завжди мають місце. Це також і агентурна робота для заподіяння шкоди здоров’ю чи життю адвоката. І спроби публічної дискредитації у ЗМІ. І тиск на сім’ю, який можливий у вигляді збройних нападів на квартири чи особистого викрадення.

Звичайно, потрібно потурбуватись про власну безпеку за допомогою фізичних засобів захисту. Проте не менш важливою є і психологічна підготовка. Необхідно позбутися внутрішнього страху. Ніщо не може налякати людину більше, ніж вона сама. Можу сказати, що опоненти одразу відчувають страх перед ними і активно цим користуються. Треба завжди вірити в перемогу і не боятись!

Не менш важливим є те, з ким ти знаходишся пліч-о-пліч, твоя команда. Насправді у резонансних справах, як у вуличних бійках, — жодних правил, лише ти і опонент. Тому дуже важливо, хто поряд і скільки таких, як ти. Якщо адвокат один, його набагато легше вибити з процесу, ніж адвокатське об’єднання з іміджем і групою адвокатів.

Не останню роль відіграє професійна репутація адвоката серед представників правоохоронних органів. Треба завжди пам’ятати, що право­охоронці моніторять інформацію серед колег щодо моделі поведінки адвоката. Загалом найкраща протидія подібному тиску — продемонструвати опоненту, що такий тиск є марним і може мати руйнівний ефект.

 

Що спонукає вас братися за подібні справи?

Насправді багато факторів, проте найголовніший — це використати в такий спосіб шанс змусити правоохоронну систему працювати за допомогою правових методів. Практика показує, що чим більш резонансна справа, тим менше в ній правових основ. Фактично особисті інте­реси провладних обвинувачів повністю нівелюють правову складову справи. Що в результаті? Ці інтереси — все, а закон і права людини — ніщо! Саме тому нашою головною місією є максимальне сприяння застосуванню саме правових методів опонентами!

 

Кого ви ніколи не захищали б у суді?

Кожен адвокат, починаючи свій професійний шлях, присягає забезпечувати право на захист та надавати правову допомогу відповідно до Конституції України. Враховуючи сучасну практику призначення «винних» ще на початку слідства, вважаю недоречним робити вибір про надання чи ненадання правової допомоги без ознайомлення з матеріалами справи. Особисто я точно не прий­маю подібних рішень, базуючись на тому, що зазначив слідчий (прокурор).

Інше питання: чи варто витрачати час на допомогу свідомо винному громадянину в тяжких злочинах проти особистості, тоді як твоя допомога може бути необхідна для виправдання невинуватої людини? Але будь-яка дія захисника може вплинути на долю людини кардинально.

 

Ігор ФЕДОРЕНКО: Про розвиток кримінальної практики

З чим упродовж останніх років пов’язане зростання зацікавленості серед українських юрфірм у кримінальній практиці?

В Україні давно існує практика незаконного тиску на бізнес представниками влади або правоохоронними органами шляхом майстерного притягнення до кримінальної відповідальності. Однак саме впродовж останніх років низка кримінальних проваджень набуває політичного та замовного характеру. Об’єктом уваги стають колишні та існуючі неугодні чиновники, великий бізнес.

Незважаючи на наявність адмінресурсу, в таких справах допускається безліч процесуальних помилок. Тому багато з них лопаються, наче мильні бульбашки, як на стадії досудового розслідування, так і в судах. На жаль, це не виключає негативних наслідків для бізнесу при проведенні обшуків, допитів або ж вилучення документів, оскільки тимчасово блокується діяльність підприємства і можливість виконання договірних зобов’язань. Зрозуміло, це негативно позначається на репутації як перед партнерами, так і інвесторами.

Така ситуація відобразилась на кількості клієнтських запитів — з кожним роком вони збільшуються з геомет­ричною прогресією. Тому впродовж останніх кількох років спостерігався бум відкриття кримінальних практик як серед мультисервісних юридичних фірм, так і серед компаній «великої четвірки». Проте, як правило, в більшості випадків участь цих практик у подібних справах зазвичай завершується на досудовій стадії, а складні кримінальні справи на «гарячій» стадії, як і раніше, передають на аутсорсинг. Основна причина цього полягає в тому, що існує великий ризик тиску держави на інших клієнтів цих компаній, тому подібні справи можуть обслуговувати комплексні системні юридичні компанії.

 

Чи сприятиме Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» більш якісному захисту у кримінальному процесі?

Коли я ознайомлювався з нормами проекту Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», то уявляв реальний світ щасливих адвокатів, а не десь у паралельному всесвіті!

У цьому проекті передбачені зміни до Кримінального процесуального кодексу України, які є дуже важливими для надання якісних послуг:

— безперешкодне ознайомлення з документами і матеріалами, необхідними для захисту;

— право бути в належні строки повідомленим про дату, час і зміст будь-яких процесуальних дій;

— доступ до матеріалів кримінального провадження на будь-якій стадії;

— завчасне повідомлення про будь-які зустрічі або спілкування сторони обвинувачення із суддею з питань, що стосуються кримінального провадження, та право бути присутнім на таких зустрічах;

— закріплення, що визначені права захисника обумовлюють кореспондуючі обов’язки суду, прокурора та слідчого;

— пряме закріплення в Кодексі гарантій адвокатської діяльності, зокрема щодо захисту незалежності адвоката та адвокатської таємниці тощо.

Більшість із запропонованих положень сьогодні або взагалі не існують, або не закріплені на рівні Кримінального процесуального кодексу України. А, наприклад, пряме закріплення звернення до суду чи прокурора, що ці права кореспондують з їхніми обов’язками і за їх невиконання передбачено кримінальну відповідальність сприятиме посиленню процесуального статусу адвоката, що забезпечить ще більш якісніший захист.

 

Артем ДРОЗДОВ: Про роботу команди

Якими якостями має володіти командний гравець?

Беручи до уваги високу резонансність кейсів, над якими працює компанія, звичайно, наш адвокат має володіти певним мотиваційним профілем, сформованим на основі цінностей компанії: фанат та професіонал вузької спеціалізації (кримінально-правового напряму чи судової практики), «зубастість», упевненість у собі, схильність до саморозвитку, азарт до амбітних та проривних завдань, готовність брати відповідальність за принципом «win-win», прихильність до бренду. Не менш важливими є і бійцівські якості: кожен чітко розуміє ризики участі в таких справах, тому команда діє за принципом єдності, професійності та безстрашності.

 

Яким чином підтримуєте командний дух усередині фірми? Ми давно з’ясували, що успіх людини на 10 % залежить від знань, на 40 % від навичок і на 50 % від оточення. Це означає, що успіх компанії прямо пропорційний рівню задоволеності і вмотивованості команди. Ми відверто розуміємо, що лише фінансовою стороною неможливо утримувати довгострокову мотивацію співробітників. Завжди знай­дуться ті, хто готовий заплатити більше. У нас унікальна AVER-культура «режиму максимального сприяння» та створення комфортних умов в офісі. Вона дає змогу почуватися «своїм» серед «своїх» та завжди бути в тонусі. Голов­не — мати велике бажання і діяти!

Наявність та підтримка «командного духу» в колективі обумовлена особистою зацікавленістю кожного із працівників у досягненні позитивного результату у кожному проекті. За наслідками роботи адвокатам надається належна оцінка якості їхньої діяльності. Це виражається в певних заохоченнях або допомозі в тих випадках, коли якісь питання залишились недопрацьованими. Для ефективної роботи в команді важливо, щоб кожен працівник відчув турботу і захист компанії.

Наші співробітники активно займаються такими видами спорту, як фітнес, тренування у тренажерному залі, волейбол, футбол, теніс, стрільба, яхтинг, та дотримуються здорового харчування. Ми підтримуємо та мотивуємо один одного, компанія сприяє придбанню абонементів, тому подібні інтереси у кандидата є великим для нього плюсом.

 

Чим для вас є професійне наставництво?

Спочатку ефективне наставництво я відчув стосовно себе. Розвиваючи в мені лідерський потенціал, партнери продемонстрували, що таке «професійна турбота», яку тепер я застосовую у відношенні до колег.

Звичайно, завжди є ризик втрати кадрів, адже навіть при стратегічному плануванні, яке є надзвичайно ефективним у ризик-менеджменті, залишається загроза професійного вигоряння, кардинальної зміни діяльності тощо. І це природно. Найперше, ми вживаємо такого попереджувального заходу, як сповідування принципу чесності, відкритих дверей для комунікації серед команди. Це значно спрощує роботу при виникненні подібних ризиків та надає можливість протягом першого «перехідного часу» підготувати або ж підібрати потрібних співробітників на цю позицію, передати всі необхідні знання, документи, особливості.

На цьому етапі займаюсь реалізацією партнерських амбіцій членів команди — ділюсь власними спостереженнями щодо удосконалення їхніх навичок, проявлення ними активності. Потенційним кандидатам важливо показати свою готовність нести посилену відповідальність у діяльності компанії. А також вміння залучати нових клієнтів, оптимізовувати процес, налагоджувати правильну комунікацію з клієнтами і командою за проектом. Це — мій формат наставництва, якого мене навчили мої партнери і який я доповнив власними ідеями.

 

Юлія ПАТІЙ: Про фірму як бренд

Чому фірма зосередилася винятково на кримінальній практиці?

Вибір спеціалізації базувався на декількох фактах: по-перше, наявність у партнерів компанії власного досвіду захисту у кримінальних справах, бачення розвитку цієї практики в рамках компанії і наявність потужної команди кримінальних адвокатів; по-друге, відсутність конкуренції в цій сфері на ринку; по-третє, внутрішнє відчуття щодо росту популярності практики в майбутньому і виділення її в окрему, незалежну від судової, практику; і, по-четверте, тверде бажання бути першими серед найкращих!

Наші передбачення реалізувалися — сьогодні кримінальна практика не просто сформувалася як самостійний напрям юридичних послуг, у ній уже зараз можна виділити окремі підспеціалізації з конкретними вузьконаправленими гравцями ринку і командами: політично мотивовані справи (корупційні справи, захист честі і гідності, привласнення бюджетних коштів, створення і керівництво злочинною організацією, привласнення майна шляхом зловживання своїм службовим становищем в особливо великих розмірах тощо) і захист бізнесу (антирейдерський захист бізнесу, фінансування тероризму, тиск на бізнес через звинувачення в результаті податкової перевірки, звинувачення в економічних злочинах, шахрайство і корпоративне шахрайство, незаконне проведення обшуків, допитів та інших слідчих дій).

Нам дуже приємно, що навіть аналітики міжнародного дослідження Chambers звернули увагу на наші коментарі щодо змін на ринку послуг та виділили в огляді українського ринку практику кримінального права із судової.

 

Публічність адвоката допомагає чи, навпаки, заважає у роботі?

У гучних кримінальних, особливо політично мотивованих, справах зазвичай працює команда адвокатів, яка налічує 10—20 осіб залежно від складності процесу. І, звичайно, локомотивом процесу виступає один або декілька публічних адвокатів, для яких досить часто публічність стає головною зброєю в боротьбі із опонентами.

На жаль, сьогодні основна боротьба за справедливість ведеться не в судах, а на просторах Facebook і на брифінгах. При цьому спікери допускають висловлювання з необґрунтованими звинуваченнями, а коли приходить момент відповідати за них — починають у прямому сенсі слова «викручуватися».

У кулуарах адвокати зізнаються, що навіть і не знають, що інколи складніше: підготувати ряд процесуальних документів чи дати n-кількість інтерв’ю, бо ж кожне сказане слово може бути використане проти нього чи клієнта. Разом із тим вміння триматися на публіці та поведінка в публічних баталіях відіграють не останню роль у виборі такими клієнтами свого захисника.

По-справжньому відомим можна зробити лише харизматичного Професіонала з великої літери, адже штучно створений імідж із «нічого» може враз масштабувати власну ж некомпетентність. Публічність грає в плюс, коли адвокат володіє навичкою доносити людською мовою позицію до широких верств населення.

Сьогодні клієнти в резонансних кейсах розуміють, яку вагу має посилення процесуальної позиції медіа-висвітленням, готові окремо замовляти та оплачувати послуги розробки концепції медіазахисту. Понад рік тому ми посилили команду департаменту з розвитку потужним фахівцем зі зв’язків із ЗМІ, який займається винятково клієнтськими проектами, і попит на цю послугу є завжди.

-->