Моя компанія:
EQUITY: партнерський капітал

Старший партнер EQUITY Віктор Барсук, партнери Олег Маліневський, Сергій Чуєв, Андрій Нікітін, В’ячеслав Краглевич і Тарас Пошиванюк розповідають, як команді вдалося досягнути та утримувати статус потужного експертного партнера для бізнесу

Про шлях до професії та партнерство


Віктор БАРСУК:

Я впевнений, що вибір професії має бути одним із найсвідоміших у житті кожної людини, адже вислів «знай­ди роботу до душі і тобі не доведеться працювати жодного дня» — це реальна аксіома сучасного світу. Сфера послуг в останні роки зазнає дуже стрімкого розвитку та системних змін, тому кожен майже 24/7 має присвячувати всього себе професії, команді та саморозвитку. Нам усім хочеться бути «у тренді» ринку і для того, щоб не залишитись осторонь, уже сьогодні ми маємо планувати свій наступний крок. Зараз, озираючись приблизно на 10—15 років назад, я усвідомлюю, що більшість моїх рішень були правильними, адже поряд зі мною нині успішна команда сильних та яскравих лідерів, щиро відданих своїй справі та готових до нових викликів.

Партнерство — це насамперед об’єднання індивідуальностей, де кожен має право бути собою. Ви можете бути різними у підходах до роботи, власних переконаннях, шляхах побудови команди та взаємовідносин з клієнтами, але однакові цінності, життєві та професійні цілі — це ті фактори, які забезпечать вам сили підтримати один одного. Адже хоча наші відмінності і роблять нас цікавими для клієнтів і завдяки їм ми доповнюємо один одного та стаємо сильнішими професійно, саме спільне між нами — формує «елітний юридичний загін спецпризначення» на ім’я EQUITY.

 

Андрій НІКІТІН:

Вибір професії юриста для мене був свідомим рішенням, прийнятим ще в шкільні роки. Схильність до гуманітарних предметів, бажання забезпечити гідний рівень життя для себе та своєї сім’ї і готовність батьків підтримати будь-який мій вибір, за що я їм завжди буду щиро вдячний, ознаменували для мене початок цього шляху. До компанії я потрапив уже з чітким баченням практик і напрямів роботи, які приносили справжнє професійне задоволення і найбільш повно забезпечували можливість особистої самореалізації. Це сталося у далекому 2004 році, коли компанія ще не мала свого теперішнього імені та лише починала розбудову нової партнерської структури.

Із самого початку в основі відносин між партнерами було закладено принципи взаємної поваги, довіри та відкритості, готовності підставити один одному плече в будь-який день тижня та в будь-який час доби, і зробити це без зайвих запитань. Крім того, ми на власному досвіді переконалися, що партнерство не може бути ефективним без чіткого розмежування напрямів роботи та сфер відповідальності, однак головне, про що забувають інші компанії, — це залишити місце для засад відкритості та колегіальності, на основі яких мають прийматися всі стратегічні рішення навіть при визначеній чіткій структурі.

 

Тарас ПОШИВАНЮК:

Зацікавленість у праві та юриспруденції виникла у мене ще в старших класах, коли урок «Правознавство» з’явився в переліку шкільних дисциплін. Саме відтоді я твердо вирішив, що майбутня професія має бути пов’язаною з юриспруденцією. У той час мрією номер один було навчання в Університеті ім. Т. Шевченка, водночас батько мріяв реалізувати в мені як в синові свою нездійсненну мрію — бути військовим. Тому на сімейній нараді було вирішено обрати компромісний варіант — так я став студентом юридичного факультету та одночасно курсантом Військового інституту. Минули роки плідної праці на ринку, і переді мною постав вибір, що робити далі — тоді саме розмова із старшим партнером компанії Віктором Барсуком переконала мене у динамічності її розвитку та відсутності одноманітних проектів у резюме компанії.

Ефективність нашого партнерства полягає в чіткому розумінні ролі кожного із партнерів у досягненні загального успіху для всієї фірми. При цьому кожен має віддаватися на всі 100 % у реалізації спільної мети. Не останню роль в успішному партнерстві відіграє і наявність лідера, який спрямовує рух команди в правильне русло. Крім того, в нашому партнерському середовищі склалися унікальні відносини — четверо із шести партнерів знають один одного зі студентських років. Тому запорукою успішного партнерства в нашому випадку є поєднання дружби, довіри один до одного та професійної етики.

 

Сергій ЧУЄВ:

Ще навчаючись у школі, я зрозумів, що не маю особ­ливого хисту до точних наук, надаючи перевагу гуманітарнім, тоді ж усвідомив, що живе спілкування захоплює мене набагато більше, ніж робота з технікою. Упевненості у виборі професії також додала нереалізована мрія батька свого часу здобути юридичну професію. Для вибору практики знадобилося більше часу, але спортивно-змагальний характер судових спорів усе ж переміг, адже моє особисте кредо — без здорової конкуренції і суперництва неможливо досягти прогресу.

Наше партнерство мало інакший вигляд уже на етапі становлення — підґрунтям нашого об’єднання слугували давні товариські та професійні стосунки, тому всі добре орієнтувались у моральних якостях і професійному потенціалі кожного. Роки попередньої співпраці, коли всі ми були юристами команди, що обслуговувала одного клієнта, зобов’язували нас бути обізнаними у справах один одного, оскільки разом вироблялась позиція, пос­тійно була необхідність «страховки» один одного у судових засіданнях, а елементарне знаходження на одній території обумовлювало «палкі» професійні дискусії. Непомітно для себе, із поступовим розвитком компанії, ми перейняли ту первинну модель командної роботи, яка існувала раніше і яку тепер прививаємо своїм підлеглим.

 

Олег МАЛІНЕВСЬКИЙ:

Визначальними на моєму шляху в юридичну професію та в подальшому русі її просторами були не лише чітке та досить раннє (вже у старших класах школи) усвідомлення адвокатської практики як спорідненого мені виду праці, а й непов’язані між собою, проте визначні для мене людські особистості, які спочатку прикладом свого особистого успіху розпалили мою цікавість до професії, а потім передавали теоретичні знання та ділилися безцінним практичним досвідом під час мого навчання та подальшого професійного становлення.

У моєму розумінні статус партнера — це хвилю­ючий мікс юриспруденції та управління. З професійно-юридичного боку партнерство — це відчуття душевної молодості в юридичній практиці, яке хочеться безкінечно продовжувати, а з точки зору управління бізнесом партнерство — це наставництво та відповідальність за майбутнє фірми та її успіхи, за професійне зростання та матеріальний добробут її працівників. Головний секрет успішних міжпартнерських відносин — взаємна довіра та підтримка, спільність загальних життєвих принципів та поглядів на майбутнє фірми. У цьому аспекті команда EQUITY має відчутну конкурентну перевагу, адже наше ефективне партнерство, у складі старшого партнера та п’ятьох еквіті-партнерів, є незмінним та вже налічує понад 10 років витримки. Пишаюся тим, що нам вдалося виховати юридичну команду в дусі дружби, взаємної підтримки та поваги до традицій фірми, що дало змогу забезпечити її цілісність та стабільність, уникнувши негативного впливу ринкового тренду кадрових міграцій.

 

В’ячеслав КРАГЛЕВИЧ:

Перед вступом на юридичний факультет КНУ ім. Т. Шевченка я вагався щодо обрання майбутньої професії, проте волею долі обрав професію юриста, і, як показав час, цей вибір виявився більш ніж просто правильним, він став успішним. Спочатку мені, як студенту, здавалося, що певні галузі є неосяжно важкими, нецікавими, проте в процесі опановування юридичної науки я зрозумів, що це саме моя професія. І після років набуття досвіду та опанування всіма тонкощами практики зустріч із колишнім однокурсником, а зараз колегою-партнером — Сергієм Чуєвим — привела мене до компанії, яка нині займає перші позиції у найбільш конкурентних практиках на національному ринку і частково сприяє цьому саме наш унікальний підхід до розуміння партнерства.

Партнерство — це той демократичний інститут, який дозволяє існувати юридичній компанії у збалансованому стані. Важливі стратегічні рішення у нашій команді зав­жди приймаються спільно, тому і відповідальність за їх прийняття всі несуть колегіальну. Саме цей механізм стимулів, противаг та захисту я вважаю запорукою побудови ефективного партнерства, яке є необхідним у сучасних умовах ведення бізнесу.

 

Про роботу з клієнтами та особливості практики


Олег МАЛІНЕВСЬКИЙ:

Чи не найважливішим у відносинах із клієнтами є індивідуальний підхід та особисте спілкування. Шаблонне мислення чи сліпе слідування «конспектам» навіть найуспішніших проектів є хибним шляхом, який може спрацювати лише на нескладних, однотипних кейсах. Складні ж та резонансні проекти, особливо у сфері вирішення спорів, «wite collar crimes», вимагають ретельного вив­чення всіх обставин та розробки індивідуального рішення, здатного якнайефективніше спрацювати на користь клієнта. І якщо процес розробки рішення залежить здебільшого від професіоналізму юриста, рівня його знань та досвіду, то повнота отримання інформації та правильна постановка юридичного «діагнозу» залежать від рівня комунікації з клієнтом, здатності юриста завоювати в клієнта необхідну відкритість та довіру.

Вирішення спорів — найбільш конкурентна нині галузь судової практики. І не тільки тому, що вона вкрай затребувана ринком. Висока конкурентність криється у самій її природі, адже саме судові юристи мусять змагатися з колегами та доводити власну правоту в кожній судовій справі. Проводячи аналогію зі спортом, я порівняв би судову юриспруденцію із шахами, з поправкою на те, що вони часто мають командний характер, а як шахівниці виступають стадії процесу. Судова практика — це не якийсь простий набір знань та навичок у сфері здійснення правосуддя, а особливий спосіб юридичного мислення. Так, судова фабула аналізується одразу під трьома кутами зору — «нейтральним», «клієнтським» та «опонентським» — одночасно в трьох площинах — матеріально-правовій, процесуально-правовій та фактично-доказовій. Я назвав би це багатовимірним юридичним мисленням, яке повинен освоїти кожен, хто прагне бути успішним у вирішенні спорів.

 

Віктор БАРСУК:

Будь-який підприємець розуміє, що кожен клієнт — це кров, вода та кисень, життєво необхідні для існування бізнесу. Проте цей підхід не виключає особистого професійного бачення справи та страху перед прийняттям непопулярних рішень. Однак специфікою саме нашої компанії є те, що більшість клієнтів звертаються до нас на стадії «last hope», коли попередні дві-п’ять спроб «кращезнавців» не спрацювали. І саме у такій ситуації творчий підхід партнерів та юристів до кожної справи, потужна професійна експертиза, глибокі знання процесуального регулювання та досвід роботи з різними секторами ринку визнаються безперечними перевагами нашої команди. Ми дотримуємося загального принципу, що головна турбота, яку може від нас отримати клієнт, так званий «client care», — це рішення на його користь, яке було підтверджене всіма інстанціями та виконане належним чином. Саме ці критерії є мірилом задоволення нашою роботою як для клієнтів, так і для нас.

Упродовж останніх років позитивне співвідношення попиту та пропозиції показала саме практика злочинів білих комірців, яка зараз справедливо вважається чи не першою практикою за рівнем обороту капіталу на національному ринку юридичних послуг. Для себе ми вирішили зробити акцент на цьому напрямі ще у далекому 2012 році, і нині практика є однією із найбільш цікавих для наших клієнтів. Звичайно, наша багаторічна професійна експертиза у сфері судових спорів, банкрутства, банківського та фінансового права і роботи з проблемними активами лише додає компанії конкурентних переваг.

 

В’ячеслав КРАГЛЕВИЧ:

Озираючись у минуле і дивлячись у майбутнє, я переконаний, що в нашій професії немає двох видів клієнтів, а саме — однакових та легких. Адже з кожним клієнтом необхідно віднайти спільні позиції: так, когось треба переконувати, когось — заспокоювати або підтримувати, заохочувати або ж спонукати до активних дій. Але це все — партнерська робота, яка потребує постійного самовдосконалення та інтелектуального росту.

Ідентифікація себе з певними практиками, на мою думку, все ж є умовною градацією, оскільки, як показує власний досвід, професійний юрист повинен володіти необхідним базисом у всіх галузях, оскільки, як правило, клієнти зараз мають низку правових ситуацій, які вимагають багатогранних професійних знань та комплексного підходу. Це час так званих суперюристів, які мають широке розуміння та експертизу у більш ніж одній профільній галузі та доповнюють ці знання розумінням специфіки певного сектора ринку, який представляє їхній клієнт. Так, час показав, що захист клієнта від кримінального переслідування в переважній більшості випадків вимагає від сторони захисту використовувати всі юридичні інструменти в різних галузевих юрисдикціях, щоб ефективно захистити клієнта, та нерідко в різних правових системах. І це лише підтверджує мою думку.

 

Тарас ПОШИВАНЮК:

На моє глибоке переконання, робота з клієнтом є однією з найважливіших складових в успішній діяльності юриста. Особливо чутливим це питання є в практиці кримінального права, коли адвокат, попри юридичну допомогу, досить часто має надавати своєрідну психологічну підтримку. При цьому як клієнт, так і його родичі бажають почути єдине, що «все буде добре, я розв’яжу ваші проблеми». Тому одним із основних правил при побудові відносин з клієнтом є відвертість та правдивість. Останній має знати та розуміти реальну ситуацію та подальші перспективи. Щодо принципів побудови діалогу та розуміння поведінки клієнта — це питання винятково індивідуального підходу. Єдине, що можу сказати з упевненістю, що поєднання високих професійних якостей з харизмою та ненав’язливим почуттям гумору надасть можливість побудувати конструктивний діалог з найважчими в спілкуванні клієнтами.

Так склалося історично, що кон’юнктура юридичного ринку та потреба в тих чи інших юридичних послугах тісно пов’язана з політичною ситуацією в державі. Починаючи з 2004 року і до 2010-го, ринок відчував значний дефіцит кадрів у сфері банківського та фінансового ­права, спостерігався значний попит на спеціалістів у галузі корпоративного права та юридичного супроводу девелоперського бізнесу. У 2010—2011 роках левову частку проектів було пов’язано з фінансово-кредитними відносинами, як-то супровід реструктуризації кредитних портфелів, судові спори щодо стягнення заборгованості тощо. У період 2012—2015 років через значну кількість виборчих процесів високим попитом користувалися юристи, що спеціалізуються на виборчому праві та процесі. Це був час шалених перегонів та роботи на межі можливого. Були випадки, коли судові справи слухалися цілодобово, а рішення оголошувалися о п’ятій чи шостій ранку. Незабутні враження — зустрічати схід сонця на сходах суду. Зараз же настав час за практиками злочинів білих комірців та банкрутства.

 

Сергій ЧУЄВ:

Успіх у роботі з клієнтом — це складне рівняння з багатьма невідомими. Універсального рецепта успіху не існує, як не існує однакових справ, оскільки кожна ситуація сама по собі є унікальною. У роботі для себе я напрацював і намагаюся дотримуватися декількох ключових принципів. По-перше, запорука конструктивної роботи з клієнтом починається з довіри один до одного, тут справді — з юристом, як з лікарем. По-друге, клієнт — це член команди, який повинен розуміти і орієнтуватися у стратегії та брати участь у ключових нарадах, розділяти ризики поразки і робити свій внесок у перемогу. Перебуваючи в безпосередньому робочому контакті, і юрист, і клієнт позбавляють себе ризику бути неправильно почутими або інтерпретованими так, ніби їхня комунікація проходила через посередників. І це підводить мене до наступного принципу. По-третє, одна проблема — це один юрист, плюралізм думок і безліч радників — це вже деструктив, а не робота.

 

Андрій НІКІТІН:

Відносини з клієнтом мають вибудовуватись на принципах взаємоповаги та взаємовигідності. Те, що клієнт прийшов саме до нас, уже свідчить про неординарність його проблеми та комплексність викликів, які повстануть на шляху розв’язання цієї проблеми. На початковому етапі кожного нового кейса важливо отримати від клієнта чіткі обриси бажаного результату, а якщо клієнт ще не має власного бачення — допомогти йому зважено проаналізувати ситуацію та сформулювати можливі перспективи.

Щодо практики — ми живемо в еру доступності інформації та відкритості інформаційних джерел, що, безумовно, впливає на юридичну професію загалом та на залученість юристів у процес вирішення юридичних завдань зокрема. З одного боку, доступність інформації знижує потребу в залученні професійних юристів до вирішення завдань базового рівня, з іншого — стимулює професіоналів до самовдосконалення, підвищення рівня власної унікальності за рахунок опанування вузькоспеціалізованих, специфічних знань. І така тенденція простежується крізь широке коло прибуткових практик — банківське та фінансове право, судову практику, інтелектуальну власність та інші напрями нашої роботи.

 

Про успіх та плани на майбутнє


Віктор БАРСУК:

Успіх або неуспіх — це завжди наслідок наших дій та прийнятих рішень, тому все те, що наразі відбувається з компанією, це виважені роки планування, диспутів та домашньої роботи. Ми завжди приходили до клієнтів з двома-трьома варіантами рішень їхнього болю та швидко переглядали їх «з нуля», якщо ситуація вимагала іншого підходу; ми пропонували лише ті продукти і у тих практиках, силу та впевненість у яких відчували не лише ми, але й клієнт, та «last but not least» — навіть після тривалих років роботи у ролі частини потужної закритої корпорації, ми завжди залишалися відкритими до діалогу та знайомства з ринком. Саме тому наразі ми займаємо перші місця у престижних національних та міжнародних рейтингах і маємо дуже позитивні відгуки про нашу роботу. Але статус потужного експертного партнера для бізнесу — це насамперед роки плідної і копіткої праці, і лише потім — визнання та статус.

Наші амбіції йдуть паралельно з нашими цілями, крок за кроком. Така поступовість і виваженість є стратегічним рішенням команди, яка обіцяла собі лише розвиток та абсолютну відсутність стагнації. Ми передбачаємо стрімке зростання та збільшення попиту на наявні послуги у ключових практиках компанії: судовій практиці, сфері захисту бізнесу, кримінальному процесі та злочинах білих комірців, практиці банківського та фінансового права, а також напряму банкрутства та реструктуризації. Професійне освоєння нового «ґрунту» для розширення спектра нашої діяльності також є у планах на найближче майбутнє, адже результати проведених реформ та нове процесуальне законодавство відкривають нині великі можливості для професійного розвитку та зростання юридичних компаній.

 

Сергій ЧУЄВ:

Можливість удосконалення, самореалізації і здорова атмосфера в колективі — це ті фактори, що свого часу обумовили мій вибір працювати у компанії. Говорячи про сильні сторони нашої команди, я звів би їх до таких: дисципліна, професіоналізм, креативність, швидкість та відданість роботі. Це і є ті секрети успіху, які спрямовували нас на нашому шляху. За цей час ми разом навчились сприймати проблеми як виклики, дивитися на ситуацію ширше, під іншим кутом, виходити за межі тільки окресленої клієнтом проблеми та не збавляти обертів. І те, що ми знаємо, як працювати злагоджено і самовіддано та спрямовано на результат, на мою думку, дає нам чудові шанси на перемогу в цьому тривалому марафоні.

 

В’ячеслав КРАГЛЕВИЧ:

Успіх — це копітка, щоденна праця кожного працівника компанії, спрямована на ефективний захист клієнта; успіх — це коли тебе цінують клієнти, поважають опоненти; успіх — це коли кожен працівник компанії з радістю йде на роботу, якісно її виконує, а компанія своєчасно і щедро винагороджує його за цю працю.

Професійною метою кожного юриста є фахове зростання, залучення нових клієнтів, забезпечення стабільного росту компанії. Реалізацію цих цілей я бачу як власний та командний пріоритет на майбутнє. Судова практика і захист від кримінальних переслідувань — це ті практики, які вже найближчим часом замайорять ще більшою варіативністю цікавих проектів. Проте ­обмежувати свою ­професійну практику цими галузями все ж не варто, оскільки юридичний ринок мінливий і необхідно оперативно вміти переформатовувати спеціалізацію під нові потреби клієнта.

 

Олег МАЛІНЕВСЬКИЙ:

Ми намагаємося по-філософськи ставитися до успіху та не робити його самоціллю нашого професійного розвитку. Головне — невтомно працювати на користь клієнта, досягаючи необхідного правового результату та отримуючи задоволення від того, щодо ти робиш. У певному сенсі мати розкіш займатися цікавими та складними проектами, від яких отримуєш задоволення, — це вже успіх. Варто завжди намагатися ускладнювати власні професійні завдання, постійно піднімати планку вимог до якості та обсягів наданих юридичних послуг, самовдосконалюватися та ділитися знаннями як зі своєю командою, так і з ринком у цілому, дбаючи про репутацію компанії. За таких обставин нагороди, визнання ринку та інші зовнішні атрибути успіху обов’язково прийдуть — це перевірена формула.

Головна наша мета — не збавляти обертів, поглиблювати співпрацю з існуючими клієнтами та залучати нових, розширювати горизонти практик, зберігати та посилювати команду.

 

Тарас ПОШИВАНЮК:

Запорука успіху будь-якої юридичної компанії полягає у формуванні високопрофесійної, мотивованої та стабільної функціонуючої команди. Можу з упевненістю сказати, що на сьогодні нам вдалося зібрати одну з найкращих команд юристів у сфері судової практики. Завдяки нестандартному підходу до розв’язання проблем клієнтів, ми досягли значних успіхів у сфері захисту бізнесу та кримінального права.

Підтвердженням цього слугує те, що ми виграли номінацію «Найкраща юридична фірма у сфері захисту бізнесу 2017 року» у церемонії нагородження «Legal Awards 2017». Пригадую, що в 2012 році прийняли рішення зробити акцент на розвитку галузі кримінального права. За названий період ми здійснювали захист та представництво інтересів клієнтів у справах, починаючи від заподіяння тілесних ушкоджень і закінчуючи тероризмом, убивствами. Проте в пріоритеті завжди був супровід кримінальних справ, що розслідуються щодо злочинів у сфері господарської діяльності. Ми здобули значний досвід. І, як показала теперішня ситуація у державі, така ставка була досить вдалою! Близько 40 % проектів нині так чи інакше мають у собі «кримінальну складову». А тому, на мою думку, цей напрям на найближчих декілька років є найбільш перспективним.

 

Андрій НІКІТІН:

Як у будь-якій іншій сфері, успіх досягається наполегливою і самовідданою працею, здоровим перфекціонізмом, здатністю бачити всю повноту картини і одночасно — увагою до деталей. Саме здатність прораховувати ситуацію на багато кроків уперед була і залишається однією із наших головних відмінностей. Тому, можливо, саме вона і допоможе нам досягти головної мети — всією командою увійти та закріпитись у трійці визнаних найпотужніших гравців юридичного ринку. Це завдання не наступних двох років, але ми усвідомлено обираємо найбільш цікаві та амбітні цілі.

-->