Преамбула: Кроки відновлення

Роман МАРЧЕНКО, старший партнер МЮФ «Ілляшев та Партнери», заслужений юрист України, депутат Київради

Юридичний ринок значною мірою є відображенням загальної бізнес-активності в державі. На жаль, національна економіка не змогла відновитися після анексії Криму та втрати державою контролю над частиною Донецької і Луганської областей. Значну частину бюджетних коштів уряд змушений виділяти на військові потреби. Замість реформ, які мали б виправити економічну ситуацію, нардепи вже почали підготовку до майбутніх виборів. Правоохоронні органи вирішили публічно з’ясовувати, яке відомство ліпше за всіх бореться з корупцією. Тож запропонована Банковою судова реформа, ідеологом якої є успішний юрист, наразі — заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов, була підтримана парламентом більш ніж вчасно.

Судова реформа передбачає ряд позитивних нововведень, реалізація яких має поліпшити ситуацію щодо судочинства. У найближчому майбутньому учасники судового розгляду зможуть подавати всі документи через інтернет, паперова тяганина залишиться у минулому. У поєднанні з режимом відеоконференції «електронний суд» дасть змогу суттєво економити час і зусилля адвокатів. Головними ж кроками відновлення реноме національної Феміди є поетапна переатестація суддів та створення нового Верховного Суду. Уперше в історії України суддями ВС стали не лише професійні судді. Наприклад, присягу склали чудові правники — Іван Міщенко, Юрій Чумак, Ганна Вронська та інші. Також уперше жінку-правника, причому не з кар’єрних суддів, обрано Головою ВС.

Водночас судова реформа передбачає, що представництво в судах повинні здійснювати лише адвокати. Це абсолютно правильний підхід. Громадяни мають право отримувати кваліфіковану юридичну допомогу. Статус адвоката, який пройшов стажування, склав іспит, має практичний досвід, є додатковою гарантією для довірителя на отримання якісної послуги. При цьому адвокатське співтовариство є саморегульованим і має можливість впливати на колег, які надають неякісні послуги.

Деякі правники заявляють, що судова реформа витіснить з ринку вправних юристів — не адвокатів. Не думаю, що подібні припущення відповідають дійсності. За свою 20-річну адвокатську практику не пригадую жодного випадку, щоб кваліфікований юрист не зміг отримати свідоцтво адвоката. При цьому впевнений, що попит на якісні юридичні послуги буде завжди, а ринок саме якісних юрпослуг в Україні точно ще не переповнений.