Тема: Старт-проект

Ганна ЛИСЕНКО,
партнер АО «Адвокатська сім’я Лисенко», адвокат

Саме зараз і адвокати, і юридичні фірми обиратимуть оптимальні для себе напрями розвитку: універсальність або спеціалізація

Упродовж останніх двох років українська юридична спільнота жила в очікуванні змін, які, нарешті, настали. Завершення судової реформи, активізація адвокатської реформи, прийняття нових процесуальних кодексів та початок роботи нового Верховного Суду — чинники, які вплинуть на вибір юрфірм способу ведення бізнесу.

2018-й — переломний рік для всіх учасників юридичного ринку. Це — новий старт. Оскільки раніше адвокатура була ремеслом, а зараз — це бізнес. В умовах змін та трансформації ніхто не може почуватися спокійно, навіть ті, хто на ринку давно.

 

Спеціалізація чи універсальність


На мою думку, більшість юридичних фірм оберуть саме спеціалізацію. Адже завдяки індивідуальності та несхожості на інших можна з легкістю конкурувати і бути найкращими у своїй галузі. Тому однією з конкурентних переваг фірми може бути саме спеціалізація. І чим більш вона вузька і специфічна, тим швидше та надовго можна знайти місце під сонцем. Маючи вузький напрям юридичних послуг, менше коштів вкладається і в її розвиток.

Але фірмам, які вже давно обрали для себе спеціалізацію, потрібно вдосконалюватись та шукати нові інструменти розвитку. Адже ті часи, коли авторитет фірми тримався на імені лідера, минули. Цьому посприяв і розвиток інтернет-маркетингу.

Тим більше в останні роки український ринок юридичних послуг попов­нюється молодими юристами з новими принципами роботи. Вони швидше адаптуються під клієнтів, шукають нові механізми впливу на їхній вибір.

Сьогодні клієнту важко відрізнити одну фірму від іншої, обрати серед великої кількості «свого адвоката», тому клієнт усе частіше обирає фірму або адвоката, який «знає» його проб­лему і спеціалізується на ній. При цьому клієнт хоче бачити саме професійність, реальні виграні справи та досвід юристів.

Усе більше трапляється випадків, коли клієнт для розв’язання різних проблем обирає різні фірми.

Спеціалізація притаманна невеликим фірмам, які вже мають досвід і практичні навички в певній галузі, хочуть та можуть дозволити собі обрати одну або декілька спеціалізацій і розвиватись у вузькому напрямі. Але треба бути обережним з визначенням спеціалізації. Не маючи кола клієнтів, яким буде цікава ваша пропозиція, можна програти на самому початку. Адже попит ніхто не скасовував. І пропозиція буде цікавою та актуальною, якщо, по-перше, у вас є якісний продукт, а по-друге, ви його можете презентувати.

 

Універсальне — ворог спеціалізованого


Незважаючи на виникнення самодостатньої спеціалізації, актуальним усе ж залишається поняття універсальності.

Молоді фірми або адвокати, які тільки починають працювати, є «всеїдними». Поки вони не пройдуть певний шлях і не набудуть досвіду ведення бізнесу, вони займаються всім, з чим приходить клієнт. І це нормальний етап розвитку бізнесу. Адже, будучи універсальним юристом або фірмою, ти охоплюєш більше коло людей та їхні проблеми.

Універсальними також залишаться і великі гравці юридичного ринку, маючи в своїй команді фахівців з окремих галузей права. Вони і надалі працюватимуть з максимальною кількістю галузей права, тим самим розширюючись та відкриваючи нові відділення.

На мою думку, більшість адвокатів теж залишатимуться універсалами. Це пояснюється, передусім, повільними темпами росту української економіки і подекуди інертністю самих адвокатів. І ця тенденція зберігатиметься ще довго.

Однак, як відомо, універсальне — ворог спеціалізованого. Тобто спеціалізація адвоката на специфічній проблемі або ж на галузі економіки буде все ж таки конкурентною перевагою.

 

Перспективні напрями


Реформи судоустрою та законодавчі зміни ще більше посилили попит на юридичні послуги, і перш за все на судову практику.

У зв’язку з адвокатською монополією на представництво в судах у 2018 році адвокатів стане більше. Точніше, всі юристи стануть адвокатами. І саме це, на мою думку, визначатиме майбутні тенденції на ринку юридичних послуг.

Так, якщо до змін адвокат — це було щось елітарне і для декого було достатньо одного лише цього факту, то після змін всі юристи стануть адвокатами, тож конкурувати треба буде не регаліями, а професіоналізмом.

Зміни в професії і на ринку юридичних послуг повинні призвести до важливих змін у сприйнятті адвоката. Раніше адвокат сприймався винятково в розрізі захисту в кримінальних провадженнях. І це було виправдано 100 років тому, адже в ті часи економіка не була настільки розвиненою і, відповідно, допомога адвоката потрібна була лише в кримінальних та цивільних справах.

Тепер же адвокат сприйматиметься як професіональний судовий представник без прив’язки до спеціалізації, і це відповідає вимогам нашого часу.

Більше того, раніше судове представництво сприймалося як щось несамостійне, ніби кожен може зробити це сам. Тепер же судове представництво — самодостатня спеціалізація. Адже, незважаючи на відмінності в процесуальних кодексах, завдання скрізь однакове — виграти.

На мій погляд, судовий адвокат — це найбільш актуальний нап­рям розвитку юридичних послуг. І не важливо в якій галузі права.

Напрями за галузями в економіці залишатимуться тими, що розвиваються в останні роки, — це агросектор, ІТ, медицина й фармацевтика.

Також перспективним видається напрям трудового права. Адже зараз відбувається впровадження змін щодо легалізації найманої праці, посилено контроль та нагляд за додержанням трудового законодавства. У результаті бізнес має накладені штрафи і наявність трудового спору.

Авторське право теж є перспективним напрямом для юристів. Це пов’язано насамперед з підвищенням рівня мінімальної заробітної плати, яка береться за основу розрахунку компенсації за порушення авторських прав.

Продовжує розвиватись практика кримінального та антикорупційного права. Не раз спостерігала, коли юридична фірма, що спеціалізується на наданні послуг для бізнесу, відкривала новий напрям — саме кримінальний.

Загалом 2018 рік має бути перспективним для юридичного бізнесу. Головне, які інструменти оберуть гравці ринку для свого розвитку.

-->