Тема: Партнерський лад

Максим СИСОЄНКО,
СЕРГІЙ ВОВК

Як стати партнером юрфірми? Це питання ставлять собі як зовсім зелені, але амбітні новачки, так більш досвідчені юристи. Його ж ми й поставили цього разу представникам провідних юридичних компаній. Вимоги до партнерів зовсім не прості: це, звичайно, і професійний досвід, і певні навички, і особисті якості та високий рівень відповідальності. І щоб стати рівним серед рівних, доведеться наполегливо працювати. Але детальніше про шлях до партнерства наш читач дізнається з перших уст — від партнерів провідних українських юрфірм

 

Партнерство як кар’єрний ліфт. Як у вашій фірмі початківцю пройти шлях від звичайного юриста до повноцінного партнера? Якими якостями володіти? Які переваги та недоліки «вирощування» партнерів в межах власної компанії, а які — у запрошених професіоналів зі сторони?

Анжела МАХІНОВА, партнер Sayenko Kharenko

Дуже часто доводиться чути від студентів, які приходять на співбесіди, шукаючи своє перше робоче місце, що максимум через п’ять років вони бачать себе партнерами, а інакше кар’єра точно не вдалася. З упевненістю можу сказати, що за п’ять років неможна пройти від стажера до партнера. Говорю не про назви посад, а про суть, яка вкладається в це поняття і яку досить часто зовні просто не видно.

Партнер — це не тільки обличчя певної практики, бренд, на який приходить клієнт, це постійна робота з клієнтом, відповідальність за кінцевий результат (який досить часто вдається досягти тільки завдяки певним унікальним рішенням, які треба придумати та відстояти), за оплату, за роботу команди, за розвиток бізнесу тощо.

Все це, на мою думку, можливо досягти тільки у разі поєднання наступних факторів (ґрунтовні знання у сфері права навіть не виокремлюю, бо це, безперечно, основа всього).

Перш за все дуже багато залежить від людей, з якими працюєш. Ні для кого не секрет, що будь-який партнер — це колишній студент/стажер, якому пощастило потрапити до команди, яка повірила в нього, створила умови для його розвитку, вклала в нього свої знання та час у навчання, у передачу свого досвіду.

Далі — особистий досвід у тій сфері, в якій партнер спеціалізується, що формується тільки з роками. Якщо, наприклад, взяти практику міжнародної торгівлі і основну нашу послугу — торговельні розслідування (антидемпінгові, антисубсидаційні і спеціальні), то цьому в Україні ніде не вчать. Є дуже короткі загальні курси в закордонних навчальних закладах, але, на жаль, зі знаннями, отриманими за тижневий курс, не прийдеш і не проведеш розслідування. Скажу з власного досвіду. Колись заява про порушення розслідування мені здавалася просто чимось неймовірним і незрозумілим. Після 12 років роботи у цій сфері та 40 розслідувань я можу оцінити всі проблеми і ризики, тільки побачивши заяву. Безумовно, тільки завдяки досвіду. Лише досвід дасть бачення всього комплексу проблем і всіх ризиків; можливість передбачувати наслідки наперед; відчуття, що потрібно клієнтам; а також розуміння алгоритму роботи органів влади у відповідній сфері.

Також чомусь досить часто студенти, які тільки починають працювати, вважають, що підготовка пакетів документів — це секретарська робота і аж ніяк не робота висококваліфікованого юриста. Мабуть знову розчарую, але якщо партнер, будучи стажером і молодшим юристом, не розклав додатки хоча б до десяти запитальників, не прошив їх, він ніколи не зможе в подальшому організувати роботу молодших колег і правильно подавати документи, а це означає програш процесів. Тобто партнер — це людина, яка пройшла всі сходинки і добре знає всі грані тієї чи іншої юридичної послуги.

Партнер — це його команда, яка є основою всього і без якої партнера ніколи не буде, адже фізично неможливо розірватися. Для того щоб сформувалася команда, близька по духу, по цінностях і рівню, має пройти багато років спільної роботи пліч-о-пліч. Завданням партнера є постійне навчання та розвиток своєї команди, аж допоки партнер не буде повністю їй довіряти. Тільки тоді він зможе нести відповідальність за роботу всієї команди та результат.

З огляду на специфіку часу, в якому ми живемо, партнер має бути готовим легко вчитися і постійно самовдосконалюватися, адже щоб бути успішним серед рівних собі партнерів з інших фірм, необхідно весь час бути хоча б трохи попереду і пропонувати клієнтам нестандартні рішення, які ніхто не придумав до тебе, а це можливо тільки за умови постійного самовдосконалення й навчання.

Ну і звичайно, для того щоб реалізувати все зазначене вище, треба бути готовим до понаднормової роботи, до стресових ситуацій і, як би це банально не звучало, любити те, що ти робиш...

Партнерство як кар’єрний ліфт. Як у вашій фірмі початківцю пройти шлях від звичайного юриста до повноцінного партнера? Якими якостями володіти? Які переваги та недоліки «вирощування» партнерів в межах власної компанії, а які — у запрошених професіоналів зі сторони? Відносини партнера з клієнтами: якими якостями, знаннями, уміннями, навичками та досвідом має володіти партнер, щоб сформувати необхідний імідж у клієнта?

Станіслав СКРИПНИК, виконавчий партнер  Lavrynovych& Partners Law Firm

В одній із публікацій «УЮ» ми зазначали, що метою LP є поступово, крок за кроком виростити своїх фахівців всередині фірми. Можна сказати, що цей же підхід ми практикуємо і щодо партнерів — практично всі вони пройшли шлях до партнерства з рядових юридичних посад. Вважаємо, що це є вкрай важливим мотиваційним стимулом для персоналу, адже вони щоденно і наочно бачать перед собою приклади осіб, що завдяки наполегливій праці і вдалому особистісному розвитку в результаті посіли партнерську посаду. Працівник відчуває, що в нього є всі можливості для кар’єрного росту і він не буде «вічним юристом-виконавцем». Для багатьох юристів набути статус партнера — жадана, але нездійснення мрія, натомість в нашій фірмі це принцип, втілений в життя. Наприклад, Артур Кіян і Дмитро Савчук, що нещодавно отримали статус асоційованих партнерів, свого часу розпочали свій шлях у LP з посад юристів першого рівня і тривалий час були старшими юристами.

Юристи, що отримали партнерство внаслідок свого зростання, прекрасно розуміють всі операційні процеси діяльності своєї фірми, розділяють і дотримуються її цінностей та правил і, будемо відверті, вони більш лояльні. Звичайно, є і виклики, з якими їм необхідно впоратися в новому статусі. Так, важливим завданням для нового партнера є як побудова власної команди, так і вибудовування відносин з колегами в новому статусі. Інше не менш важливе питання — залучення партнером нових клієнтів, адже малоймовірно, що хтось із діючих партнерів «поділиться» з ним наявними проектами.

Партнер юрфірми — це основний комунікатор у відносинах з клієнтами, саме до нього вони звертаються домовитись про зустріч і потім повідомляють про свої проблеми. Партнер — це той, хто проводить зустрічі, визначає умови роботи, підтримує постійній зв’язок з клієнтами та репрезентує їм результат діяльності юристів. Розуміючи, що його питанням займається саме партнер, клієнт відчуває турботливе й серйозне ставлення до себе з боку юрфірми.

Безумовно, основну виконавчу роботу здійснюватимуть команди юристів, і певні поточні чи другорядні питання партнер не може знати досконало. Однак клієнт завжди вважає, що він єдиний, його ситуація надважлива і що вся юрфірма «живе» тільки вирішенням його проблеми — і він повністю правий, оскільки платить за це гроші. Кожен його дзвінок передбачає, що партнер з першого слова зрозуміє, про що йдеться, і буде в курсі подій. Саме тому, крім підготовки і вичитки основних процесуальних документів чи меморандумів, партнер має також тримати руку на пульсі проекту, знати про всі зміни, бути присутнім в усіх листуваннях і на всіх переговорах.

Віктор МАКОВІЙ, директор Hillmont Partners

Стати партнером в юридичній фірмі цілком можливо, але це не має бути самоціллю. Партнерство заради партнерства — дещо помилкове уявлення про суть бізнесу в юриспруденції. Бути партнером не є табу, і все залежить від характеру людини та можливостей зростання у конкретній компанії.

Кандидату на партнерство недостатньо мати професійні знання, а в більшості випадків і розуміння юриспруденції як бізнесу. Найпростіший і найкоротший час до партнерства— це, звісно ж, заснування власної компанії. У наш час відкривається дуже багато нових юридичних фірм, у яких партнерами стають молоді юристи. Але поговоримо про партнерство як кар’єрний ріст. Тож перед ким відкриті двері до ведення бізнесу?

На мою думку, для успіху потрібно мати не лише відмінні знання, а й власне відчуття «кухні», на якій готується кулінарний шедевр під назвою «юридична послуга». Чим більш вибагливий смак, тим більш привабливою буде пропозиція — а для цього потрібно мати внутрішній баланс. Приділяючи весь свій час тільки роботі, неможливо досягти гарного балансу. Інакше кажучи, кожен має вміти балансувати між вільним часом і роботою. При цьому вільний час може бути яким завгодно: проведений із сім’єю, друзями, спорт чи хобі. Присвячуючи себе тільки роботі, такий кандидат прирікає себе на «неповноцінність». Безперечно, професія юриста забирає досить багато часу, а будь-яку роботу ще й потрібно любити. Проте чим компенсувати ненормований робочий час, який залежить від графіку клієнтів? Потрібно десь черпати енергію для цієї важкої роботи, адже якщо немає ресурсу, робота буде не такою вже і якісною та перетвориться на якір у кар’єрному рості.

Як я вже сказав, будь-яку роботу потрібно любити. Любов до роботи має своє власне вираження і характеризується досить просто: маєш бути як риба у воді! Без цього ніяк. Маєш бути багатогранним. Із власної практики скажу напевно: клієнту на зустрічах частенько цікаво поговорити не тільки про власні бізнесові проблеми — розмови бувають досить різними і потрібно розумітися на будь-яких темах. А якщо з клієнтом спілкуватися тільки про юриспруденцію чи роботу, людині стає нецікаво.

Тож всім бажаю кар’єрного росту!

Критерії оцінювання ефективності партнерства: які чинники беруться до уваги

Дмитро АЛЕШКО, партнер ЮК «Правовий Альянс»

Кожна юридична компанія визначає для себе критерії оцінки ефективності партнерів. Такі критерії мають кореспондуватися з глобальними цілями та завданнями, які ставить перед собою компанія. В кінцевому підсумку ефективність партнера оцінюється за його вкладом до загальної справи — розвитку компанії.

Показники оцінки ефективності партнера можна умовно розділити на фінансові й нефінансові.

Зазвичай у період кризи фінансові показники набувають більшої ваги. Фактичний фінансовий показник ефективності партнера — це його внесок у загальні доходи компанії щодо тих проектів, які веде (є куратором) партнер.

Якщо говорити про нефінансові показники, то до них можна віднести участь партнера в реалізації маркетингової стратегії компанії, роботу з кадрами, розвиток молодих співробітників, участь у проектах pro bono тощо.

Крім того, партнери мають визначати період часу, за який проводиться оцінка ефективності конкретного партнера. Цей період не може бути коротким, оскільки не відображатиме динаміку процесу. Здебільшого ефективність кожного партнера оцінюють за підсумками року одночасно з підведенням підсумків діяльності самої компанії.

До оцінки результатів діяльності кожного партнера необхідно підходити серйозно. Потрібно розбирати кожен успішний і неуспішний випадок. Якщо не робити цього своєчасно, то в компанії просто будуть накопичуватися внутрішні проблеми.

Якщо партнери визнають діяльність конкретного партнера недостатньо ефективною, то потрібно розбиратися в причинах такої ситуації. Причини можуть бути як в самому партнері (перегоряння, участь у проектах, безпосередньо не пов’язаних з роботою), так і в зовнішніх обставинах (практика партнера не користується попитом на ринку, посилення конкуренції тощо).

Будь-яка система оцінки ефективності партнера має бути справедливою. Кожен має розуміти, за що він відповідає, чого від нього очікують, як йому досягти необхідних фінансових та нефінансових результатів.

Марина ФОМЕНКО, CEO Eterna Law

У нашій фірмі існує дві можливості стати партнером: долучитися до команди або пройти кар’єрний шлях у фірмі. У середньому шлях від молодшого юриста/юриста до партнера займає близько семи років, але в кожному випадку ми застосовуємо індивідуальний підхід.

Загалом розроблена система п’яти основних показників передбачає:

— BD Skills;

— Client Care;

— Strategic Thinking;

— Knowledge of law;

— Team Management.

Вважаємо, що вміння управляти командою та вибудовувати стосунки с клієнтами не лише у режимі підтримки, а й в режимі development є тими ключовими та обов’язковими професійними рисами, які зобов’язаний мати не тільки партнер, а й працівник на будь-якій посаді вище, ніж юрист (associate).

Сучасний ринок юридичних послуг деколи вимагає від партнера бути не стільки юристом, скільки надійним консультантом, який розуміє бізнес свого клієнта та суть його проблем. Для цього наявність саме управлінських якостей дуже важлива, без них складно знайти спільну мову з сучасним клієнтом. Це також стосується і внутрішніх процесів в компанії, адже в умовах постійних ринкових коливань і потрясінь питання стабільного внутрішнього середовища виходить на перший план для можливості адекватної реакції. Управління таким середовищем вимагає досить серйозних управлінських навичок, а також великої кількості часу, якщо намагатися управляти в ручному режимі.

Ми є прихильниками управління юридичною фірмою професійними менеджерами (не обов’язково юристами), тому вважаємо, що майбутнє саме за такою системою управління — ринок вимагає гнучкості. Проте управління юрфірмою неможливе без наявності повноцінних партнерів у їх класичному розумінні. Вони завжди були і залишаються двигунами розвитку, які використовують свій винятковий досвід і репутацію для виконання непростих завдань і викликів сучасного юридичного ринку. І хоча тотальне збільшення числа юридичних фірм та партнерів вносять певний скептицизм у свідомість потенційного клієнта, тим не менш справжні професіонали, що поєднують в собі серйозний профільний юридичний досвід і мають бізнес-погляд на управління проектами, як і раніше, в ціні. Вважаємо, така ситуація поки збережеться, і партнерський статус залишатиметься серйозним мотиватором для розвитку юриста. Однак в поточних реаліях необхідно розуміти партнерство з новими якостями та навичками, щоб бути по-справжньому конкурентним на ринку.

-->