Моя асоціація: Галицькі акценти

Олексій НАСАДЮК

Про що говорили на другому Західноукраїнському юридичному форумі

Асоціація правників України традиційно багато уваги приділяє поширенню своєї присутності у регіонах. У травні основні зусилля АПУ було спрямовано на Західну Україну. Своєрідною репетицією щорічної конференції, яку наприкінці травня приймали Чернівці, став Західноукраїнський юридичний форум, що відбувся 18 травня у Львові. До міста Лева приїхали понад сто двадцять правників, які в рамках чотирьох профільних сесій поділилися досвідом вирішення найбільш актуальних питань юридичної практики: оскарження рішень податкових органів та новели нового Кримінального процесуального кодексу України, консолідація власності, організація документообігу в юридичній службі компанії, особливості управління власним юридичним бізнесом.

Першу сесію Форуму було присвячено питанням управління юридичним бізнесом, з очікуваним акцентом на регіональній специфіці. Тімур Бондарєв, керуючий партнер АО Arzinger, зосередився на питаннях організації роботи юрфірм, представлених у декількох регіонах. Він проаналізував специфічні умови роботи «регіональних» юристів, у тому числі у Львові (тут — один із локальних офісів Arzinger). «Регіональний» акцент переважав і в доповіді Олени Кібенко, керуючого партнера харківської юрфірми «Кібенко, Оніка і Партнери», яка на прикладі власного start-up розповіла, як можна структурувати юридичну фірму, які питання доцільніше передати на аутсорсинг і для чого потрібно розвивати партнерські стосунки з юрфірмами як в Україні, так і за кордоном. На завершення «фірмової сесії» про роль молодих партнерів і формальності, пов’язані із зміною партнерського складу, розповів Андрій Стельмащук, майже рік як партнер однієї з найстаріших українських юрфірм «Василь Кісіль і Партнери».

Про різні аспекти роботи юрисконсультів говорили Наталя Лиса, Оксана Дягілева та Андрій Журжій. Теми їхніх, безумовно, актуальних та високопрофесійних доповідей дещо загубилися на фоні мистецьких талантів юристів групи компаній «AES Україна» — головною «фішкою» сесії став відеоролик привітання до Дня енергетика, показаний Наталією Лисою.

Адвокат Олег Мицик поділився міркуваннями щодо майже риторичного запитання: «Чи призведе новий КПК до покращення юридичного захисту громадян?». Дмитро Кухнюк, адвокат, асистент кафедри нотаріального та виконавчого процесу і адвокатури, КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат юридичних наук, детально проаналізував, які права та обов’язки захисника передбачено в новому КПК України. Серед позитивних рис нового Кодексу він назвав розширення переліку обґрунтованих підстав для відмови від захисту і вилучення «упереджених та принизливих положень» щодо недостатності знань чи некомпетентності як підстав для відмови від захисту. Водночас у новому КПК України, за словами Дмитра Кухнюка, зберігся радянський позитивістський підхід, відповідно до якого захисник зобов’язаний використовувати лише прямо передбачені в законі засоби захисту…

Доповідь Віталія Сердюка, партнера, керівника кримінально-правового департаменту АО «­АКТІО», «Робота адвоката в рамках нового Кримінального процесуального кодексу України» мала винятково практичне спрямування та містила чіткі алгоритми дій, що їх бажано вчиняти адвокатам у випадку порушень законодавства з боку оперативно-слідчих органів на початкових стадіях кримінального процесу (незаконне затримання особи, незаконне вилучення та арешт майна, застосування недозволених методів ОРД).

У рамках «податкової» сесії Форуму Володимир Ващенко, партнер ЮФ «Ващенко, Бугай та Партнери», розповів про випадки застосування іноземних методів боротьби з податковими ухиленнями в Україні, звернувши, зокрема, увагу на дискримінаційні обмеження на облік витрат за операціями з нерезидентами, що містяться в національному законодавстві, та проаналізувавши деякі актуальні тенденції податкового планування: концепцію бенефіціарного отримувача (фактичного власника) доходу походженням з України, доктрину ділової мети транзакцій, правила трансфертного ціноутворення і недостатньої капіталізації.

Інші доповідачі говорили в основ­ному про вирішення податкових спорів: Дмитро Гудима (доцент кафедри теорії та філософії права, науковий співробітник, ЛНУ імені Івана Франка) — про практику Євросуду, Володимир Кравчук, суддя Львівського окружного адміністративного суду, — про спірні питання юрисдикції, Андрій Гринчук, керуючий партнер ЮФ «Гринчук, Горпинюк та Партнери», — про спори, пов’язані із спрощеною системою оподаткування.

На завершення Форуму на учасників чекали ще й «обов’язкова п’ята сесія» — фуршет — та колоритні тематичні екскурсії — «Нічна варта» і «Львів кримінальний».

-->