Світ: Новини звідусіль

 

Протокол № 16 до Конвенції про захист прав людини набув чинності


1 серпня 2018 року набув чинності Протокол № 16 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо десяти держав-членів, які підписали і ратифікували його: Албанія, Вірменія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Литва, Сан-Марино, Словенія та Україна.

Протокол № 16 дозволяє вищим національним судам та трибуналам звернутися до Європейського суду з прав людини з проханням надати консультативний висновок з принципових питань щодо тлумачення або застосування прав і свобод, визначених у Конвенції чи протоколах до неї. Консультативні висновки, надані Великою Палатою, міститимуть мотивацію, але не будуть обов’язковими для сторін. Запити на консультативні висновки подаватимуться у контексті розгляду справи у відповідному національному суді або трибуналі. Суд матиме дискрецію щодо того, приймати запит чи ні.

Президент Європейського суду з прав людини Гвідо Раймонді (Guido Raimondi) заявив: «Набуття чинності Протоколом № 16 посилить діалог між Європейським судом з прав людини та вищими національними судами. Це —фундаментальний крок в історії Європейської конвенції та значний розвиток у галузі захисту прав людини в Європі. Це також є новим викликом нашому Суду».

 

Суд ЄС: публікація на веб-сайті фотографії, яка була у вільному доступі на іншому сайті
за згодою автора, вимагає нового дозволу


Суд Європейського Союзу (Court of Justice of the European Union) виніс знакове рішення щодо публікації фотографій в інтернеті. Фотокореспондент Дірк Ренкгофф (Dirk Renckhoff) дозволив операторам веб-сайту щодо подорожей опублікувати одну з його фотографій. Учень середньої школи в Німеччині завантажив фото з сайту та використав як ілюстрацію для презентації, яка була опублікована на сайті школи. Фотограф звернувся з позовом до суду, де вимагав компенсації у розмірі 400 євро, мотивуючи це тим, що публікація на сайті школи порушує його авторські права.

У цьому контексті Федеральний суд Німеччини звернувся до Суду ЄС з проханням розтлумачити Директиву щодо авторського права, згідно з якою автор має виключне право дозволяти або забороняти будь-яку комунікацію з громадськістю щодо своєї роботи. Суд ЄС стверджує, що з урахуванням винятків та обмежень, викладених у цій Директиві, використання будь-якої роботи третьою стороною без попередньої згоди має розглядатися як порушення авторських прав на цю роботу. Директива спрямована на встановлення високого рівня захисту авторів, що дозволяє їм отримувати відповідну винагороду за користування творами, включаючи випадки комунікації з громадськістю.