Форум: Єдине цінне

Христина ПОШЕЛЮЖНА

Судова реформа не може вважатися завершеною, поки немає єдності засад функціонування суду, адвокатури та прокуратури

Звірити годинники та поміркувати над подальшим розвитком судової реформи — саме з такою метою зібрались представники всіх юридичних професій 13—14 червня ц.р. на VI Міжнародному судово-правовому форумі, який газета «Юридическая практика» вже вдруге проводить спільно з Вищою радою правосуддя, Вищою кваліфікаційною комісією суддів України та Координатором проектів ОБСЄ в Україні. Цьогорічний захід пройшов також за підтримки Міністерства юстиції України та Національної асоціації адвокатів України. Генеральний партнер заходу — Юридична група LCF, експертний — ЮК EQUITY, професійний — ЮК VB PARTNERS.

Задавав тон дводенним дискусіям заступник Глави Адміністрації Президента України, координатор Ради з питань судової реформи, секретар Конституційної комісії Олексій Філатов, який у ході своєї спеціальної доповіді зупинився на трьох компонентах судової реформи: законодавчому, інституційному та кадровому. У рамках законодавчої складової було прийнято вісім ключових законодавчих актів. Зі створенням вищих спеціалізованих судів (ІР-суду та ВАС) інституційна складова судової реформи буде завершена. Найскладнішим компонентом є кадровий, адже тут йдеться не тільки про суди, а й про адвокатуру та прокуратуру. «Система правосуддя не працюватиме ефективно. Судова реформа не може вважатися завершеною, поки немає єдності засад функціонування суду, ­адвокатури та прокуратури», — переконаний Олексій Філатов.

Чи виправдала судова реформа очікування юридичної спільноти? Юристи погоджуються з тим, що суспільство продовжує жити в дихотомії «від зради до перемоги», проте у своїх оцінках варто бути об’єктивнішими. Оцінювати процес судової реформи ще зарано, однак уже зараз відчуваються кардинальні зміни: судова система стала більш відкритою, прозорішою, а новий Верховний Суд, наслідуючи міжнародні тенденції, відходить від абстрактного тлумачення законів. Крім того, у фокусі уваги першого дня заходу опинились такі правозастосовні практики, як корпоративні спори та кримінальна відповідальність, а також можливості, виклики та перспективи інституту адвокатури.

Другий день Міжнародного судово-правового форуму розпочався з міжнародної панельної дискусії «Міжнародні стандарти судочинства і національні правові інститути», у ході якої зазначалось, що Україна реформує свою судову систему протягом усього періоду незалежності, але тільки ця хвиля судової реформи спрямована на впровадження міжнародних стандартів, імплементацію найкращих практик. Що стосується актуальних правозастосовних практик та процесуальних новацій, то учасники форуму зосередились на спорах за участю банків, банкрутстві та податкових спорах. Окрема панельна дискусія стосувалась доступу до конституційної юрисдикції крізь призьму українського та іноземного досвіду щодо ролі загальних судів. Окрім українських конституціоналістів, власним досвідом ділились експерти з Молдови, Грузії та Литовської Республіки.

Фінальним акордом судово-правового форуму стала сесія «Виконання судових рішень як індикатор ефективності судочинства». Спікери констатували, що рівень довіри до інституту приватних виконавців з боку стягувачів росте, однак, щоб говорити про реальні результати реформи, потрібно збільшити кількість приватних виконавців до двох-трьох тисяч. У Мін’юсті запевнили, що вони роблять усе можливе для поліпшення доступу до цієї професії.

-->