Тема: Вище треба

Юрій ЦВЄТКОВ ,
радник МЮФ Baker McKenzie

Затребуваність у професії означає насамперед постійне підвищення вимог до самого себе

Як у розвинутих країнах, так і в країнах, що розвиваються, конкуренція на ринку юридичних послуг є жорсткою і невблаганною. Вона також прямо пропорційно впливає на ринок праці юристів. Зупинка, відставання у самовдосконаленні як спеціаліста може мати наслідком появу незручних питань щодо професійної придатності до навіть досвідчених юристів, яким на певному етапі кар’єри вдалося досягнути успіхів у сходженні вгору ієрархіями юридичних фірм. Бажаєш бути затребуваним спеціалістом в юридичній фірмі, окремій практиці, галузі права? Підвищуй власні вимоги до себе.

Є декілька аспектів у роботі над собою, яким професійним юристам варто приділяти найбільше зусиль. Мої поради такі:

 

Постійно примножуй та вдосконалюй знання своєї галузі права


Банальність, але факт: законодавство України перебуває в стані перманентних метаморфоз — від правил оподаткування до цивільного права, від регулювання енергетичної галузі до процедур виконання судових рішень або валютних обмежень. Стежити за новинами від першоджерел — офіційних представництв парламенту, президента, уряду, міністерств, служб та агентств в інтернеті — відповідно до власного фаху, є не тільки бажаним, а швидше, обов’язковим. Окрім законодавства в дії, варто звертати увагу також на проекти і пропозиції змін у свої галузі, аби бути готовим та спроможним вчасно реагувати на них у роботі для своїх клієнтів.

 

Вдосконалюй навички управління часом


Вміння ефективно розпоряджатися таким обмеженим ресурсом, як час, є абсолютно необхіднім для вдалого виконання великих обсягів інтелектуальної роботи, встигаючи при цьому вкладатись у жорсткі строки, які встановлюють клієнти. Потрібно навчитися якісно виконувати різні види роботи одночасно, делегувати роботу іншим, розставляти пріоритети між терміновими завданнями. Здатність розвинути в собі етику роботи не є гарантією, проте є міцним фундаментом для досягнення успіху.

 

Розвивай комерційну інформованість


Сучасний юрист повинен доб­ре орієнтуватись у поточному стані справ на ринках, на яких працює його фірма. Якщо ти спеціаліст в енергетичному праві, не зайвим буде добре знати, які компанії оперують у галузі видобутку газу, нафти, вироблення електроенергії з конвенційних та зелених джерел, хто є основними гравцями в дистрибуції, основними споживачами, який порядок цін на енергоносії. Якщо твоя спеціалізація — податки, то бажано добре орієнтуватися в основних проб­лемах, які постають перед бізнесом: питання відшкодування ПДВ у експортерів сільгосппродукції або так звані «ризики постійного представництва» для нерезидентів, що здійснюють діяльність в Україні, можуть бути прикладами. Більше того, варто інвестувати час у проведення аналізу напрямів руху відповідних ринків, цікавитись, які іноземні інвестори планують приходити і в які сектори. Усе це потрібний мінімум, якщо ти прагнеш набути, по-перше, репутацію спеціаліста і, відповідно, бути затребуваним на вузькому ринку конкретної галузі права, по-друге, мати шанс залучити нового клієнта в фірму і, по-третє, не відставати від трендів ринків юридичних послуг.

 

Інвестуй у розвиток комунікаційних здібностей


Очевидно, юрист повинен вміти чітко, зрозуміло і красиво доносити свою думку до відповідної аудиторії: молодших та старших колег, клієнтів, слухачів презентацій, офіційних осіб та чиновників, суддів, громадськості. Вправний юрист здатний дохідливо роз’яснити часом складні і суперечливі юридичні конструкції простими словами людям, які необов’язково володіють достатнім юридичним понятійним апаратом і термінологією. Він повинен вміти це зробити як усно, так і письмово. Крім того, тлумачення права і відповідна консультація юриста повинна мати на меті можливість її комерційного застосування, а не суто академічний характер. Теоретичні пошуки не цікавлять таких практичних людей, як бізнесмени. Їхня мета у стосунках з юристом, як правило, зрозуміти закон та шляхи його виконання. Юрист отримує плату в тому числі за те, що може бути корисним саме в цьому.

 

Піклуйся про здоров’я


Робота юриста є інтелектуально й емоційно виснажливою. Тривалі години, проведені в сидячому положенні, не можуть не завдавати шкоди тілу людини. Стрес жорстких строків, складних проектів, необхідності вибудовувати безліч стосунків на різних рівнях — усе це не може не виснажувати нас. Вчасне, здорове і регулярне харчування разом із відповідальним ставленням до спорту та фізичних вправ суттєво зменшать негативний вплив професії, допоможуть бути здатним приймати сучасні виклики і при цьому залишатись у доброму гуморі та насолоджуватись життям. Насправді не так важко знай­ти час для цього. Варто просто бути дисциплінованим і слухати якісний рок-н-ролл.

На завершення пам’ятайте: конкуренція не ходить у відпустку, не йде на лікарняні, не бере відгули за власний рахунок. Не зупиняйся вдос­коналюватись і ти.