Фокус: Точка повернення

Серпень для літа, як вечір неділі: відчувається, що ось-ось і відпочинок може закінчитися. Подвійний удар, якщо разом із серпнем завершується ще й відпустка. Як без втрат повернутися на роботу та увійти у звичний режим? Як для цього організувати відпочинок: чи залишати вимкненим телефон і як відсіяти всі ті питання, які спокійно вирішуються без вашої участі? Про це ми поцікавилися у юристів та їхніх піарників, адже зазвичай ритм роботи юриста поширюється і на всіх його «не юридичних» колег

Режим допоможе

Іванна ОЛЕЩЕНКО, юрисконсульт групи компаній «Хенкель в Україні», к.ю.н.

Оптимальна довжина відпустки, на мою думку, залежить від того, наскільки часто ви її берете. Якщо ж з якихось причин немає можливості відпочивати частіше, ніж раз на рік, тоді найефективнішою є відпустка строком мінімум три тижні. Перший тиждень — розслаблення мозку і тіла та усвідомлення того, що ви справді вже у відпустці. У цей час відбувається переключення з робочого ладу на відпочинок. Протягом другого тижня ви починаєте по-справжньому відпочивати. І вже на третьому тижні відчуєте у собі приплив енергії та наснаги для нових звершень.

Якщо є можливість відпочивати як мінімум двічі на рік, то найоптимальнішою довжиною відпустки є два тижні. За цей час цілком можна встигнути позбутися накопиченої втоми та набратися нових сил.

Чи потрібно повністю відключатися від роботи? Ключовими у цьому питанні є сфера діяльності та посада, на деяких постійне залучення необхідне. Хоча найкращий ефект матиме відпочинок з повним відстороненням від робочих питань.

По закінченні відпустки завжди важко налаштувати себе на роботу. На мою думку, для полегшення цього процесу необхідно дотримуватись жорсткого режиму, адже протягом відпустки він зазвичай збивається. Крім того, корисним також є формування списку найважливіших завдань, які необхідно буде виконати одразу по поверненні з відпустки, ще до її початку. З-поміж іншого полегшує повернення до роботи поступове збільшення навантаження. Не варто у перший же день занурюватися в роботу з головою, бо інакше ви швидко витратите відновлені сили та забудете, що взагалі були у відпустці.

 

Рецепт щастя

Вікторія ОГРИЗА, керівник юридичного департаменту PepsiCo in Ukraine

Цього літа у мене була справжнісінька відпустка: 17 днів незвично довгого, насиченого враженнями релаксу. Я вчилася насолоджуватися часом, проведеним з родиною, і не думати, що роблю злочин століття.

Напередодні відпустки натрапила на статтю TED про секрети справжнього відпочинку. Виявляється, наші відчуття відпочинку мають циклічність. У перші дні ми радіємо і насолоджуємося свободою. На восьмий день припадає пік вселенського щастя, потім ефект плато і спад з елементами занепокоєння. Цикл повторюється. Комфорт повернення в звичний світ дедлайнів і зустрічей залежить від моменту, коли це відбувається. Тому нам деколи складно зрозуміти, чому запас бадьорості і драйву зникає в перший же робочий тиждень.

Оптимальний варіант, на мою думку, повернутися на ефекті плато, коли яскраві враження ще свіжі, але поки (або вже) не турбує, що без тебе в офісі завал і сотні непрочитаних листів.

Примірявши на себе цю теорію, можу поділитися своїм рецептом щастя. По-перше, плануйте відпустку заздалегідь. Обов’язково разом із сім’єю або друзями. Це теж свого роду келишок щастя — вибрати час, місце, обговорити відгуки, переглянути фотографії. Запланована відпустка надає можливість керувати часом. По-друге, завжди пам’ятайте, що у вас є команда, яка впорається з будь-якими проектами. Це ж ваша команда! Довіряйте. Іноді перевіряйте пошту в телефоні, адже бути в курсі того, що відбувається, — це зручно. Можна перекинутися думками з колегами і босами, а можна навіть взяти участь у скап-мітингах. Хороший Wi-Fi це дозволяє. По-третє, якщо у вас не експрес-тур вихідного дня, дозвольте собі плюс один-два дні відпочинку від відпустки у фіналі, щоб спокійно розібрати речі, розібратися з домашніми клопотами і просто у звичному ритмі подумати і розпланувати свій робочий графік. Потрібно це робити на ефекті плато, коли зловив те саме відчуття, що вже сумуєш за роботою і готовий до бою.

Скільки днів відпустки необхідно для щастя, кожен вибирає сам за своїми відчуттями і можливостями. Для себе я визначила, що відпустка повинна бути обов’язково. Це — як щеплення від вигорання. Однозначно потрібно ходити у відпустку частіше, ніж раз на рік, щоб зберегти той самий баланс роботи та особистого часу, якого нам так катастрофічно бракує. Давайте пробувати!

 

Відпустка? Ні, не чув...

Юрій ДЕМЧЕНКО, партнер АО Litigation Group, адвокат

Як керуючий партнер адвокатського об’єднання і практикуючий адвокат можу сказати одне: оптимальна кількість днів відпустки в сучасному юридичному світі стільки, скільки вийде об’єктивно, якщо взагалі вийде, звичайно!

Останні років десять повноцінної відпустки у 24 календарних дні, про яку написано у Кодексі законів про працю України, у мене не було. Завдяки моєму партнеру — адвокату Денису Дьоміну — та колегам, якщо і вдається поїхати на відпочинок, то це до тижня максимум, при цьому із включенням неробочих чи святкових днів.

Бути адвокатом та керівником юридичної фірми означає перебувати у постійному процесі. Саме тому завжди тримаю руку на пульсі і є на зв’язку з колегами, перебуваючи на пляжі Середземного моря чи здійснюючи сходження на альпійську вершину. Можливо, саме через це проблем із поверненням до робочого ладу, принаймні у мене, не буває, і цим питанням я не переймався.

Хоча, попри мій «неправильний» досвід, звичайно ж, раджу колегам-юристам та й узагалі усім читачам знаходити час на повноцінну відпустку тривалістю не менш ніж два тижні, вимикати телефони та електронну пошту, набиратися сил та відновлюватися, адже від повноцінного відпочинку прямо пропорційно залежить якість вашої роботи, креативність та коефіцієнт корисної дії, які так необхідні у нашій нелегкій роботі.

 

Змінювати місця

Дар’я АГЄЄВА, PR-менеджер ALEXANDROV & PARTNERS

За результатами різних досліджень, оптимальний розмір відпустки становить 7—21 календарний день. Не думаю, що можна назвати точну кількість днів, яка буде оптимальною для всіх. На прикладі моїх колег можна зазначити, що у кожного свій строк. Є такі, хто не ходив у відпустку вже кілька років, і їх все влаштовує, дехто вважає за краще їздити у відпустку кілька разів на рік на короткий термін, а для когось ідеально поїхати на два-три тижні і повністю відключитися від усього. Щодо мене, то я солідарна з вченими університету Неймегана в Нідерландах. Їхні дослідники виявили, що найбільш корисними для організму людини будуть періодичні, але нетривалі відпустки. Найбільш оптимальна кількість днів для відпочинку, на думку вчених, — сім-вісім, і обов’язковою умовою є не просто пролежати цей час на дивані, а хоча б трохи змінити обстановку. Також треба ретельно спланувати і вирішити все заздалегідь, аби потім спокійно і без стресу відпочивати. Після такої відпустки почуваєшся сповненим сил, і процес повернення у робочий ритм проходить не так складно, як після більш тривалого відпочинку. Основна порада — приходьте в п’ятницю перед відпочинком до офісу з валізою, щоб одразу після роботи сісти на літак і вирушити в омріяну відпустку.

 

До і після

Володимир АНДРІЙЧЕНКО, адвокат ЮК JUSTL

Для мене особисто немає проблеми входження у робочий ритм після відпустки. Головне — в робочому ритмі вчасно ідентифікувати необхідність відпуски та знайти можливість відпочинку, навіть короткострокового.

Як правило, відпочинок та подорожі надають сил і натхнення. Тож чим частіше ви робите паузи у роботі (повторюю, навіть короткострокові), тим вища творча енергія і результати праці. Переконаний, що у відпустці потрібно повністю відключатись від роботи, бо це зайве напруження.

Вища мета — організувати відпустку таким чином, щоб ваше життя ділилось на «до» та «після». У кожного є свій рецепт, а якщо досі немає — обов’язково його знайдіть!

 

Маленькими кроками

Оксана КОЖУХІВСЬКА, менеджер з маркетингу та зв’язків з громадськістю МЮФ Baker McKenzie

Повертаючись з однієї подорожі, плануй наступну. Навіть якщо це просто подорож вихідного дня. Так легше повертатися до звичного ритму життя після вдалого відпочинку. Щоб на кінець літа не відчувати себе вичавленим лимоном, варто частіше влаштовувати собі вихідні протягом року. Аби перезавантажитися, може бути достатньо й декількох днів, але якісного відпочинку: нові міста, нові враження, сплави, походи — все, що завгодно. Головне — не сидіти вдома і не чекати великої відпустки весь рік. Інакше, коли вона завершиться, стане сумно, що до наступного відпочинку — ще ціла вічність.

 

Діджитал-детокс

Андрій КРАВЧУК, старший юрист ЮК ESQUIRES, адвокат

Поточний рік видається доволі насиченим у світлі інформаційних змін та перетворень. Чого тільки вартує опанування одразу трьох процесуальних законів у новій редакції. Тому, мабуть, кожен правник з нетерпінням чекав (або досі чекає) на відпустку, щоб мати можливість перезавантажити свій мозок.

У питанні тривалості відпустки радити не беруся, адже для кожного є свій час, достатній для відновлення. Як на мене, 10—14 днів цілком достатньо. Говорять, що відпустка починається тільки тоді, коли перестаєш думати про роботу. Утім, кожний сучасний адвокат контролює стан справ простими рухами пальців однієї руки за допомогою свого гаджету, який стає справжнім ворогом і викрадачем дорогоцінного часу відпочинку. Вихід один — влаштувати собі діджитал-детокс на цей період. Жодних дзвінків, листів, переглядів публікацій друзів на Facebook та моніторингу ЄДРСР. Тільки важливі е-мейли і тільки у відведений час (який треба погодити з колегами та клієнтами).

Найкраще було б вирушити у відпустку туди, де взагалі немає будь-якого зв’язку та є можливість сконцентруватися на стані своєї свідомості, при цьому надаючи перевагу емоціям, знижуючи їхню активність. Тут доречною буде медитація, за допомогою якої людина здатна сконцентрувати свідомість на власному диханні, уявних образах або спогляданні далечі. Ефективним процес буде тоді, коли відбувається звільнення від розуму, невирішених тут і тепер питань і побутових проблем. Психологи радять планувати відпустку так, щоб відпочинок був різноманітним та насиченим. Крім цього, періодична зміна локацій позитивно впливає на розвантаження голови.

Та відпустка відпусткою, а до роботи ставати потрібно. Погана ідея починати робочий процес одразу. Тобто якщо ви прилетіли з відпустки у неділю, а виходити на роботу у понеділок — діла не буде. Організм потребуватиме адаптації, не тільки фізичної, але й емоційної, тому радив би день-два перед виходом побути вдома з сім’єю. Ідеально, коли робочий процес після відпустки починається з середини тижня.

Звісно ж, коли ви відпочивали проактивно і погані звички — не ваші товариші, то повернутися до робочого ритму життя не стане великою проблемою. Тим більше, пауза у два тижні об’єктивно дає можливість скучити за своєю улюбленою роботою. Якщо у вас не так, то все-таки треба міняти роботу.

 

Розкласти завдання

Ольга ЛЯТІНА, PR-директор Pavlenko Legal Group

Для мене оптимальна відпустка — десять днів. Безпосередньо відпочинок сім днів — є безліч екзотичних напрямків та рішень для українського туризму. Три дні можна грамотно розподілити на підготовку до відпустки і акліматизацію перед виходом на роботу.

Але повернення до роботи — це завжди челендж. Зворотний бік медалі — творчі люди зазвичай повертаються з відпустки з нат­хненням, яке хочеться витратити на круті проекти, зануритися у них з головою після невеликої розлуки. Швидше увійти у звичний ритм допомагають планування, системність у роботі, посилена комунікація з колегами та партнерами. Виконайте спочатку цікаве і нескладне завдання, поступово нарощуючи оберти.

Під час відпочинку повністю розірвати зв’язок з роботою в мене не виходило, але я і не намагалася. Вважаю за потрібне в цей період займати позицію спостерігача. Перед відпусткою корисно розкласти по поличках завдання на термінові і такі, що спокійно почекають повернення. Адже за лічені дні до запланованого відпочинку охопити все без втрати якості неможливо. Поетапне виконання термінових завдань і розподіл обов’язків дозволять звільнитися на час відпустки від важких думок, що жодним чином не поєднуються з шумом хвиль і коктейлем. Але все-таки найбільш важливі моменти варто відстежувати — з сучасними месенджерами це зовсім нескладно з будь-якої точки світу.

 

Не поспішати

Ірина ЛУК’ЯНЕЦЬ, PR-менеджер АО Juscutum

Очікування відпустки смакується у рази краще, аніж коли вона настає. Чому, запитаєте ви? Нарешті відзначився у календарі день, коли починається круїз у тепле незабутнє літо! У житті піарника він не такий уже й довготривалий, можна дозволити собі на тиждень-два відволіктись від десятків дзвінків на день, нескінчених переписок зі ЗМІ у месенджерах, термінових брендинг-завдань, коментарів, відеокоментарів… І як би не спланували роботу, її нескінчений процес неможливо припинити і у відпустці. Перші декілька днів череда дзвінків ще триває: «надішліть фото спікера», «а що ви мали на увазі у третьому рядку про аутстафінг?», «чи не могли б прокоментувати?»… Відповідати на такі запити потрібно обов’язково в силу специфіки діяльності. Вчасно ненадана інформація може зіпсувати стосунки з редактором видання, до якого ще не раз доведеться звертатися. І потім матеріал не вийде, медіаплан перетвориться на решето нерозміщених публікацій. Усе ж треба вимикати з живлення лептоп, залишати телефон у радіусі кілометра у режимі «вібро» й вирушати назустріч літу. Відпочинок на два тижні достатній, аби рій думок затих, а ступінь важливості усіх ваших завдань знизився.

Явний показник того, що ви відпочили? Це коли подумки повертаєтеся до роботи, з’являються ідеї і бажання їх втілювати в життя. Тоді й повернення до робочого ритму не завдає стресового удару організму. А приступаючи до зав­дань з новими силами, скористайтесь лайфхаками «м’якої посадки»: у перший робочий день не треба хапатися за всі завдання, відповідати на десятки листів одразу ж. Заваріть філіжанку кави, перегляньте пошту й вихопіть оком найголовніше. Видаляйте листи, відповідь на які давати уже немає сенсу; затримайтеся на офісній кухні в обід і поділіться теплими враженнями з колегами — вони порадіють за вас, заодно й звернуться з робочими питаннями. Дружній обмін робочою інформацією куди приємніший за офіційні листи. Перші дні після відпустки краще завершувати вчасно, ваш організм поки не окріп, інакше він отримає стрес від різкого навантаження. І на завершення, повертайтесь до роботи з любов’ю, нехай вона приносить вам задоволення!

 

Кортизол усе знає

Тетяна КАЛАШНЮК, керівник департаменту маркетингу ЮФ «Антіка»

Наша робота потребує чимало ресурсів — інтелектуальних, емоційних. Часто платою за це є втома та стрес, а в найбільш критичних ситуаціях — емоційне виснаження та професійне вигорання. Усе це негативно впливає на нашу ефективність. Тому для збереження продуктивності праці на високому рівні, емоційного та фізичного відновлення відпустка є вкрай важливою. В ідеалі — це має бути час повного відсторонення від роботи. Тоді можна перезавантажитися та відновити ресурси, чого неможливо зробити під час відпустки в режимі «на зв’язку». Це довели ізраїльські вчені. Вони вимірювали рівень кортизолу — гормону стресу — у працівників, що були на роботі, й людей, котрі в період відпустки весь час вирішували робочі питання. Результати показали, що рівень кортизолу в обох групах був практично однаковим. Отже, фантомна відпустка не сприяє відпочинку та відновленню ресурсів.

Психологи стверджують, що емоційний приріст настрою та рівень задоволення відпусткою іде по зростаючій від першого до восьмого дня відпочинку. Після цього починається адаптація та поступове зниження задоволення. Отже, основ­на безперервна частина відпустки строком у 14 календарних днів має не лише законне, але й психологічне підґрунтя.

Важливим також є правильне повернення до роботи. Процес виходу з відпустки має бути м’яким. Ліпше починати робочий тиждень з четверга або п’ятниці. Усвідомлення того, що невдовзі знову буде короткий відпочинок, дає змогу знизити рівень стресу та допомагає налаштуватися на робочий лад.

 

 

-->