Дослідження: Полювання на кандидата

Євгенія Александрова,
рекрутингова компанія Acumen International

Найбільше вакансій для юристів сьогодні пропонують колекторські компанії та банки, а самі юристи при пошуку роботи віддають перевагу юридичним компаніям, що працюють із західними клієнтами та мають гарну репутацію

Сьогодні ми спостерігаємо відчутне збільшення попиту на юристів різних рівнів, починаючи з початкових до високих позицій. Це обумовлено, перш за все, остаточним пожвавленням ринку, а також «розморожуванням» багатьох проектів юридичних компаній та збільшенням фінансових вливань на ринок у цілому. Але ситуація на ринку та способи пошуку роботи і співробітників з огляду на нинішні реалії мають свої особливості.

Попит та пропозиція

Компанії потребують кваліфікованих юристів, здатних як брати участь, так і самостійно вести клієнтські проекти. Попит на кваліфікований персонал не обмежується винятково юридичними компаніями, але й фінансовими організаціями. Серед найбільш активних представників бізнесу, які наразі активно набирають юридичний персонал, можна виокремити колекторські компанії. Вони шукають фахівців з юридичним досвідом та відповідною профільною освітою для роботи з клієнтами, заборгованістю та стягненнями. Таких само фахівців дуже активно шукає і банківський сектор. До активних роботодавців можна віднести і юрфірми та компанії із сектору споживчих товарів, медичних товарів, сільського господарства, телекомунікацій, кредитних союзів та об’єднань, будівництва, консалтингу й аудиту.

Якщо говорити про претендентів, то їх відчутно менше, аніж кількість запропонованих вакансій, і компаніям з підбору персоналу потрібно докладати певних зусиль, щоб знайти підходящих кандидатів. Крім того, не варто забувати про те, що й досі є упередження до деяких юридичних вакансій. Так, колекторський бізнес не є популярним серед юристів, що, втім, поширюється і на інші позиції, окрім юридичних. Тому юристи віддають перевагу вакансіям юридичних компаній, особливо тих, що працюють із західними клієнтами та мають гарну репутацію на ринку.

Загалом на юридичному ринку парадом командують претенденти. Це відбувається через те, що юристи схильні нечасто змінювати місця роботи, тому «полювання» на цінних для компанії фахівців дуже жорстке, особливо на тих, хто має 4-5-річний досвід роботи та низку успішних проектів.

Оскільки юриспруденція — це галузь, де фахівці досить важко погоджуються на зміну роботи, особливо успішні юристи великих юридичних компаній, деякі юридичні позиції можна закрити винятково шляхом переманювання кадрів з інших юридичних компаній. Тому на ринку найбільше претендентів з юридичним досвідом у бізнесі на позиціях юрисконсультів, фахівців тощо.

Пошук та переманювання

Попри велику кількість фахівців на ринку, знайти достойного, тобто такого, який повністю відповідав би вимогам компанії, досить складно. Як би парадоксально це не звучало, ринок перенасичений фахівцями. Найчастіше вакансії розміщують компанії, які шукають юристів до своїх юридичних департаментів: юрисконсультів, помічників юристів, нотаріусів, адвокатів тощо. Якщо потрібен фахівець високого рівня, компанії намагаються звертатися до рекрутингових компаній і не надто афішувати вакансію на своїх корпоративних сайтах. Або ж напряму «переманюють» юристів з конкуруючих компаній, пропонуючи їм більш комфортні та фінансово вигідні умови роботи.

Як компанія переманюватиме юриста, залежить від фірми та бюджетів. Якщо вона може дозволити собі найняти агентство, вона це робить. Хоча якщо говорити про вже укомплектовану та спрацьовану команду юристів, то для переманювання не завжди потрібне агентство. Якщо ви працюєте в юридичному бізнесі, то оскільки цей ринок достатньо публічний, можна легко простежити за успішністю юриста, партнера або команди юристів. Самим юркомпаніям часом найняти юриста легше, оскільки не всі рекрутингові агентства знають специфіку цього бізнесу. Тим більше, якщо компанія хоче переманити конкретного кандидата.

Зарплата

Діапазон заробітних плат дуже варіюється, особливо якщо врахувати факт наявності «білої» та «чорної» заробітної плати. Так, учорашнім студентам без досвіду роботи, що претендують на вакансії помічників юристів, асистентів юридичних департаментів, фахівців-початківців з роботи із заборгованістю пропонують від 3 000 гривень, залежно від навичок, наявності знання іноземної мови та оцінок. Дуже ціниться, коли кандидат пройшов стажування в юридичній компанії, здобув додаткову освіту, пройшов тренінги та курси. Це показує, що молодий фахівець готовий вчитися, розвиватися у професійному плані.

Рівень заробітних плат для юристів із досвідом роботи від одного року починається від 5 000 гривень (приміром, для позиції молодшого юриста) та вище.

Фахівці вищого рівня оцінюються по-різному. Зазвичай заробітна плата встановлюється індивідуально та залежить від того, яку цінність, клієнтів та прибуток у компанію принесе новий фахівець. Якщо це юрист рівня радника або партнера юридичної фірми, то перехід до нової компанії може коштувати колишньому роботодавцеві не лише втрати цінного співробітника, а й втрати низки клієнтів, яким було комфортно працювати саме з ним. Якщо з компанії йде команда, вірогідність втрати для компанії майже половини клієнтів, яких обслуговувала ця команда, дуже велика, через що компанії намагаються всіма способами втримати юристів і, відповідно, клієнтів, що приносять гроші бізнесу. Тому як тільки юрист досягає певного рівня, йому пропонують усе більше мотиваційних програм, підвищуючи тим самим його прив’язаність до компанії.

Цінні спеціалізації

Найціннішими по праву вважаються юристи-універсали, які розбираються однаково у максимальній кількості практик, здатні скласти договір, дізнатися про нюанси законодавства, скажімо Англії, та обізнані з тонкощами спілкування з держструктурами. Рівень вимог дуже великий, але це робота для тих, хто хоче набути різнобічного досвіду, навчитися миттєво орієнтуватися у кількох справах. Також не спадає попит і на вузькоспеціалізованих юридичних консультантів.

Варіанти для студентів

Сьогодні ринок переповнений випускниками юридичних факультетів. Проте не всі з них «котируються» роботодавцями через якість освіти. Вищі навчальні заклади давно перестали бути лише «храмами науки» і для того, щоб вижити, багато з тих, хто раніше не спеціалізувався на юридичних дисциплінах, почали відкривати факультети права. Є негласний рейтинг вишів, якості освіти яких довіряють роботодавці, і багато з них при поданні до агентства заявки на пошук фахівця навіть уточнюють, що готові розглядати претендента лише з дипломом певного навчального закладу.

Утім, не варто забувати, що літній період, який тільки-но розпочався, — це чудовий спосіб набути цінного професійного досвіду для студентів, які щойно закінчили вищі навчальні заклади, оскільки саме у літні місяця багато великих юридичних компаній починають активний набір стажерів. Навіть якщо стажування не оплачуватиметься, за наявності хороших результатів воно може стати першою сходинкою для професійного розвитку майбутнього успішного юриста.

Найпопулярніші вакансії

  • Фахівець з роботи із заборгованістю
  • Фахівець відділу стягнення
  • Начальник відділу з роботи із заборгованістю
  • Інспектор відділу проблемного стягнення
  • Юрисконсульт
  • Асистент юридичного департаменту
  • Керівник юридичної служби
  • Юридичний секретар

Традиційні вимоги

  • Вік до 45 років
  • Досвід від 4 років
  • Досконале знання іноземного законодавства
  • Знання іноземної мови та юридичної термінології іноземною мовою
  • Вміння працювати з великим обсягом інформації
  • Вміння правильно розставляти пріоритети
  • Вміння вести кілька проектів одночасно
  • Здатність своєчасно справлятися із поставленими завданнями в умовах різнопланових проектів
  • Комунікабельність, працездатність, ініціативність
  • Вміння та готовність працювати в команді
  • Готовність до ненормованого робочого графіка
-->