Тема: Розподільна здатність

Дмитро СИРОТА,
керуючий партнер SDM Partners

Сергій ДЗИС,
партнер SDM Partners

Юридичний ринок 2018: ситуація та розподіл сил

Єдине, в чому український ринок юридичних послуг сьогодні стабільний, це його мінливість та конкурентність. 2018 рік також був доволі динамічним. На ринку, як і в попередні роки, були присутні і українські юрфірми, і представництва великих міжнародних юридичних фірм, постійно з’являлися нові компанії.

Ринок поки що надає можливість зайняти свою нішу. Багато новостворених юридичних компаній йдуть з ринку. Зовсім мало українських фірм, за нашими спостереженнями, націлені на перспективу і будують далекоглядну стратегію маркетингу та продажів. Тому цього року ми будували стратегію, висуваючи високі вимоги щодо якості наших послуг і швидкого реагування на виклики ринку.

Що стосується міжнародних конкурентів, то вони мають певну специфіку щодо маркетингу, способів залучення та утримання клієнта. І в цій сфері ми створюємо власні шляхи для того, щоб вирізнитися і отримати визнання клієнтів. Здебільшого розвиваємо бізнес через корпоративну соціальну відповідальність та інтегративний підхід. Ми не обмежуємося винятково юридичним консалтингом, а допомагаємо клієнтам генерувати ідеї та проекти для розвитку їхнього бізнесу. Намагаємося створити довіру справжнього партнера, бути частиною бізнесу клієнта, тому маємо не меншу зацікавленість у позитивному розвитку справи, ніж клієнт.

 

Умови ведення юридичного бізнесу та вплив держави

На наш погляд, на діяльність юристів, порівняно з минулим роком, найбільше вплинули судова реформа, впровадження адвокатської монополії та загальні законодавчі реформи.

Є і звичні чинники. Наприклад, робота в умовах тиску з боку правоохоронних та податкових органів, постійні намагання держави тиснути на адвокатуру — це даність, з якою юридичні фірми стикаються повсякчас.

Найбільший резонанс має наразі ще не прийнятий проект закону № 9055, який суттєво обме­жує права адвоката і звужує гарантії адвокатської діяльності. У ньому є позитивні новели, але також проект містить низку норм, прийняття яких призведе до серйозного негативного впливу або ж навіть неможливості здійснення адвокатської діяльності. Потреби бізнесу та інвесторів у професійній правничій допомозі надалі тільки зростатимуть, тому важливо, щоб цей закон був доопрацьований до того, як його приймуть.

Ускладнює ведення юридичного бізнесу також низька кваліфікація державних чиновників, у тому числі суддів. У рамках судової реформи відбувається кваліфікаційне оцінювання всіх суддів з метою ліквідування ризиків, пов’язаних з корупцією, недоброчесністю та професійною невідповідністю суддів. Але поки що на практиці чим далі від столиці суд, тим гірша ситуація: деякі судді не розбираються у процесі, мають низьку експертизу. Це стосується і правоохоронних органів, зокрема поліції та прокуратури.

Додатково на загальних умовах ведення юридичного бізнесу в Україні позначаються і фактори, які більше стосуються бізнесу в цілому, наприклад агресивна політика банків, блокування ними зовнішньоекономічних платежів.

Недостатньо сприятливі умови ведення юридичного бізнесу в Україні мають також і світлий бік, адже за таких умов формуються професіонали, здатні подолати будь-які труднощі. Такого джерела високо­кваліфікованих юридичних кадрів з унікальною експертизою і людськими якостями варто пошукати.

 

Вплив змін інвестиційного клімату на ринок юрпослуг

Оскільки нашими основними фокусами уваги є інвестиційна діяльність, банківська та фінансова сфери, залучення великих інвесторів з енергетики, будівництва інфраструктури, сільського господарства, FMCG, IT-технологій тощо, SDM Partners постійно моніторить чинники, що можуть вплинути на інвестиційний клімат в Україні.

Питання, що непокоїть зараз і наших клієнтів, і український бізнес: чи може воєнний стан стати причиною для розірвання договорів про співпрацю та інвестиції?

На сьогодні немає підстав стверджувати, що воєнний стан, введений терміном на 30 днів, суттєво позначиться на довгостроковій діяльності тих інвесторів, що вже прийшли та працюють в Україні. Умови, за яких може бути розірвано договір, сторони зазвичай прописують власне у договорі.

Банківська система України працює в штатному режимі, МВФ не припиняє надання кредиту, тому про форс-мажорні обставини також не йдеться. Розривати інвестиційні угоди та виводити кошти за межі країни в іноземних інвесторів причин немає.

Інвестори, що тільки планують співпрацю з українським бізнесом, поки що займають вичікувальну позицію. Для нас, як гравців юридичного ринку, це означає, що ми маємо докласти додаткових зусиль до створення довіри і підвищення обізнаності клієнтів про засоби захисту їхніх інвестицій. Але очікувати зростання ринку в грудні 2018-го та першому кварталі 2019 року все ж не варто.

 

Найбільш затребувані практики та індустрії

SDM Partners надає повний спектр юридичних послуг, і за підсумками 2018 року вже можна говорити, що всі традиційні юридичні практики були актуальними: участь у судових спорах з різних напрямів, захист інтелектуальної власності, конкурентне та антимонопольне право тощо. Багато уваги клієнти приділяли податковому праву, і ми пишаємося тим, що в нашій юридичній фірмі зібрана одна з найпотужніших команд в Україні з цього напряму.

Серед форматів надання послуг також важко виділити один. Ми продовжували надавати юридичні послуги повного супроводу діяльності клієнта юристами фірми, а також активно практикували роботу на умовах secondment.

Тренд подальшого розвитку досить виразний — це розробка унікальних пакетних рішень з надання юридичних послуг, що будуть націлені на швидке досягнення клієнтами їх бізнес-результатів. Ці рішення можуть включати комплексний підхід, залучення юристів з досвідом у різних практиках, впровадження різноманітних IT-рішень, нові засоби безперервної комунікації з клієнтом, застосування нових технологій та смарт-контрактів, цікаві фінансові умови.

Клієнти потребують динамічної колаборації з українським бізнесом та державою, інтеграції з бізнес-спільнотою та швидкого і прозорого вирішення своїх завдань.

-->