№12 Грудень 2018 року → У вільний час

Хобі: Рослинне коло

Марія Ортинська — директор ПЮК IPStyle, патентний повірений та адвокат — це все відомі факти, а от чого точно ви не знали, так це про бажання вирощувати нові рослини та експериментувати. Як юрист-винахідник може знайти спільну мову з клієнтами-винахідниками — про це та інші переваги біології в юридичній практиці ми поговорили з пані Ортинською

Ваше хобі щодо вирощування рослин — з чого воно почалося?

Вирощування рослин — це те хобі, яке було зі мною завжди. До речі, саме вирощування ніколи не було основ­ною метою, нею було створення чогось нового. Наприк­лад, приблизно в шестирічному віці я починала з прищеплювання винограду на дачі та вирощування кактусів із насіння вдома. Узагалі моєю першою дитячою мрією було стати біологом і працювати в дельфінарії в Ялті. Потім — просто стати біологом. Ну як «просто»… Якщо чесно, то видатним біологом і, звичайно, врятувати людство. Далі, на етапі знайомства з тваринами, — ветеринаром. У той час вдома можна було знайти все: від друга собаки до гусениць, які жили в банці і на яких я вивчала процеси перетворення в метелика, та дафній. На них я досліджувала закони Менделя.

У сім’ї підтримували та допомагали всі, причому кожен по-своєму: знаходили нові вазони, розповідали про стратифікацію, діставали рідкісні книги.

 

Які нині успіхи на полі рослинництва? Як родина ставиться до хобі, підтримує? А домашні тварини — як вони реагують на рослини?

Сьогодні, з одного боку, це залишилося на рівні хобі. Рослинок зараз вдома понад сто, в офісі трохи менше. Частину рослин вирощую для експериментів. Наприк­лад, з цитрусовими досліджую дизайн дерева та можливості створення гілок у тих місцях, де я задумала. До речі, створювати такий дизайн досить важко, адже спочатку потрібно в уяві намалювати, яким саме я хочу, щоб було дерево, зрозуміти, що такий вигляд не суперечитиме законам природи та відповідного типу рослинам, підібрати правильну рослинку (наприклад, памели ростуть найшвидше). Це спочатку, а потім залишається довіритись законам природи і лише своєчасно робити обрізку та інші процедури.

Є ще інші експерименти — чорниця, дуб та каштан. Чорниця — для вивчення можливості адаптації рослини з гірських умов до кімнатних, а дуб і каштан — для створення бонсай.

Також я колекціоную рослини, які виросли із пагонів, привезених з інших країн. Наприклад, у моїй колекції є сукуленти з мису Рока.

З іншого боку, біологія дає змогу ліпше зрозуміти винаходи клієнтів та бути з ними на одній хвилі. Деякі речі, наприклад основи функціонування біометричних датчиків або принципи роботи приладів для стратифікації, мені не потрібно пояснювати. Також іноді можу поділитися з клієнтами останніми світовими новинками в їх галузі або власним досвідом використання та управління фітолампами.

А з моїм домашнім псом у нас хобі різні, тому на рослини він ніяк не реагує і, відповідно, не заважає.

 

Ви ще й зооволонтер? Як це сталось і що нині ви робите?

Тварини, як і рослини, були завжди. Але поступово змінюється ставлення до них. Так, колись в офісі у нас жив мадагаскарський хамелеон, але сьогодні я ні вдома, ні на роботі принципово не завожу таких тварин, адже бачила їх життя на волі і розумію, що жоден тераріум не може відтворити необхідні умови.

Я не зооволонтер, проте іноді підбираю загублених собак і їх прилаштовую. Так, колись знайшла нову сім’ю ягдтер’єру, який, якби його не забрати з вулиці, міг би ­померти. До речі, колишній господар собаки так і не знайшовся, хоча ми докладали зусиль, щоб його відшукати. Однак тепер пес живе в люблячій сім’ї. На моїй практиці були й інші породисті собаки, яких в усіх випадках просто викинули на вулицю, і ніхто їх навіть не шукав.

Також допомагаю бездомним собакам, і не тільки годуванням, а й намагаюсь рятувати їх від отруєнь. На жаль, у нас чимало догхантерів та ненависників собак, які отрую­ють тварин смертельними для них речовинами. За роки такого досвіду я вже маю відповідне розумінні першої невідкладної допомоги, а також контакти лікарів, які можуть своєчасно надати вторинну допомогу.

 

Рослинництво, здається, не надто популярна тема для хобі серед представників бізнесу, чи це не так? Є люди, які є взірцем для вас у цьому питанні?

Мої взірці в Україні — бізнесмени, які розуміють, що біологія — це та сама технологія, і її можна монетизувати. До речі, якраз зараз читаю книгу Biology Is Technology: The Promise, Peril, and New Business of Engineering Life, на сторінках якої автор доводить, що біологія — це найстаріша технологія, і розповідає, як біологія впливає на економіку, політику, бізнес. Узагалі книга жодним чином не стосується інтелектуальної власності, проте розкриває питання, які можна певним чином перенести і на інтелектуальну власність. Так, зокрема, один із розділів стосується open-source біології. Погляд на інтелектуальну власність з точки зору біології дуже цікавий. Наприклад, у цій книзі, що я читаю, є порівняння ДНК з комп’ютерним кодом. І знову ж таки порушуються вічні для авторського права питання щодо open-source підходів.

Щодо взірців у більш практичному плані — люблю відвідувати ботанічні сади, в тому числі приватні, а також різноманітні теплиці, особливо оснащені новітніми технологіями — від автополиву, управління освітленням до контролю над усім процесом. Люди, що створюють такі технології, і є певним чином взірцем для мене.

Також спостерігаю за чималою кількістю технологій, що розвиваються на стику біології з іншими науками. Наприклад, пристрої з біометричними датчиками, які можна використовувати і в медицині, і в галузях фітнесу та спорту, та ще багато де.

 

Чи є якісь нові винаходи у сфері вирощування рослин?

Так, звичайно, винаходів у галузі вирощування рослин досить багато. Це можуть бути різноманітні пристрої, системи, що, зокрема, стосуються освітлення, зволоження, контролю та управління тими чи іншими технологічними процесами. Також це можуть бути і способи обробки рослин, способи пришвидшення їхнього росту тощо.

Нові винаходи з’являються постійно і по всьому світу, тому відстежувати, що саме зараз найновіше та тільки створене, непросто. Я намагаюся за цим стежити та впроваджувати певні технології, в тому числі, у себе вдома.

 

Як вважаєте, чи є щось, що поєднує вашу юридичну практику та хобі?

Враховуючи, що ми займаємося захистом прав інтелектуальної власності, то, звичайно, біологія достатньо дотична до нашої спеціалізації. У даному випадку, як я вже говорила, чимало винаходів стосуються біології, і не тільки рішень у галузі ботаніки.

Наприклад, сорти рослин можуть отримати правову охорону. Коли у мене трапляються такі кейси, дуже цікаво бачити на власні очі, як розвивається біологія в Україні.

 

Досить часто юристи йдуть в певне хобі за клієнтами. Як у вас із цим?

Хобі настільки давнє, що не можу сказати, що я прий­шла сюди за клієнтами. Проте якщо у клієнта є технічні рішення в цій сфері, намагаюся скористатися можливістю і побачити це наживо. Так, завдяки одному із кейсів я відвідала розсадник саджанців волоського горіха і мала змогу побачити, як відбувається процес їх вирощування.

 

-->