Школа: Крок за роком

Олесь ЄВТЄЄВ

Унікальна інноваційна освітня платформа Legal High School відзначила першу річницю з дня створення

Перший рік діяльності LHS став новим орієнтиром у сфері неакадемічної юридичної освіти, вдало об’єднавши теорію права й досвід провідних юристів країни.

Відкриття нового навчального року співпало з 15-ю річницею прий­няття Цивільного кодексу України. На честь цієї події в стінах LHS відбувся урочистий прийом, на якому були присутні члени робочої групи з підготовки проекту Цивільного кодексу, відомі вчені-цивілісти, адвокати, судді, представники органів влади.

Учасники високо оцінили професійну і патріотичну звитягу розробників Цивільного кодексу та його роль у подоланні радянської спадщини і закладенні підвалин розбудови громадянського суспільства в Україні. Як зазначила одна з творців Цивільного кодексу Наталія Кузнєцова, доктор юридичних наук, професор, академік НАПрН України, заслужений діяч науки і техніки України, віце-президент Національної академії правових наук України — керівник Київського регіонального центру НАПрН, у розробників цього вікопомного документа були побоювання, чи витримає кодекс перевірку реальним застосуванням. Проте кодекс витримав, бо він є деідеологізованим правовим актом, спрямованим на реалізацію правовідносин, що супроводжують людину щодня. Вітаючи Legal High School з першою річницею, Наталія Семенівна підкреслила, що з надією дивиться на нове покоління юристів, які мають відчути не лише букву, але й дух закону.

Анатолій Довгерт, професор, член-кореспондент НАПрН, доктор юридичних наук, вітаючи зібрання з початком нового навчального року, зазначив, що з точки зору ринку та формування громадянського суспільства, більш важливого акта, ніж Цивільний кодекс, не було. Він підкреслив, що кодекс працює, поп­ри зміни та доповнення, бо він побудований за принципом корабля, який має гарантовану плавучість. На його переконання, Цивільний кодекс запрацює повною мірою лише тоді, коли відбудеться зміна суспільної структури і економічної моделі. Людство знаходить оптимальні ­моделі регулювання рішення цивільно-правових відносин, і більшість країн Європи уже їх ухвалила. Анатолій Довгерт висловив сподівання, що молоде покоління юристів проведе відповідну роботу і у нас. Настане час, коли ми писатимемо не кодекси норм, а кодекси принципів.

Перший заступник міністра юстиції України Олена Сукманова наголосила, що зміни законодавства є логічним відображенням розвитку суспільства. Утім, Цивільний кодекс України побудований на принципах і засадах, що залишаються незмінними, тому його щорічний «тюнінг» — це нормально, адже в наше життя входять смарт-контракти, криптовалюти тощо.

Як влучно відзначив Руслан Стефанчук, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України, право є точною наукою. І саме науковий підхід його творців надав можливість сформувати кодекс, який за своєю змістовністю є вищою математикою, а за простотою сприйняття — арифметикою.

Радник ЮФ Evris Сергій Донков висловив подяку творцям Цивільного кодексу і зазначив, що їхня робота дала змогу жити в епоху громадянського права нового типу, а його створення стало поверненням до принципів римського права, на якому побудована правова система всіх цивілізованих країн.

Олег Маліневський, партнер ЮФ EQUITY, переконаний, що ухвалення Цивільного кодексу рівнозначне ухваленню Конституції 1996 року, а його створення стало розквітом цивілістичної науки в Україні, коли наукові розробки змог­ли втілитися у практику права. Говорячи про успіх школи, він зазначив, що формат відбувся, і рік роботи школи засвідчив, що зв’язок між практикою, наукою і законодавцями виявився напрочуд ефективним і вдалим.

Підкреслюючи значення Цивільного кодексу України, партнер ЮФ Asters Олександр Онуфрієнко наголосив, що ніхто нині не згадає всіх битв Наполеона, а прийнятий при ньому Цивільний кодекс працює і досі, тож він упевнений, що принципи, закладені в нашому Цивільному кодексі, також непідвладні часу.

Олег Бекетов, партнер ЮФ Eterna Law, подякував розробникам Цивільного кодексу України, які долучали студентів до дискусій навколо норм майбутнього кодексу. Він вважає, що його норми прогресивніші, ніж судова практика, що склалася за останні 15 років. Вітаючи з першою річницею роботи Legal High School, він зазначив, що їхня компанія рада співпрацювати з цією унікальною освітньою програмою, що надає можливість практикуючим юристам ділитися з молодим поколінням власним досвідом застосування права не лише в Україні, а й у різних іноземних юрисдикціях.

Дякуючи долі за можливість бути причетним до процесу розробки Цивільного кодексу, науковий радник Юридичної групи LCF, доктор юридичних наук Олександр Бірюков висловив переконання, що автори кодексу — корифеї вітчизняної юридичної науки, які впродовж десяти років здійснили гігантську роботу з розробки Цивільного кодексу. За його словами, на час створення проект українського Цивільного кодексу був найкращою кодифікацією приватного права у світі і висловив жаль, що проект не вдалося прийняти в первісному вигляді, а його перегляд і вдосконалення відбувалися без урахування думки розробників. Вітаючи Legal High School з першою річницею діяльності, він від імені партнерів групи пообіцяв і надалі всіляко підтримувати цей унікальний освітній проект.

Директор з розвитку LHS Віолетта Лобан привітала гостей з річницею Цивільного кодексу України і повідомила, що до вже наявних шести шкіл, які працюють у межах освітньої платформи Legal High School, у 2019 році відкриваються Школа банківського права та Школа розвитку юридичного бізнесу.

Після урочистого прийому в LHS відбулися перші в новому році лекції, які відкрили ексклюзивний спецкурс «Новий погляд на цивільне право від гуру цивілістики Наталії Кузнєцової». У рамках спецкурсу розглядалися практичні аспекти цивільного права крізь призму сучасності.

-->