Проблема: Цифрове майбутнє

Руслан ЯРЕМЕНКО,
керуючий партнер Airvice Consulting

Попри те, що розвиток криптоіндустрії не стоїть на місці, нова цифрова реальність поки що відкладається

Тотальна цифровізація та автоматизація. Ці слова дуже чітко описують сучасний напрям розвит­ку людства — наразі всі галузі тією чи іншою мірою відчувають на собі їхню дію. Багато компаній, інколи навіть не оцінивши реальну потребу, починали впровадження сучасних програмних рішень, сподіваючись на поліпшення в роботі та отримання значних переваг перед конкурентами. Ніхто не бажав залишитися за бортом через технічний прогрес. Не стала винятком і фінансова галузь.

Курс на децентралізацію

 

Уже багато років класичні фінансові установи відчувають потужний конкурентний тиск з боку інноваційних новачків: створення онлайн-банків, Р2Р-кредитування, онлайн-кредитування і платежі, електронне управління активами. Часто ці новачки взагалі не мають відношення до банківської сфери. І націлені нові гравці ФінТеху (FinTech — фінансові технології) передусім на ті напрями, які важко розвивати класичним ­банкам, оскільки існуючі банківські сервіси виявилися занадто повільними, незручними та дорогими. Та все ж у цій царині банкірам, так чи інакше, відомі правила гри. Вони оцінили ризики, окреслили пріоритети і почали активно скуповувати технології інноваційних конкурентів та інвестувати мільярди доларів у ФінТех-стартапи. І результати не забарилися — банки та їхні клієнти отримали необхідні новітні інструменти та очікувані переваги. Це прог­нозований еволюційний розвиток класичних централізованих фінансових систем.

Однак упродовж останніх десяти років паралельно і дуже активно розвивалося інше, децентралізоване бачення фінансової системи. Це бачення нового фінансового світу народилося серед технічних спеціалістів і в 2011 році, з легкої руки журналіста Forbes, отримало назву криптовалюти. Crypto currency (криптографічна валюта або просто криптовалюта) — віртуальний актив (монета), кількість якого обмежена і який видобувається учасниками мережі через розв’язання їхніми комп’ютерами складних завдань, і, як правило, базується на децентралізованому протоколі BlockChain та вірі в неї учасників. Криптовалюту зазвичай використовують для розрахунків між особами, хоча це і не єдине застосування. Особливість цих розрахунків полягає в тому, що вони проводяться без посередників, банків чи інших фінансових установ, а самі трансакції прозорі для перевірки будь-яким учасником мережі і, як правило, анонімні. Завдяки цим якостям за останні декілька років криптовалюти набули досить великої популярності і привернули увагу фінансової галузі та державних регуляторів. Старший радник Банку Англії Хью ван Стеніс в інтерв’ю Bloomberg наголосив, що хоча криптовалюти не проходять навіть базових тестів фінансових послуг, вони все ж є загрозою.

Через доволі високий інтерес кількість криптовалют останніми роками значно зросла і за деякими підрахунками вже сягнула майже двох тисяч на кінець 2018 року. Окремо можна виділити ще з десяток ­стейблкоінів (stablecoin — загальна назва криптовалют, що прив’язані до фіатних валют або фізичних товарів на кшталт золота), хоча необхідний для підтримки курсу рівень довіри до централізованого механізму обміну суперечить децентралізованій природі криптовалют. Фахівці вважають криптовалюти окремим напрямом економіки із загальною капіталізацією на середину 2018 року близько 369 мільярдів доларів. Та тільки деякі криптовалюти, на думку трейдерів, варті уваги. Серед найбільш цінних на сьогодні: Bitcoin, XRP, Ethereum, Bitcoin Cash, EOS. Усі на базі протоколу BlockChain.

 

Гонка криптоозброєнь

 

Як завжди, з будь-якими фінансовими системи їх учасники мають на меті отримання прибутку. Основ­ні можливості заробітку на криптовалютах — це майнінг, отримання комісій за трансакції та біржові спекуляції. Давайте докладніше розглянемо їх, щоб зрозуміти, які з них досі прибуткові, а які втрачають інтерес вкладників.

Майнінг — це процес вирішення комп’ютерними засобами складних завдань і отримання за це винагороди, криптомонет. За правилами роботи протоколів криптовалют, складність завдань постійно змінюється, і чим більша обчислювальна потужність, тим вища вірогідність отримання винагороди у вигляді криптомонет. Це спонукало майнерів до об’єднання у великі команди, майнінгові пули та спровокувало своєрідну гонку озброєнь. Усі шукали можливості підвищити потужність свого обладнання. На початку використовували комп’ютери з дорогими процесорами, але швидко стало зрозуміло, що набагато ліпше для майнінгу підходять звичайні або модифіковані відеокарти. Майнінгова лихоманка набирала обертів через здорожчення криптовалют, і у 2017 році спровокувала справжній дефіцит відеокарт. За деякими даними, майнери забезпечували понад 40 % попиту, тож, попри високі ціни, скуповували всі складські запаси. Згідно з дослідженням Jon Peddie Research, за 2017 рік майнерами було куплено близько трьох мільйонів відеокарт на суму понад 776 мільйонів доларів. Також великою популярністю ще з 2012 року користуються спеціалізовані ASIC-майнери — спеціальні комп’ютерні чіпи, які були розроблені та оптимізовані виключно для майнінгу конкретних криптовалют. Однак коштують ASIC-майнери недешево, бюджетні моделі можна придбати від 1,5 до 3 тисяч доларів. Такі витрати майнерів на обладнання та на оплату величезних рахунків за електроенергію мають сенс тільки за умови, що цінність та вартість видобуваної криптовалюти все це окупає. Та, схоже, поточні ціни на криптовалюти роблять їхній майнінг невигідним, тож починати його сьогодні безперспективно та безглуздо. Доказом тому є нещодавнє значне падіння загальної потужності мережі видобутку біткоїна, яке еквівалентне виходу з майнінгу майже 650-тисячного пулу. А ще банкрутство американської компанії Giga Watt, яка залучила 22 мільйони доларів інвестицій у 2017 році, а тепер винна 20 компаніям до 50 мільйонів. І суттєві збитки у 136 мільйонів доларів за 2018 рік криптобанку Galaxy Digital Holdings Майка Новограца.

Майнінг криптовалют нерозривно пов’язаний з комісіями за транс­акції, бо комісійні отримує той, хто першим вирішить складне завдання, отримає винагороду за майнінг і тим самим підтвердить трансакцію. Таким чином, на сьогодні заробіток на майнінгу та комісіях потребує великих капіталовкладень у дороге обладнання, що унеможливлює заробіток для новачків. Цей потяг, на жаль, уже давно пішов, і заскочити в нього новачкам уже не вийде.

Оскільки за своєю природою криптовалюти нічим не забезпечені, вони схильні до високої волатильності. Заяви окремих осіб або позиція державних регуляторів можуть як укріпити криптовалюту, так і стати причиною її катастрофічного обвалу. У цих умовах багато людей очікувано відчули бажання заробити на таких великих коливаннях легкі гроші, тому виникнення криптобірж було лише питанням часу. Криптобіржа, або онлайн-сервіс обміну цифрових валют, — це веб-платформа, яка доз­воляє користувачам проводити закупівлю, продаж, зберігання та обмін криптовалют на інші активи, включаючи національні валюти. А функціонує вона за тими ж принципами, що й валютна, товарна чи фондова біржі — ціна встановлюється ринком за принципом попиту та пропозиції на конкретну криптомонету. Бум відкриття криптобірж припав на 2012—2014 роки, а найбільш надійними, завдяки великому грошовому обігу, на сьогодні вважаються Binance, Huobi, OKEx, Bitfinex та Bittrex. Користувачем криптобіржі може стати будь-яка особа з фіатними грошима чи криптовалютою, достатньо пройти нескладну процедуру реєстрації і можна починати біржові операції. Тому на сьогодні це майже єдина реальна можливість новачкам заробити на криптовалютах. Але потрібно бути дуже уважним і не зберігати значні суми на криптобіржах. Згідно з дослідженням ICO Rating, проведеним серед сотні криптобірж, у 54 % із них є проблеми з безпекою, що можуть призвести до втрати користувачами своїх коштів. За останні вісім років хакерам вдалося викрасти з криптобірж близько 1,3 мільярда доларів, а результати досліджень вказують на те, що оператори обмінів криптовалют не ставляться серйозно до питань безпеки. А зовсім свіжий скандал з новозеландською біржею криптовалют Cryptopia, що втратила близько 25 мільйонів доларів криптовалютних активів, узагалі ставить питання, чи сталося це в результаті хакерської атаки, чи просто власники біржі вирішили привласнити чужі кошти?

 

Приватні налаштування

 

Ще одна проблема з криптобіржами — це втрата анонімності їх користувачами. Усе більше криптобірж під тиском законодавства, наприклад у Тайвані та на Британських Віргінських островах, вимагають надання користувачами про себе достовірних даних з метою оподаткування та відстеження криптовалютних інвесторів. Це змушує людей, що турбуються про приватність своїх фінансових операцій, переходити на інші біржі, однак тенденція боротьби з анонімністю набирає обертів, і, швидше за все, найближчим часом ми побачимо подібні вимоги серед більшості криптобірж. Державні регулятори дедалі серйозніше ставляться до криптовалютного ринку, і багато країн цілеспрямовано працюють над законодавством щодо врегулювання криптовалютної діяльності. Та поки що більшість ініціатив у цьому напрямі переважно нагадують бажання захистити класичну централізовану фінансову систему і нівелювати всі переваги анонімної децентралізації. І на це теж є свої причини.

 

Інший бік майнінгу

 

Упродовж останніх років планета потерпає від великої кількості кібератак, особливо від зара­жень шиф­руваль­никами-здир­никами (ransom­ware). Вони особливо небезпечні, позаяк у результаті атаки повністю втрачається доступ до комп’ютерних систем та даних і за відновлення дос­тупу злочинці вимагають викуп у криптовалюті, бо трансакція оплати викупу здирникам буде анонімна і відстежити їх буде майже ­неможливо. Як приклад можна навести кібератаку на канадське місто Мідленд восени 2018 року, в результаті якої були заблоковані міські комп’ютерні системи: не працювали пошта, обробка платежів та інших заявок. Місто було змушене заплатити викуп. І такі випадки непоодинокі. Правоохоронна система не в змозі відстежити злочинців через оплату викупу анонімними трансакціями. Як наслідок, немає можливості ефективно розслідувати злочини і протистояти фінансуванню тероризму. За даними Європолу, попри випадки використання для незаконних операцій криптовалют ZCash та Monero, все ж на особливу увагу заслуговує саме Bitcoin, оскільки він найчастіше використовується кіберзлочинцями. Незаконні операції з криптовалютами є основними аргументами законо­творців, якими вони апелюють, наполягаючи на їх деанонімізації.

Примітно, що останнім часом почастішали хакерські та вірусні атаки, спрямовані саме на криптоактиви. Цілями цих атак стали криптобіржі, майнери та приватні криптогаманці. Ще на початку 2018 року спеціалісти з безпеки наголошували на поганому захисті криптобірж. Згідно з щорічним звітом Hi-Tech Crime Trends 2018, тільки за останні два роки було зламано не менш ніж 14 криптобірж та викрадено 882 мільйони доларів. Причому у більшості атак використовувались традиційні інструменти та схеми: цільовий фішинг, соціальна інженерія, завантаження шкідливих програм та дефейс сайту. У результаті всього однієї успішної атаки хакери можуть викрасти десятки мільйонів доларів у криптовалюті з мінімальним ризиком бути спійманими, бо анонімність при проведенні трансакції дає змогу зловмисникам відносно безпечно вивести кошти. Також під ударом опинилися майнінг-пули. У середині січня поточного року китайські біткоїн-майнери виявили вірус на своїх ASIC-майнерах. Він знаходився в мікрокоді ASIC-чіпу і підмінював адресу для видобутих біткоїнів, а через деякий час узагалі починав вимагати викуп, інакше погрожував перегріти і вивести з ладу недешевий ASIC-майнер. Не ліпше почуваються і власники приватних криптогаманців. Шкідливі програми встановлюються на їхні пристрої, знаходять криптогаманці і переказують криптовалюту на адреси хакерів. А ще вони підмінюють у браузерах пошукову видачу, перенаправляють жертв на підроблені сторінки криптобірж, показують їм фейкові пропозиції реалізувати криптомонети за дуже вигідним курсом і спонукають до переказу коштів на криптогаманці ошуканців. Також нечувано високий рівень активності показують криптомайнери, що підтверджує звіт McAfee Labs за грудень 2018 року. Він вказує на ріст прихованого майнінгу на 4 467 % за рік. Причому хакерів цікавлять не тільки комп’ютери. Через погану захищеність мільйони IoT-пристроїв теж під загрозою. Їх заражають, об’єднують у пули і використовують для прихованого майнінгу.

 

Перспективи регулювання

 

І все ж, незважаючи на певні труднощі, криптоіндустрія продов­жує свій розвиток. Уже багато країн, включаючи і Україну, зробили перші кроки і висловлюються за найшвидше прийняття законопроектів, покликаних врегулювати розвиток криптосегменту. Для швидкого прогресу потрібно підлаштувати екосистему цифрових розрахункових систем до офіційних стандартів регулювання. Можливо, це і розчарує багатьох криптоентузіастів, однак затвердження правил гри збільшить надходження інвестицій. Інвестори з Уолл-Стріт недарма проявляють інтерес до криптовалют. Розуміючи їх волатильність, вони активно використовують різні заяви та змінюють свою позицію для маніпулювання курсом, а потім скуповують криптовалюти на медвежому тренді за низькими цінами. У подібній практиці вже були помічені відомий американський фінансовий холдинг JPMorgan Chase, інвестор Джордж Сорос та співзасновник Apple Стів Возняк. І це не поодинокі випадки, прикладів подібних маніпуляцій чимало. Ну і не треба забувати, що не за горами запуск криптовалютної платформи Bakkt від оператора Нью-Йоркської фондової біржі Intercontinental Exchange (ICE), яка вже залучила 182 мільйони доларів і планує створити першу регульовану біржу для інституційних інвесторів у комбінації з фізичною поставкою цифрових активів та кастодіальними послугами.

Загалом минулий рік був непрос­тим для криптоіндустрії. Після знач­ного підйому у 2017 році ціни майже всіх криптовалют уже у 2018-му почалося падіння, яке триває і досі. У цьому році, швидше за все, станеться посилення контролю з боку державних регуляторів та з’являться законодавчі акти, що введуть криптовалюти у регульоване правове поле. Це дасть змогу стабілізувати криптоіндустрію, бо ще один рік ведмежого тренду може призвести до остаточної втрати інтересу до криптовалют у широкого загалу.

Як би там не було, важко не погодитися з думкою президента провідної біржі Nasdaq Адени Фрідман. На її переконання, у криптовалют лише два варіанти майбутнього: або вони знайдуть практичне застосування та будуть інтегровані в економіку, або інновація так і не набуде широкого визнання і її комерційне застосування як засобу обміну цінностями буде вкрай обмеженим.

Початкове бачення нового фінансового світу Сатоши Накамото у процесі розвитку технології поступилося стратегії створення безлічі власних фінансових світів. Криптовалюти на всі випадки життя та велика кількість відгалужень (форків), 90 % яких, безсумнівно, зникнуть, роз’єднує криптоентузіастів, тому нова цифрова реальність поки що відкладається на невизначений строк.