Тема: Командна дія

Максим ЯРОШЕВИЧ,
юрист Gracers Law Firm

Тимбілдинг, як і будь­який інший термін, створений на базі іноземних слів, є напрочуд красномовним та не потребує будь­яких пояснень або доповнень для розуміння його змісту. Останнім часом він дуже часто використовується в контексті бізнесу. Корпоративні командні заходи допомагають налагодити здорові та міцні відносини в колективі та інколи виявити працівників, які не розділяють цінностей компанії. Заходи в рамках тимбілдингу можуть мати найрізноманітніший характер: від облаштування спеціальних місць для спільного вживання кави до виїзду колективом на відпочинок на декілька днів.

Не секрет, що кожному керівнику хотілося б, щоб співробітники з радістю приходили на роботу, відмовлялися від пропозицій конкурентів та із задоволенням зустрічалися з колегами після роботи. Щоб створити такий «ідеальний корпоративний світ», лише матеріальних бонусів недостатньо. Тут важливо працювати з додатковими цінностями та створювати ефективний процес взаємодії. Адже на сьогодні багато дослідників методів досягнення успіху в бізнесі дійшли висновку, що важливіше те, як саме люди взаємодіють один з одним, ніж те, що вони говорять.

Наприклад, як древні люди підходили до розв’язання проблем? Ви можете уявити їх біля вогнища в колі (це є команда), вони вносять пропозиції, висувають припущення, заперечують кивками, жестами та звуками. Якби деякі з цих людей не сприяли або не показували рівень зацікавленості, то вся група людей мала б менше інформації, її розуміння було б більш обмеженим, а шанси залишитись голодними — куди більш вірогідними.

Цей приклад дуже схожий на нараду команди юристів, які вирішують конкретне завдання, а думка кожного окремого спеціаліста в своїй галузі на цій нараді може дати поштовх до тієї самої ідеї, яка стане унікальним продуктом та принесе успіх всій команді.

Тому тимбілдинг, а саме — робота над тим, щоб взаємодія учасників між собою була ефективною, а отже, й робота цілої команди ставала більш результативною, є одним з найважливіших аспектів організації успішного юридичного бізнесу.

Вкрай важливо створювати умови для самореалізації та розвит­ку співробітників. Тому, звичайно, ми постійно влаштовуємо командоутворюючі заходи. Наша команда вибрала для себе спортивні ігри та автомобільні змагання. Спорт вчить перемагати, досягати поставлених цілей. Людина, яка подолала поставлену планку, взяла висоту, зможе зробити це і в будь­якій іншій сфері діяльності. Автомобільні змагання деякою мірою це спосіб протестувати один одного на міцність. Оскільки тут не тільки про швидкість чи витривалість авто, але й про готовність кожного члена команди підстрахувати, витримати навантаження, знайти рішення в складних умовах.

Відомо, що людина, яка йде до мети, шукає своїх однодумців. Люди, що мислять однаково та ефективно взаємодіють, швидше рухаються вперед, швидше перемагають.

Основним завданням тимбілдингу має бути виявлення в команді чинників, які заважають їй працювати на повну потужність. Знайти характерні кількісні та якісні показники спілкування всередині команди та націленість на результат.

Завдання тимбілдингу важливо конкретизувати. Наприклад, це може бути посилення міжкомандних зв’язків, оцінка потенціалу або ресурсів команди, виявлення так званих пороків колективу. Дуже часто в процесі гри командної взаємодії проявляються такі слабкості:

— взаємна недовіра — колеги приховують свої помилки та слабкості, не звертаються за допомогою один до одного;

— уникнення конфліктів. Конструктивний конфлікт у команді — це те, що дає можливість перейти відносинам новий рівень;

— необов’язковість — коли не всі співробітники погоджуються із загальними висновками та саботують роботу й ідеї своїх колег;

— відсутність вимогливості до інших — острах вказати на недоліки інших;

— байдужість до загального результату.

Усі ці проблеми можуть бути у команд будь­якого рівня навченості, виду діяльності і не залежати від складу команди.

На ринку України сьогодні багато агенцій, які пропонують організацію командоутворюючих заходів. Це і творчі вечори малювання картин, і спільні квести на спеціальну тему, створену саме для цього колективу, і виїзд для участі в різних екстремальних змаганнях (рафтинг, підкорення гірських вершин, похід з метою вироблення навичок виживання в умовах дикої природи). Залишилось тільки вибрати те, що найбільше підійде для розв’язання проблем вашої окремої команди.

Головне пам’ятати, що в результаті таких заходів учасники повинні отримати позитивні емоції під час акції, хотіти більше спілкуватися між собою після, отримати бажання передавати позитивні спогади іншим. Усе це позитивно вплине на енергію та комунікативність усієї команди, що, в свою чергу, збільшить її ефективність у роботі. А це і є основним завданням тимбілдингу.