Тема: Лад команди

Віктор МОРОЗ,
керуючий партнер АО Suprema Lex, адвокат

Заохочувати співробітників можна різними методами: ніщо так не зміцнює командний дух, як тимбілдинг

Свита робить короля, або за кожною успішною юридичною компа­нією стоїть сильна команда, яка складається з амбітних, цілеспрямованих та активних професіоналів, які знають, як задовольнити клієнта та захистити якнайкраще його інтереси. Але постають питання, як сформувати таку команду, де знайти таких професіоналів та як їх втримати. Спробуємо відшукати відповіді на ці запитання в межах статті.

 

Баланс талантів та амбіцій

Потужним юристам потрібні цікаві завдання в цікавих проектах, успішна реалізація яких гідно винагороджується. Залучити можна будь­якого юриста, незважаючи на те, якої величини зіркою він є, якщо запропонувати йому справді цікаві умови. При цьому далеко не завжди під цікавими умовами варто розуміти високий рівень заробітної плати або суттєві бонуси, адже скільки б не платили фахівцю, якщо він не братиме участі в цікавих проектах та не виконуватиме складних завдань, які надають йому можливість розвиватися, рано чи пізно він піде до іншої юридичної фірми. Отже, щоб залучити до роботи у вашій фірмі зіркового юриста, необхідно запропонувати баланс між цікавими проектами, на яких такий юрист зможе реалізувати свій потенціал, та достойною винагородою роботи такого юриста. Зібрати потужну команду дещо складніше, адже кожен потужний юрист має свої амбіції та є самодостатнім. Основним завданням керуючого партнера юридичної фірми або іншого керівника потужної команди юристів є знаходження балансу талантів та амбіцій кожного гравця команди таким чином, щоб вони доповнювали та посилювали один одного, створюючи єдину сильну команду, здатну впоратися з будь­яким клієнтським дорученням. Враховуючи зазначене, саме в аналізі та влучному поєднанні талантів та амбіцій юристів і полягає успішне вирішення завдання хедхантингу потужної команди юристів для конкретної юридичної фірми. Той, хто зможе скласти цей «пазл» найкращим чином, той і переможе в конкурентній боротьбі за ­клієнта, ­запропонувавши йому найвищу якість послуг.

Але зібрати команду фахівців — це лише перший крок. Через незадоволеність окремих гравців команди рівнем винагороди, недостатню для них цікавість проектів, до яких вони залучаються, або відсутність злагодженості в роботі зібраної команди рано чи пізно фахівці або почнуть шукати собі нове місце роботи, або від їхніх послуг відмовиться юридична фірма через невідповідність результатів їхньої роботи очікуванням, які були під час залучення таких фахівців до роботи в команді.

На мій погляд, більш ефективним є поєднання практики залучення потужних юристів до команди з вирощуванням потужних юристів усередині самої фірми з більшим акцентом саме на останньому методі формування команди. По­перше, такий метод дає змогу сформувати юриста, який повністю поділяє цінності юридичної фірми, оскільки виріс як фахівець на них. По­друге, такий юрист сповідуватиме спільні для фірми підходи до вирішення клієнтських проектів за тактикою та стратегією, адже, знову­таки, сформувався як фахівець саме з такими підходами. І, нарешті, по­третє, такий юрист зможе продовжити формування команди за стандартами, які сповідує керівництво юридичної фірми. У свою чергу, залучений юрист може привнести до цінностей та підходів у роботі юридичної фірми нові підходи, стандарти та принципи, які можуть забезпечити якісне зростання юридичної фірми і в результаті забезпечити задоволеність клієнта від нової якості виконання його доручень.

 

Об’єднуючий фактор

Виховувати та утримувати команду можна різними методами як матеріального, так і нематеріального характеру. Заробітна плата, бонуси, доступ до фітнес­центрів і страхування здоров’я та життя за рахунок роботодавця стали сьогодні цілком звичним явищем, але ніщо так не зміцнює командний дух, як тимбілдинг. Спільне відвідування караоке, відпочинок у кінно­спортивному клубі, боулінг, лазер­таг та інші командні види відпочинку та розваг дадуть змогу посилити командний дух та виявити сильні та слабкі сторони кожного із гравців команди, з якими можна ефективно працювати в подальшому задля створення потужної команди юристів.

Саме ефективне поєднання матеріальних та нематеріальних методів мотивації співробітників є об’єднуючим фактором для співробітників компанії. Наприклад, в адвокатському об’єднанні Suprema Lex ми дозволяємо всім співробітникам обрати вид відпочинку, який їм до вподоби, та ходимо всім колективом у кіно, аквапарк, кафе та інші заклади, що допомагає всьому колективу відпочити від повсякденної роботи та в неформальній обстановці поспілкуватися на різні теми. Крім того, у випадку ефективного виконання клієнтських доручень юристи Suprema Lex отримують різноманітні бонуси як у фінансовому вигляді (премія), так і у вигляді певних нематеріальних винагород (наприклад, додатковий вихідний). У певних юридичних фірмах практикують спільні зайняття йогою, читання книг та перегляд фільмів з їх подальшим обговоренням. Звичайно, такі методи також можуть сприяти згуртованості колективу, якщо вони є прийнятними для його учасників.

На жаль, якщо люди працюють спільно в одному колективі протягом тривалого часу, рано чи пізно між ними виникають суперечки, які можуть спричинити конфлікт та розбалансувати роботу команди та її єдність. Найкращим способом уникнути цього, звичайно, є побачити передумови такого конфлікту ще на етапі його формування, з’ясувати його причини та знівелювати їх. Вирішення конкретної конфліктної ситуації залежить від обставин її виникнення та нюансів її змісту, але в будь­якому разі першопричину будь­якого конфлікту треба шукати в різному сприйнятті учасниками конфлікту одного й того ж питання і вирішувати конфлікт варто особі, яка є рівновіддаленою від усіх його сторін, наприклад, керівнику юридичної фірми або іншій залученій особі.

В адвокатському об’єднанні Suprema Lex ми постійно працюємо з колективом шляхом спілкування на різноманітні теми, причому як професійні, так і не пов’язані з правничою професією, та регулярного проведення спільних заходів. Завдяки таким заходам ми більше дізнаємося про кожного з учасників нашого колективу, його уподобання та захоплення, що допомагає формувати сильну та злагоджену команду фахівців, здатну виконувати клієнтські доручення якісно та своєчасно.

Отже, задля формування потужної команди професіоналів можу порадити ставитися до кожного з учасників вашої команди так, як ви хотіли б, щоб вони ставилися до вас, та відчували, що їм з вами подобається йти морем на одному кораблі. Якщо ваші співробітники пишатимуться тим, що працюють у вашій компанії, незалежно від того, скільки вони в ній працюють, ви будуєте правильну команду.