Опитування: Межі досконалості

Максим СИСОЄНКО

Парламентарії намагаються вдосконалити Податковий кодекс України, вносячи відповідні законодавчі зміни. І хоча останні нововведення загалом експерти вважають прогресивними, суттєвого полегшення малий та середній бізнес не відчують

З 1 липня 2012 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» (від 24 травня 2012 року № 4834-VI).

«УЮ» поцікавився, які саме нововведення привертають найбільшу увагу, хто насамперед виграє від зазначених змін та які загалом позитивні і негативні наслідки матиме Закон для суб’єктів господарювання.

Привід для перевірок

Лариса ВРУБЛЕВСЬКА, керуючий партнер Міжнародного аудиторського союзу

Зміни насамперед стосуються порядку проведення документальних позапланових перевірок. Тепер перелік обставин, за наявності принаймні одної з яких контролюючий орган може провести позапланову перевірку, є приводом для проведення не тільки виїзних перевірок, але й невиїзних. Є зміни, на які потрібно звернути увагу всім платникам податків, вони стосуються порядку проведення фактичних перевірок. Тепер, щоб розпочати проведення фактичної перевірки на підприємстві, копію наказу на її проведення можна вручити під розписку не лише уповноваженому представнику суб’єкта господарювання, але й особам, що безпосередньо проводять розрахункові операції. Бе­зумовно, це в першу чергу — касири. Акт документальної невиїзної перевірки після прийняття змін до Кодексу можна не лише особисто вручити платнику податків чи його представникові, але й надіслати рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Якщо платник податків здійснює свою діяльність не за основним місцем обліку, той орган податкової служби, що проводив перевірку, не пізніше ніж три робочих дні від дати реєстрації акта надсилає його до органу податкової служби за основним місцем обліку платника податків, а копію зберігає у себе. До речі, оскарження до акта тепер також необхідно подавати до органу за основним місцем обліку, а ось терміни залишилися ті самі — п’ять робочих днів.

Внесено зміни до статті, що регулює виникнення права податкової застави. Тепер право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума боргу не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А податковий керуючий повинен надати рішення про складання актів описів не тільки банку, але й безпосередньо платникові податків для поновлення видаткових операцій на рахунках та зняття заборони на відчуження.

Безумовно, порадіють платники єдиного податку внесеним змінам, що декларують заборону на застосування штрафних санкцій за порушення в 2012 році. До таких порушень належать: помилки в розрахунку сум єдиного податку, заповненні податкових декларацій, неповна сплата сум єдиного податку. Також до платників єдиного податку не застосовується адміністративна відповідальність за помилки в заповненні книги обліку доходів та витрат. Ця норма стосується фізичних осіб, оскільки ведення книги юридичними особами нині не передбачено.

Проблемні збитки

Тетяна КУЗЬМЕНКО, партнер МЮГ AstapovLawyers

На жаль, для більшості підприємців чергові зміни до Податкового кодексу України не розв’язали однієї з найгостріших проблем з податківцями — перенесення збитків з першого кварталу в другий квартал 2011 року, включаючи збитки минулих періодів.

Хоча, на думку податкової служби, формулювання, наведені в прийнятому Законі № 4834-VI, мають однозначне тлумачення, але погодитися з таким твердженням досить важко.

Так, до податкового законодавства, що діяло до набуття чинності Податковим кодексом України, було внесено зміни, які обмежували перенесення від’ємного значення 2009 року до складу валових витрат 2010-го та першого кварталу 2011 років у розмірі 20 і 80 відсотків відповідно. Зважаючи на наведені у прийнятому Законі формулювання, не зрозуміло, чи враховується від’ємне значення за 2009 рік при перенесенні збитків 2011-го та 2010 років на 2012—2015 роки.

Звичайно, варто привітати встановлення порядку поетапного включення збитків за 2010-й та 2011 роки до наступних звітних періодів, проте не зрозуміло, яким чином повинні діяти підприємства, яким за наслідками камеральних перевірок податкова вже виключила суми збитків за 2010-й та 2011 роки і винесла податкові повідомлення-рішення. Чи повинна податкова відкликати свої повідомлення, а суди переглянути свої рішення?

Одним із позитивних нововведень можна зазначити скасування обмежень для реєстрації платників податку на додану вартість. До останнього часу такі обмеження суттєво ускладнювали роботу підприємців, реєстрацію нових компаній та ставали приводом для корупції. Тепер, на думку законотворців, будь-яке новостворене підприємство зможе отримати статус платника ПДВ без будь-яких проблем.

Зміни до Податкового кодексу України також стосувалися й податку на нерухомість, який відтерміновано до 2013 року, відкориговано порядок справляння податку на доходи фізичних осіб — підприємців на загальній системі оподаткування, спрощено порядок реєстрації «єдинників» платниками ПДВ, дозволено перебувати на єдиному податку ювелірам.

Не забули законодавці й про «великий» бізнес та:

—?звільнили від оподаткування кошти, не повернені власнику, які раніше було внесено до статутного капіталу юридичної особи, що ліквідується;

—?виключили зі складу доходів вартість основних засобів, безоплатно отриманих за рішеннями місцевих органів виконавчої влади;

—?уточнили норму щодо звільнення від оподаткування підприємств, які здійснюють діяльність з одночасного виробництва електричної та теплової енергії з біопалива;

—?визначили дохід у розмірі амортизації для безоплатно отриманих об’єктів енергопостачання, газо- і теплопостачання, водопостачання, каналізаційних мереж та основних засобів транспортної інфраструктури.

У цілому внесення змін до Податкового кодексу України було вкрай необхідним, але очікуваного полегшення для малого та середнього бізнесу чергова спроба законодавців не принесла.

Розширений перелік

Василь Марченко, партнер Gryphon Investment Consulting Group, аудитор, керівник практики податкового права і планування

Нова порція змін від 24 травня ц.р. до Податкового кодексу (ПК) України зробила більш зрозумілим застосування окремих правил оподаткування.

Зокрема, зміни торкнулися розрахунків податку на прибуток. Відтепер не належать до доходу кошти або майно, попередньо внесені до статутного капіталу і неповернуті засновнику/учаснику через відсутність активів при припиненні діяльності такого платника шляхом ліквідації юридичної особи. Розширено також перелік витрат на охорону праці. Ці зміни є, безперечно, позитивними, адже дають змогу оптимізувати податок на прибуток, спираючись на прямі норми ПК України.

З іншого боку законодавець значно обмежив можливості оптимізації оподаткування платниками з річним доходом понад 1 мільйон гривень за 2011 рік, внісши корективи до порядку відображення збитків минулих періодів. Тепер вони можуть відображати від’ємне значення станом на 1 січня 2012 року, включати збитки до витрат звітного періоду, з першого півріччя 2012 року і до закінчення 2015 року лише по 25 % на рік.

Зміни також торкнулися ПДВ. Скасовано вимоги щодо наявності мінімальних обсягів оподаткованих операцій для добровільної реєстрації платником ПДВ, причому тепер не важливо, є покупець платником ПДВ чи ні. Удвічі скорочено і власне термін реєстрації платником ПДВ в органах Державної податкової служби, що складає п’ять робочих днів.

Відкориговано також порядок пропорційного віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, за правилами статті 199 ПК України, що дещо полегшить облік суб’єктів господарювання.

При імпорті товарів база оподаткування визначається не нижче митної вартості при подальшій реалізації саме імпортером. Таке уточнення дасть змогу будувати більш гнучкі взаємовідносини імпортерів з наступними контрагентами всередині країни, на яких це правило не розповсюджується.

Серед інших позитивних змін можна відзначити також значне звуження кола платників податків, на яких покладено обов’язок сплачувати екологічний податок, обмеживши його винятково тими суб’єктами господарювання, хто займається постійним розміщенням та/або захороненням відходів на професійній основі.

Знято обов’язок внесення плати за водокористування юридичними особами та фізичними особами — підприємцями у разі використання води для задоволення винятково власних питних і санітарно-гігієнічних потреб.

Важливі уточнення

Олександра ФЕДОРЕНКО, старший юрист ЮФ «Антіка»

У цілому прийняття цього Закону обумовлено необхідністю вирішення низки податкових проблем. Зокрема, важливі зміни стосуються порядку відображення податкових збитків. Так, цим Законом підтверджується право платників податків на декларування податкових збитків 2010 року в 2011 році; дозволено перенесення збитків за 2011 рік у перший квартал 2012 року без обмежень для підприємств з доходом менш ніж 1 мільйон гривень за 2011 рік; для підприємств з доходом за 2011 рік понад 1 мільйон гривень податкові збитки включаються у витрати наступних чотирьох років (2012—2015) рівними частинами по 25 % в кожному році, починаючи з першого півріччя 2012 року. Позитивним також є те, що скасували обмеження щодо добровільної реєстрації платником ПДВ, що наразі дозволяє добровільно зареєструватися платником ПДВ будь-якій особі, яка здійснює господарську діяльність незалежно від обсягів поставок, а також зменшено строк реєстрації платником ПДВ в органах державної податкової служби з десяти до п’яти робочих днів. Крім того, Законом уточнено порядок підписання податкових декларацій у тому випадку, якщо на підприємстві відповідальним за ведення бухгалтерського обліку та подання податкових декларацій є керівник. У цьому випадку декларація підписується тільки керівником. Також прогресивним є те, що податкові накладні можуть складатися не тільки в паперовому вигляді, а й в електронній формі. Проте в такому випадку необхідною умовою є підтвердження податкової накладної електронним підписом платника і реєстрація самої накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.