Проза життя: Правила життя Дениса БУГАЯ

    Денис Бугай — адвокат, партнер­-співзасновник VB PARTNERS. Його ключові спеціалізації: White­Collar Crime, GR, судова практика і корпоративні конфлікти. Але юридичному ринку, передовсім, він відомий як президент Асоціації правників України — всеукраїнської громадської організації, що об’єднує понад сім тисяч правників та своєю активною громадянською позицією. Сьогодні Денис Бугай ділиться з читачами «УЮ» своїми правилами життя

 

Навчання у військовому ліцеї привчило мене, перш за все, до дисципліни, підпорядкування, системи виконання доручень. Окремна навичка — управління. Я був сержантом і керував однолітками, це на порядок складніше, ніж управління підлеглими на роботі.

Репутація на юридичному ринку — це гарантовані плюс 20 % до ваших гонорарів. Це перемоги у тендерах та можливість наймати найкращих членів команди. Репутація — ключовий аргумент для просування у рейтингах. Її відсутність — втрата доданої вартості.

Якби я був Президентом України, я б не підписував законопроєкт № 1008, який фактично знищує Верховний Суд. Я б не слухав силовиків, які розповідають, що для подолання корупції та злочинності треба обмежити право на захист.

Часом, аби зрушити з мертвої точки, достатньо прост­о щось зробити. Написати листа, прочитати книжку, зателефонувати… Головне — діяти, недостатньо просто мріяти та планувати.

Асоціація правників для мене — велика частина мого життя — як професійного, так і особистого. Асоціація надає можливість професійної реалізації і, паралельно з цим, сприяє величезній кількості особистих знайомств. Ми розпочали як організація, що об’єднує юридичний бізнес. Сьогодні ми — інституція, спільнота, яка впливає на ключові правові процеси у державі.

З сучасних українських письменників мене вразив Сергій Плохій з його книжкою «Брама Європи». Сергій Плохій — відомий професор­україніст з Гарварду. Його книга більше, ніж про історію країни, вона про те, хто ми, які наші цінності, звідки наша політична культура, який наш «національний код». Купив десяток цих книжок і дарую за кожної нагоди знайомим.

Найкращим видом спорту завжди вважав єдиноборства. Спорт — важлива частина мого життя. Професійно займався боротьбою, коли навчався у військовому ліцеї та в університеті. Зараз із задоволенням займаюсь боксом.

Усе буде добре, якщо не тікати від життєвих обставин. Назустріч труднощам треба йти з відкритим шоломом. У боротьбі завжди знайдеш істину.

Громадянське суспільство змінилося. Воно стало більш професійним, структурованим та системним. Суспільство навчилося тиснути на владу і створювати професійні об’єднання. Класно, що АПУ стала гідним і визначним елементом громадського руху країни.

Щоб побудувати успішний юридичний бізнес, треба відповісти на три прості й водночас складні запитання. Перше — хто ви і в чому ваша унікальність? Друге — у чому ваш продукт? Що ви пропонуєте ринку і потенційному клієнту? Останнє — хто ваш клієнт, хто ваша цільова аудиторія? Хто споживач вашого продукту? Відповіді мають бути дуже чіткі і зрозумілі. Відсутність фокусу — перешкода успіху.

Моя найбільша претензія до сучасного світу в тому, що дискусії, в тому числі про важливі етичні питання, превалюють над реальними справами і досягненнями. Лібералізм та демократія у кризі. Їм на зміну приходить популізм. Ми маємо повернутися до стратегії рівня Тетчер та Рейгана.

Ми, як українські юристи, маємо боротися за те, щоб мати незалежний суд. Незалежність судді важливіша, ніж його професіоналізм. Другий фронт боротьби — право на захист у широкому сенсі цього слова. Ментальність правоохоронців та правосуддя досі живе в пострадянському суспільстві.

Ще з дитинства я добре засвоїв урок — треба відстоювати свої позиції та інтереси, навіть якщо заради цього потрібно іноді битися.

Намагайтеся уникати дій, які йдуть за точкою неповернення. Один неправильний крок — і ви втратите друга чи партнера на все життя.

Хотілося б, аби у моєму житті було більше часу на сім’ю, друзів, спорт і хобі.

-->