№10 Жовтень 2019 року → У вільний час

Культура: Альтернативний крок

Христина ПОШЕЛЮЖНА

Відвідувачі головного культурного західноукраїнського фестивалю 26 BookForum займалися пошуком «причетного», а ми — альтернативного

Ви не можете купити щастя,

Але завжди можете купити книгу.

Що, в принципі, одне й те ж.

(Напис на дверях книгарні «Книжковий Лев»)

Давайте домовимося одразу: якщо ви почали читати цю статтю, щоб дізнатися, як пройшов 26 BookForum у Львові, який організатори називають головним культурним фестивалем країни, прошу — гортайте далі. Не гайте даремно часу.

Утім, якщо ви хочете дізнатися про його альтернативний чи, якщо хочете, контркультурний бік, затримайтеся. Розчарованими ви не залишитеся. Далі йтиметься про темні підвали книгарень, про пиво в стінах монастиря, про «Піну днів», що трансформується у піну ночі, про президента здорової людини та, звісно ж, про книги. Про книги й слова. Й людей, які знаються на цьому.

Тож підтягуйте лямки свого уявного наплічника і вирушайте з нами до Львова.

На календарі 18­те, 20­те чи навіть 21 вересня. Щойно потяг чи якийсь інший транспорт доставив вас до міста Лева — столиці Галичини. Дорогою від двірця до центру міста доведеться пригальмувати, аби зробити «стоп’ятсоту» світлину Ельж­бети (церква святих Ольги і Єлизавети), бо інакше, вважайте, ініціації ви не пройшли. Або виконати будь­який інший ритуал — у Львові кожен втрачає глузд по­своєму.

Ніколи, чуєте, ніколи не сумнівайтеся у підступності львівської погоди! Бо оте недбало кинуте «та хіба це дощ» може миттєво обернутися щільним градом. Вочевидь, ви тут уперше, якщо не прихопили з собою розчепірки. Або тутешній і сприймаєте львівський дощ як невід’ємний атрибут місцевого колориту.

Форум видавців — це та мить, коли людей, причетних до книговидання, у Львові більше, ніж туристів із Польщі. Власне, заходи у рамках форуму проводилися на 30 локаціях. Тому не дивуйтеся, якщо, зайшовши до кнайпи, аби скуштувати андрутів, потрапите на презентацію книжки переможця «Коронації слова» Бориса Крамера «Зламані сходи». Звісно, презентації ви слухати не будете, бо щойно принесли келих ігристого і апетитний цвібак.

Дорога до головної локації — Львівського палацу мистецтв, де зосереджені стенди видавництв, — завбачливо пролягає повз «П’яну вишню» та найкращу, на думку найкращого гіда (тільки не закидайте мене фемінітивами) Мар’яни, кав’ярню Львова Black Honey. Авжеж ви там не зупиняєтесь, бо непридбані книги шелестять своїми нечитаними сторінками у вашій голові. Чи це так шумить ігристе?

Сподіваюся, ви прибули до Львова зі списком бажаних книг. Бо інакше доведеться згаяти чимало часу, аби бодай знайти стенд потрібного видавництва. Але організатори подбали про карти, програми та інші роздаткові матеріали, які допомагають не загубитися серед розмаїття книг, листівок, еко­торбинок (наприклад, із написом «Мені майже не соромно з тобою гуляти») та фотозон. Ви знайшли, що шукали? От і чудово, ходімо, бо скоро розпочинається захід.

Тісний підвал книгарні «Книжковий Лев» поступово залюднюється. А з огляду на екзотичну тематику — «Us and Them. Альтернативна література в Україні» особливо приємно бачити в залі людей поважного віку. На журнальному столику розкладені книги серії «Альтернатива» «Видавництва Жупанського» — організатора зустрічі. Спікери (автори серії «Альтернатива» — як теперішні, так і майбутні) розповідають про те, як докотилися до такого життя. Загалом — цікаво. Переповідати не будемо, ліпше читайте їхні книги.

Після мороку підвального приміщення потрапляємо у сутінки вуличні. Вечір невмолимо наближається, а з ним і вечірня програма 26 BookForum. Наприклад, культурно­видавничий проєкт «Читомо» 20 вересня організував у котельні Ruїn Bar забаву «Піна днів», запропонувавши всім охочим розділити з ними піну днів, читання і радість перед поверненням до буденності. Ми там теж були, мед­пиво пили, у піні купалися, до буденності повертатися не збиралися. Рано ще, занадто рано!

І ранок не забарився. Але якщо ви запланували декілька подій і вони, ймовірно, відбуваються одночасно у різних локаціях, то така дрібниця, як сон, почекає до кращих часів. Наприклад, у Tech StartUp School у рамках спеціального проєкту «Фантастика» представники видавництв «КМ­БУКС», «Дім Химер» та «Видавництва Жупанського» дискутують про те, чи справді наш світ є таким, як ми думаємо? Діалоги поступово зводяться до того, чи дійсно книга є такою, як думає читач? Що насправді мав на увазі автор? (Тут автори скрушно зітхають). Наприклад, письменнику Євгену Ліру часом здається, що він написав ­тільки половину книги, а решту за нього дописали читачі. У Ліра вже є цілий архів історій, які склалися на основі його історії.

Любите тривожну футурологію нашого завтра? Тоді вам варто зазирнути на обговорення прогнозів і застережень у романах Пітера Воттса «Сліпобачення» та «Ехопраксія». Попри вузьку тематику, євангелістів Воттса зібралось чимало. Можливо, сингулярність уже настала, але її компоненти ще цього не знають? Задається питанням в «Ехопраксії» Воттс і спікери дискусії знають, чим йому опонувати.

Тим часом у Палаці мистецтв був помічений п’ятий Президент України Петро Порошенко. Петро Олексійович є знаним поціновувачем подібних збіговиськ і має тут гармонійний вигляд, як дієприслівникові звороти у книгах Забужко. Пан Порошенко охоче знимкувався з відвідувачами та учасниками форуму, роздавав свої та збирав автографи письменників, купував книги — коротше, поводився так, як і личить авторитетному політикові.

Куди ж податися з друзями, аби обговорити події дня? Колишній монастир монахів­домініканців (а тепер арт­простір «Дзиґа») — чудово підійде для такої мети. Тим паче, що зараз про монастир нагадують лишень високі стіни й похмура атмосфера. Чудове місце для адептів постмодернізму. І пиво непогане.

Мали б сказати про це на початку. Цьогорічна фокусна тема форуму — відшуковування причетного. Як пояснив автор концепції тематики Вадим Карп’як, недаремно в українській мові слово «причетний» співзвучне до слова «причина». «А першопричина всього, що діється навколо, — людина», — зауважує він. Тож допоки учасники 26 BookForum займалися пошуком причини, чи пак причетних, пропонуємо вам відшукати щось химерне та горор­не. Для цього акурат підійдуть події на кшталт «Буденна реальність українського горору», дискусія на основі тематичних збірок оповідань від найхимернішого видавництва України чи обговорення фендомів по­українськи: від Ґеймана до Бабая.

Щоправда, горорне і химерне у чотирьох стінах сидіти не збирається. Воно ходить містом і розповідає моторошні історії про раків чи що­небудь інше. Історії, де межа між вигадкою та реальністю настільки тонка, що вам можуть почати ввижатися привиди. А ні, чекайте. То не привид. Це перфоманс від «Дому Химер», який втілив боєць 93 ОМБр «Холодний Яр» на псевдо Птах. Солдат­химерник, примара, що ожила. Його рани все ще кровоточать, а очі зяють безоднею.

Але досить уже слухати, як солдат­химерник декламує улюблений уривок із нової збірки короткої прози перед Палацом мистецтв. Хто­хто, а потяг не чекатиме. Здається, щойно закінчилась магічно­реалістична (тільки не плутайте з магічним реалізмом) подорож.

На пероні двірця ви зустрічаєте чимало своїх нових знайомих з різних куточків України, декого ви залишаєте тут, у Львові. Раптом усвідомлюєте: магічно­реалістична подорож, наповнена людьми, книгами, словами, сенсами, що здатні привести до нового консенсусу, тільки починається. Бо що не говоріть, а першопричиною всього, що діється навколо, справді, є людина. І тепер ви достеменно знаєте, який вигляд мають люди, з якими ви в одній команді чи, якщо хочете, по один бік барикад.

26 BOOKFORUM У ЦИФРАХ*

понад 25 000 
гостей відвідало заходи 26 BookForum

750 подій програми, серед них — 250 дискусій
на суспільно важливі теми

1000 учасників:
авторів, видавців, ілюстраторів, перекладачів, громадських активістів та культурних менеджерів

75 іноземних авторів

40 локацій у середмісті Львова

26 тематичних кластерів
та спецпроєктів

*за підрахунками організаторів

 

НАЙМАСОВІШІ ЗАХОДИ

 

Урочисте відкриття 26 Львівського міжнародного BookForum — 500 осіб

 

800 людей «відривались» під час Ночі поезії та музики non­stop

 

650 людей прийшли на презентацію книги Олега Сенцова «Маркетер»

 

500 людей слухали тексти з нової книжки Сергія Жадана у виконанні автора під контрабас­імпровізацію музиканта світового рівня Марка Токаря

 

450 людей були на зустрічі з індійською письменницею, лауреаткою Букерівської премії Арундаті Рой

 

450 людей відвідали презентацію книги Ельчіна Сафарлі

 

300 людей взяли участь у зустрічі­дискусії з українським науковцем­істориком та публіцистом Володимиром В’ятровичем

 

Презентація книги «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані зібрала 300 людей

-->