Преамбула: Нові горизонти

Віталій БУРДАК,
керуючий партнер Pavlenko Legal Group

Як завжди, читачів нового номера журналу вітає український юрист

Із запровадженням карантину, справді, постали великі випробування для всієї країни. Пандемія впливає на наше повсякденне життя, вносить серйозні корективи у бізнес-процеси. Деяким компаніям довелося скоротити штат і витрати, а деяким — навіть призупинити діяльність. Проте кризовий період варто розглядати не лише в контексті негативних змін. Це — сприятливий час для впровадження новацій та зростання як ззовні, так і всередині компанії. Тому ті, хто змогли мобілізуватися у період карантину та працювати на повну потужність, стають витривалішими і відкривають перед собою нові горизонти.

Бюджетування та маркетинг в умовах невизначеності потребують особливої уваги. Замість стратегії активного споживання бюджету компанії вдаються до стратегії раціонального використання. При цьому варто зауважити, що йдеться не про скорочення витрат, а про їх перерозподіл у зв’язку з новими реаліями життя. Так, вивільняються кошти на опанування нових інструментів та розвиток нових сервісів, які наразі користуються попитом у клієнтів. Крім того, карантин або гра на виживання — це вдалий час зробити ваш продукт/послугу сильнішою, кориснішою, трансформувати бренд під нові потреби аудиторії. За таких умов інтерес до продукту та компанії буде рости в геометричній прогресії.

Безумовно, карантин вплинув на життя нашої компанії. Але ми до цього були готові: заздалегідь обговорювали план дій та питання бюджету, переглядали стратегію. Для нас дистанційна робота — це тимчасовий захід для збереження здоров’я і забезпечення комфорту наших клієнтів і співробітників. Ми використовуємо карантинний час з користю: допоки хтось вважає його канікулами, ми щодня робимо «домашнє завдання» і розвиваємося, аби завтра бути кращими. До того ж це унікальна нагода винести урок на майбутнє — перевести багато рутинних процесів в онлайн-формат, підтримувати комунікацію з необхідними людьми на відстані, опанувати нові канали та інструменти для ведення бізнесу. Але, що найголовніше, навчитися керувати найціннішим ресурсом для кожного з нас — часом.

Три кити, на яких побудована наша корпоративна культура, — цінності, турбота про клієнтів і співробітників, комунікація. Ми не продаємо юридичні послуги в їх класичному розумінні. Ми працюємо над тим, щоб завоювати довіру клієнта, підтримувати її та постійно «підживлювати». Тому в умовах карантину нам важливо знати, які проб­леми постали перед нашими клієнтами: у когось проблеми з онлайн-школою для дитини, а хтось переймається через святкування дня народження вдома. Наші клієнти — це, найперше, люди, а вже потім — замовники юридичних послуг. За такого підходу питання, як не втратити клієнтів, не виникає.

Під час кризи проявляються всі слабкі місця внутрішньої та зовнішньої комунікації компаній. І ці проб­леми, подібно до хронічних захворювань, почалися не тиждень тому, а вказують на симптоми, які необхідно терміново «лікувати». Тож моя порада компаніям — якнайшвидше провести самодіагностику та скерувати всі зусилля у бік правильних комунікацій. Щодо роботи з клієнтами, раджу працювати на випередження, допомагати клієнтам оминати підводні камені та забезпечувати підтримкою 24/7. Коли клієнт розуміє, що штурвал його бізнесу в надійних руках, «карантинна буря» йому не є страшною. Це ваш клієнт, якого ви за жодних умов не втратите навіть у часи турбулентності.

-->