Особистість: Природний інтерес

3 липня ц.р. відбулася знакова подія для юридичного бізнесу — «Юридична премія року Legal Awards 2020», на якій щороку за результатами діяльності відзначаються найкращі юридичні компанії та юристи за сферами діяльності. Захід є знаковою подією як для юридичних компаній, так і для кожного українського юриста. Цьогоріч, зважаючи на світові тенденції та неабияку актуальність екологічної та природоохоронної діяльності, організаторами було прийняте рішення щодо започаткування номінації  «Юридична компанія в сфері екології». Ми поспілкувалися з керівником компанії, яка перемогла у цій номінації, — керуючим партнером адвокатського об’єднання «LES — Правова та економічна безпека» Сергієм Колісником

Пане Сергію, вітаємо вас і вашу команду з відзнакою. Що можете сказати про подію, яка відбулася?

Приємно приймати таку нагороду, адже ми самовіддано працювали на результат. У першу чергу перемога в номінації для нас — це визнання колег, авторитетних організаторів премії і всього юридичного ринку. Ну і, звичайно, ця перемога неабияк потішила «его» всієї команди.

Узагалі, створюючи практику у сфері екологічного права та природоохоронної діяльності, а вона у нас функціонує навіть під окремим брендом «Адвокатське об’єднання «Екобезпека», ми, безумовно, знали і зараз переконані, що екологічна сфера абсолютно недооцінена. Проблеми довкілля накопичуються вже десятиліттями, а предметно у сфері права ними займаються одиниці, хоча стан навколишнього природного середовища, від якого залежить якість життя і здоров’я, стосується кожного, незалежно від території, кордонів, інших факторів. Тому маю велику надію, що в юридичній сфері ця тенденція зміниться і професійних екоадвокатів побільшає.

 

Сфера екології у нас недооцінена, однак чи можуть адвокати суттєво впливати на стан дов­кілля і чи є попит на такі послуги?

Можуть і досить суттєво. А попит на якісні, ґрунтовні симбіозні знання у сфері юриспруденції та природоохоронної діяльності з кожним роком зростає, оскільки всі спостерігають і відчувають на собі природні катаклізми через те, що в навколишньому середовищі розпочалися незворотні процеси, наслідки яких ми ще можемо мінімізувати і не допускати раптових катастроф. І в час, коли відбувається розвиток економіки, необхідно знаходити баланс між економічним ростом та екологічною безпекою, чим ми і займаємось, і це, на жаль, не завжди розуміють органи державної влади.

Щодо адвокатської діяльності у сфері екології, то тут усе очевидно, адже саме за допомогою юридичного інструментарію можна дієво вимагати від підприємств­забрудників дотримання вимог природоохоронного законодавства, припинення порушення конституційного права громадян на чисте та безпечне довкілля, яке з кожним роком дедалі частіше порушується, також вимагати за це компенсації. Скажіть, будь ласка, чи не є це стимулом для підприємств до екомодернізації і мінімізації впливу на довкілля?

Ну, а якщо ви зануритесь в екологічну тематику ще більше, то до вас із жахом прийде усвідомлення того, що будь­яка діяльність, дотична до охорони довкілля, або не має нормативного регулювання взагалі, або якщо воно і є, то застаріле і не відповідає вимогам сьогодення. Єдине, що тішить, це деякі нові нормативно­правові акти, які прийняті або перебувають на розгляді законодавця у зв’язку з імплементацією Директив ЄС.

Тому, як бачите, участь фахових адвокатів, юристів у цій сфері — це нагальна необхідність.

 

Чи можете розповісти про повсякденну роботу вашого об’єднання в сфері екології?

У своїй діяльності ми передусім активно застосовуємо на практиці Закони України «Про оцінку впливу на довкілля» та «Про стратегічну екологічну оцінку», які з метою забезпечення екологічної безпеки надають досить широкі повноваження громадськості під час прийняття рішень щодо проєктування, будівництва чи розширення потужностей. Більше того, ці нормативно­правові акти імперативно зобов’язують суб’єктів господарювання проходити такі процедури, в протилежному випадку — повне зупинення виробничої діяльності підприємства.

З прийняттям цих законів до нас почали звертатися природоохоронні громадські організації та громади сіл з проханням представляти їхні інтереси в ході громадських слухань та обговорень планованої діяльності на їхніх територіях.

Залежно від діяльності підприємства, його місця розташування, потужностей та інших факторів, зазначених у звіті з оцінки впливу на довкілля, ми із залученням екологів, а в деяких випадках навіть і науковців, оцінюємо реальний вплив на довкілля, після чого відпрацьовуємо правову позицію та викладаємо все це у зауваженнях, які підприємство зобов’язане врахувати. Іноді такі зауваження настільки критичні, що абсолютно не сумісні з діяльністю, що планувалась. У таких випадках підприємство отримує лист про неможливість провадження діяльності через потенційно шкідливий вплив на довкілля.

До прикладу, в середмісті Харкова планувалася переробка ртуті та ртутьвмісних матеріалів. Ми її не допустили під час процедури оцінки впливу на довкілля. Як і не допустили будівництва норкової ферми потужністю 600 тисяч голів поблизу сіл через її колосальний вплив на довкілля і безвідповідальне ставлення до продукованих відходів.

Дуже часто нам доводиться відстоювати інтереси громад у суді через неврахування зауважень до планованої діяльності, а також оскаржувати неправомірно видані висновки з оцінки впливу на довкілля. Іноді в судовому порядку доводиться взагалі зупиняти роботу підприємства через грубі порушення законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля та природоохоронного законодавства.

Бувають протилежні ситуації, коли ми представляємо інтереси підприємств, як правило, це закордонні інвестиційні проєкти. У такому разі у нас одна вимога — готовність налагодити екологічно безпечне, з мінімальним впливом на довкілля, виробництво. У подальшому ми юридично супроводжуємо проєкт, в обов’язковому порядку залучаємо до своєї роботи і найкращих проєктантів, звертаємося до наукових установ, щоб запропонувати найбільш вдалі, передові рішення з метою відвернення в майбутньому екологічних проблем на виробництві. Також налагоджуємо конструктивну комунікацію та діалог з громадськістю та органами місцевої влади. При правильному підході до процедури оцінки впливу на довкілля, грамотному супроводженні проєктів, громадськість і бізнес стають партнерами задля забезпечення екологічного та економічного благополуччя країни.

На окрему увагу заслуговують кейси із супроводження діяльності підприємств «зеленої енергетики». Ми глибоко переконані, що за відновлювальними джерелами енергії майбутнє. Сьогодні Україна має великий потенціал у розвитку цієї галузі, шкода, що є певні непорозуміння між урядом і виробниками відновлювальної електроенергії, тому в цей час саме нам, адвокатам, потрібно не дати занепасти майбутній галузі, і реальній альтернативі шкідливої для довкілля атомної та теплової електроенергетики.

Над цим і працюють щодня екоадвокати — дбають про довкілля за допомогою правових механізмів та адвокатського інструментарію.

 

Ми все частіше стаємо свідками того, як місцеві громади вступають у конфлікт з бізнесом, відстоюючи своє право жити в екологічно безпечній країні. Як зберегти цей баланс інтересів у нинішніх умовах?

Конфлікти у громад виникають від безвиході. Зокрема, через те, що вже не мають чим дихати, відчувається нестача питної води, різко здешевлюється їх житло через екологічні проблеми, і, як не дивно, винним у цьому є підприємство­забрудник, яке абсолютно не дослухається до скарг людей, не реагує і не робить відповідних виснов­ків. До цього всього ще додається систематична бездіяльність компетентних органів, і суспільний терпець уривається. Люди починають захищати те, що мали від народження, доки не з’явився промисловий гігант біля їхніх домівок — це право на чисте і безпечне для життя і здоров’я довкілля. Іноді цей захист виходить за межі правового поля, чого ми абсолютно не підтримуємо, однак, наскільки нам відомо, люди, шукаючи порятунку, іншого виходу не бачать.

Суттєво змінили ситуацію впроваджені Закони України «Про оцінку впливу на довкілля» та «Про стратегічну екологічну оцінку», в рамках дії яких проводиться відповідна процедура, і громадськості надається можливість висловлювати і надавати зауваження та пропозиції, які у разі неврахування є підставою для скасування висновку як дозвільного документа на провадження господарської діяльності.

Переконаний, що баланс можливо забезпечити виключно правовим шляхом і дякуючи імплементованим директивам ЄС у наше законодавство, ми маємо для цього відповідні важелі.

Однак хотілося б звернути увагу представників бізнесу, а також дозволити собі дати їм декілька порад. Дослухайтеся до зауважень і скарг місцевих людей, адже вони, як правило, не безпідставні, шукайте не корупційні, а технологічні шляхи задля розв’язання проблем впливу на довкілля, життя і здоров’я людей, інвестуйте в екомодернізацію — і це буде запорукою вашої тривалої стабільної роботи, забезпечить баланс інтересів підприємництва і громадськості. Пам’ятайте: довкілля — одне на всіх, знищуючи його, ми завдаємо шкоди як собі та оточуючим, так і наступним поколінням.

 

Кричущі порушення екологічного законодавства, пов’язані з незаконним видобутком бурштину в Україні та вирубкою карпатських лісів, не припиняються і сьогодні. Чого, на ваш погляд, бракує для поліпшення ситуації: нормативної бази чи політичної волі можновладців?

Ці проблеми є окремою темою для тривалої розмови. Це абсолютно два різних питання, які не вирішуються у нас роками. Їх об’єднує відсутність правозастосування, навіть тих нормативно­правових актів, що вже є. І все це через неналежний контроль і брак адекватного реагування на порушення, що відбуваються довкола. Про порушення всі знають, про них всі говорять, але компетентні органи чомусь мовчать, закривають очі і з кожним днем доводять свою непридатність і неефективність.

У згаданих вами проблемах необхідні дві речі: по­перше, призупинити нелегальну діяльність шляхом притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб і забезпечити невідворотність покарання, по­друге — створити належні умови і механізми для законної діяльності підприємств, які бажають інвестувати в цю галузь, не шкодити довкіллю, вживати заходів задля відвернення можливих катастрофічних наслідків своєї діяльності і, врешті­решт, сплачувати податки та поповнювати державний бюджет.

 

Якими якостями повинні володіти екоадвокати?

У першу чергу такий адвокат повинен бути принциповим у своїй професійній діяльності, кладучи в основу винятково захист довкілля. Повірте, бажаючих нівечити все довкола більш ніж достатньо. Шкода, що природа німа і відповісти безпосередньо своєму кривднику не в змозі, натомість у подальшому від ураганів, паводків, піщаних буревіїв потерпаємо ми всі.

Також не менш важливими є професійність і здатність швидко навчатися тому, що сфера екології і захисту дов­кілля не обмежується лише екологічним правом, нав­паки, переплітає дуже багато різних галузей законодавства, зокрема адміністративне, цивільне, кримінальне, господарське, санітарно­епідеміологічне, законодавства у сфері містобудівної діяльності, контролю (нагляду) у сфері господарської діяльності та багато інших. Тому в кожному конкретному кейсі адвокат повинен швидко орієнтуватися і застосовувати необхідні знання при побудові правових позицій і тактик.

Обов’язковими якостями є комунікабельність, креативність та вміння знаходити компроміс, кладучи в основу екологічну безпеку.

І головне — це бажання змінити світ довкола на краще.

 

Якими бачите перспективи екологічного права в Україні та відповідної практики?

Це — галузь права, яка швидко набирає обертів, а з урахуванням нахабного ставлення людства до навколишнього природного середовища проблем більшатиме і стосуватимуться вони життєво важливих факторів — повітря, води та їжі. Через це в майбутньому кожне управлінське бізнес­рішення розглядатиметься на предмет екологічності.

Найпростіше оцінити перспективи — це взяти за індикатор кількість скарг, з якими звертаються люди до адвокатського об’єднання «Екобезпека». Так от, ця кількість збільшилася в рази. Тому висновки очевидні.

-->