Тема: Стратегія юркомпанії в кризових умовах — не ворожіння на кавовій гущі

Ольга ЛЯТІНА,
PR-менеджерка ЮК Pavlenko Legal Group

Щодня світ докорінно змінюється. Було б помилкою звинувачувати в діджиталізації винятково коронавірусну кризу. Так, вона значно посилила хвилі діджиталізації, але це передбачено всесвітнім «прогнозом погоди». Використання електронних інструментів є трендом, вимогою часу, особистим комфортом кожної сучасної людини. Особливої актуальності вони набувають у період карантину, коли ми обмежені у багатьох сферах діяльності. Не лише люди, а й бренди отримують можливість додатково спілкуватися та зміцнювати зв’язки зі своїми клієнтами у турбулентні часи.

Стратегія юридичної компанії в кризових умовах — це не ворожіння на кавовій гущі. Навпаки, кожен крок повинен бути ретельно виважений, результати — спрогнозовані. Лише так ви зможете розв’язати наявні проблеми та розумно використати бюджет. Поширеною помилкою є значне скорочення бюджету та масове скасування активності компанії. Керівники це мотивують відсутністю попиту та загальною ситуацією, що склалася внаслідок пандемії. Ні і ще раз ні. Головне завдання — перерозподілити бюджет та переглянути стратегію, використати нові можливості, що відкрилися під час кризи. Дійсно, змінюються часи та люди, тож ваше завдання — адаптувати свою стратегію під такі зміни.

Переважну кількість юркомпаній криза змусила винайти мінімальний набір піарника, з яким можна вирушити в подорож на ринку. Зазвичай це маркетингові та піар­інструменти, які підтримують життєдіяльність фірми, проте не підвищують її позиції, не виокремлюють серед конкурентів, не приносять нових клієнтів та проєктів. Вважаю, що програма­максимум чи програма­мінімум не є доречним підходом. Історія пам’ятає випадки, коли бренди використовували величезні бюджети та швидко зникали з ринку. Наша робота — це не реклама заради реклами. Ми повинні оцінити нову реальність, що настала разом із кризою, проаналізувати свої слабкі місця та відтворити оновлений портрет клієнта. Обирати «пакет піару» треба, виходячи з відповідей на ці питання. Під час кризи можна відмовитися від реклами у рейтингах та глянцевих виданнях, скоротити кількість заходів або навіть узагалі відмовитися від них. Водночас не буде зайвим скерувати кошти на оновлення сайту, ведення сторінок у соціальних мережах, створення креативних розсилок для клієнтів та партнерів. До речі, дуже важливим є розвиток персоналій всередині юридичного бренда. Люди довіряють людям — пам’ятайте це та втілюйте у своїй стратегії.

У період кризи дуже важливо інвестувати зусилля в підтримку команди. Інтернет­конференції, живе спілкування під час нарад та внутрішніх семінарів, додаткове спілкування в месенджерах — усе це загартовує командний дух. Проведіть низку мозкових штурмів та виявіть, які проблеми наразі стоять перед колегами, як вони бачать подальшу комунікацію з клієнтами, що вони хочуть та можуть зробити для бренда. Наші юристи — не штатні одиниці, а люди з творчим потенціалом та емоціями. У нашій компанії ми приділяємо значну увагу колективному розуму, коли люди діляться, комунікують, поступаються та стають ще сильнішими. При цьому ніхто не привласнює собі перемогу: у виграші залишається компанія та, відповідно, всі.

Інструменти діджитал уже давно вийшли за межі так званого вау­ефекта — сьогодні це реальність, нагальність, масовість. До прикладу, енну кількість років тому, працюючи в невеликій українській компанії в підрозділі маркетингу, моя посада називалася «Спеціаліст з діджитал­піару». У ті часи більшість людей дивилися на мене як на інопланетянку, не маючи уявлення, чим я займаюся, що то за птах такий діджитал­піар. Сьогодні важко уявити свою роботу без комунікації через месенджери та відеозв’язок. Ми вже давно не купуємо квитки в касах та віддаємо перевагу банку в кишені. Техніка, гаджети, продукти, ліки — все це також легко купується онлайн. Карантин змусив майже всіх перейти на «ти» з інформаційними технологіями — у робочих та побутових моментах. Власне, у цій діджитальній трансформації вбачаю великі переваги, оскільки ми переконалися, що більшість питань можна врегулювати онлайн. Це суттєва економія часу та можливість використати його на дійсно важливі та масштабні речі.

-->