Стиль: У пошуках рівноваги

Сергій РУЖЕНЦЕВ

Робота правника почасти несе в собі серйозні навантаження. Тож потребу застосування певних методів зняття фізичної втоми та нервового напруження, а також досягнення рівноваги свідомості юристи розуміють як ніхто інший. І все більше представників юридичної спільноти вдаються задля цього до такого, на перший погляд, екзотичного засобу, як заняття йогою!

Про популярність йоги свідчить хоча б той факт, що сьогодні до чудернацьких вправ, запозичених в аскетів Давньої Індії, звертаються і зірки шоу-бізнесу, і політики, і бізнесмени. Мало не кожен фітнес-центр намагається ввести заняття з йоги до складу своїх послуг. На Заході цей напрямок називають «розумне тіло» (body mind), і не дарма. Та про все — по порядку.

Витоки йоги

Вважається, що гімнастика йогів прийшла до нас з півострова Індо­стан. Згідно з дослідженнями вчених, перші натяки на її існування можна знайти у давніх печатках, датованих приблизно 3330—1700 роками до н.е. На них зображено фігури у медитативних позах, що нагадують асани — положення тіла, вправи йогів. Перші згадки — у «Рігведі» та й інших давніх релігійних текстах. І хоча власне йогу відносять до однієї з восьми даршан — шкіл філософії у Давній Індії, деякі фахівці вважають, що практика йоги самодостатня і не потребує сповідування екзотичних культів та вірувань. Це лише культурно-історичне нашарування.

Через специфіку санскриту термін «йога» має певну багатозначність. Але найчастіше перекладається, як «єдність», «гармонія», «інтеграція», «контроль». Один із стародавніх та авторитетних майстрів йоги Патанджалі так і говорить у своєму трактаті «Йога-Сутра»: «Йога — це контроль хвилювань розуму». І у багатьох інших історичних джерелах термін використовують у контексті досягнення самовладнання та рівноваги.

Можливо, що саме цієї якості, «перерозвиненої» у людей на Сході, так не вистачало людям на Заході. І саме тому йога поступово почала приживатися та набувати видозмін, пристосовуючись до сучасного ритму життя спочатку американців, згодом європейців та наших співвітчизників.

Йога — для лідерів

Уявлення про те, що йоги — це аскети, які знущаються над власним тілом, поступово відходить у ­забуття. Виявляється, що йога не просто здатна, а й навіть покликана слугувати допоміжним засобом у повсякденному житті. Щоб перебувати у вирі подій та не втрачати рівновагу, потрібно розуміти, як цього досягти. Навіть у Давній Індії йогу практикували як елітну дисципліну — володарі палаців почасти навіть тримали при собі вчителів, які навчали членів їхніх сімей вправам йоги. Заняття нею були і основою підготовки воїнів-кшатріїв.

І сьогодні ми можемо спостерігати, як найбільш активні верстви суспільства — лідери у різних сферах життя — вдаються до вправ йоги. За цією справою були помічені такі відомі особистості, як Стінг, Мадонна, Дмитро Мєдвєдєв, Тіна Кароль, Жана Фріске, Ксенія Собчак, Артем Троїцький, Олександр Лєбєдєв, Євген Черепинський та багато інших.

Від президентів, олігархів та зірок шоу-бізнесу, звісно, не відстають і правники, чия робота потребує постійного перебування у вирі подій і прийняття виважених та відповідальних рішень.

«Розумне тіло» для розумних юристів

Чим же може бути корисною йога, зокрема, для юристів? Річ у тім, що в основі практики лежить відомий фізіологам принцип зворотного зв’язку між тілом і свідомістю. Вправи йоги дають змогу налагодити взаємодію «тонких», психічних процесів та більш «грубих», фізичних. Розвинути «розумне тіло», яке максимально ефективно діяло б та протистояло б стресогенним факторам, могло самостійно боротися з хворобами і розвивати закладені в ньому та нові функції — не так уже й просто. Але поступові заняття під керівництвом кваліфікованих інструкторів дозволяють досягати досить хороших ефектів. Тіло і розум стають одним цілим — більш гнучким та здоровим інструментом.

Перебуваючи на серйозних переговорах, спілкуючись з іншими людьми, переїжджаючи з місця на місце або й навіть сидячи перед монітором комп’ютера в офісі, доволі важко уникнути нервового напруження, яке, в свою чергу, відображається у м’язових спазмах. Почасти пересічна людина через постійну зайнятість не звертає на це уваги і не помічає, як реагує її тіло на ті чи інші життєві обставини на роботі чи в сімейному колі. І лише коли організм відреагує серйозною хворобою, яка може навіть перерости у хронічну, ми починаємо бити на сполох. Та реакція багатьох людей на такий сигнал доволі прозаїчна — втамувати симптоми розладу за допомогою пігулок. У той час, як причина багатьох хвороб лише в тому, що ми не навчилися керувати собою: власними емоціями, розумом, регулювати фізіологічні процеси (кров’яний тиск, насиченість киснем тощо).

Вправи йогів, перш за все, базуються на так званих асанах — положеннях тіла, які дозволяють, з одного боку, розвивати гнучкість тіла, а з іншого — розвинути в собі здатність до свідомої саморегуляції. Недарма у давніх трактатах гімнастичні вправи напряму, відомого як хатха-йога, поєднані з раджа-йогою або «царською йогою», умінням керувати свідомістю.

Стати володарем свого тіла і духу — це шлях, який обрали і багато з наших сучасників. Правники, що уподобали заняття йогою, вже відчули на собі користь від тренувань і радо поділилися з нами своїми враженнями. Тож залишається лише побажати всім іншим теж знайти свій щлях до міцного здоров’я, душевної рівноваги та ефективності у справах.

Створення балансу

Юлія КУПРІЯНОВА,
генеральний директор ЮФ «ФАРГО», м. Дніпропетровськ

Стаж занять: близько трьох років

Напрям: хатха-йога

Йога — це не тільки можливість за допомогою асан і пранаями (системи дихальних вправ) підтримувати в тонусі і хорошій фізичній формі тіло, зберегти здоров’я, але й зміцнити себе психічно, досягти рівноважного стану. Адже головне призначення йоги — створення балансу взаємодії фізичного тіла, розуму та енергії. Виконуючи асану, ви не просто встаєте в неї механічно. Тут і самоконтроль, і дисципліна, і воля.

За той час, який я знайома з хатха-йогою, я зрозуміла, що кожен може знайти в ній те, що буде важливо саме для нього в цей період його життя. Я прий­шла до йоги після народження дочки, коли серйозні фізичні навантаження були небажані, і залишити дитину саму на якийсь час я не могла. Займаючись вдома по книзі Очаповського, для себе тоді відкрила дивовижне поєднання гарного тренування тіла з можливістю відпочити і розслабитися. Це можливо в нединамічних комплексах, коли, приймаючи ту чи іншу асану, необхідно повністю розслабити всі м’язи, що в ній не задіяні.

Стійкі і приємні для виконання пози породжують розумову врівноваженість. Асани, що виконуються з упором на одну ногу, дають можливість балансування, а отже, і на ментальному рівні допомагають досягти рівноваги. Завзятість приходить з важкими асанами, воля — з динамічними, смиренність — під «палицею» вчителя, який не дає зупинитися. Бе­зумовно, всі ці якості важливі в роботі юриста. Можна навести ще багато подібних прикладів, коли хатха-йога дає стійкість і рухливість, рівновагу, витривалість і бадьорість.

Як говорить Махадев Десаї у своїй передмові в книзі «Гіта по Ганді», «йогою досягається урівноважений стан душі, що дає людині можливість спокійно дивитися на життя в усіх його аспектах».

Відчуття оновлення

Ростислав МОЛОДЕЦЬКИЙ,
адвокат, м. Київ

Стаж: п’ять років

Напрямок: хатха-йога

До занять мене спонукала моя бабуся, яка постійно займалась йогою й у вісімдесят років виконувала такі вправи, які не вдавалися мені. Але знайти хорошого вчителя було складно, оскільки у більшості фітнес-клубів викладають спрощену загальну фітнес-орієнтовану йогу, яка суттєво відрізняться від повноцінної. Саме тому я пішов до школи йоги, а не до фітнес-клубу.

Найбільший ефект відчуваєш саме від занять після робочого дня. Дуже часто після тренування о вісімнадцятій годині можна було повернутися до роботи з відчуттям сил та енергії та ще попрацювати декілька годин з подвійною ефективністю. Таке відчуття справді надихає та додає стимулу не пропускати занять, незважаючи на те, що припинити роботу рівно о вісімнадцятій часто буває складно. Крім того, після занять йогою є відчуття оновлення та трансформації негативної енергії, яка буває накопичується після складного дня. Деякі люди вважають заняття йогою не надто активними, але можу сказати, що навіть з точки зору фізичного навантаження тут є вправи, які нічим не поступаються вправам у спортзалі на тренажерах.

Стиль життя

Анна ВРОНСЬКА,
керуючий партнер ЮФ «Вронський, Вронська та Партнери»

Стаж занять: понад п’ять років

Напрямок: хатха-йога

Про йогу чули всі, але говорити про неї досить важко. Складно дати визначення того, що таке йога. Для когось це просто комплекс фізичних вправ і хороші вправи на гнучкість, для інших це уміння концентруватися і правильно дихати, а хтось знайде тут духовну практику чи філософію. Для мене йога — це стиль життя, світогляд та світосприйняття, в тому числі й певне коло друзів, з якими ми спілкуємося однією мовою. Багато людей уже знають, що завдяки практиці йоги можна поліпшити своє здоров’я, а саме: дихальну, кровоносну і травну систему. Крім того, йога дає емоційну стійкість, наділяє дивовижною здатністю звільнятися від негативних емоцій, підвищує оптимізм, дає відчуття гармонії. Найголовніше, що дала мені йога, — можливість «заспокоїти» свій розум (це особливо актуально для роботи юриста), встановити внутрішню та зовнішню рівновагу, зрозуміти стан «тут і тепер» і, як наслідок, прийняти життя таким, яке воно є.

Частина цілого

Ірина СЕЛІВАНОВА,
кандидат юридичних наук, радник юридичної фірми ILF, м. Харків

Стаж занять: близько трьох років

Напрям: хатха-йога

Заняття допомогли мені через тілесний розвиток закріпити філософський неагресивний підхід до життя, зміцнили відчуття себе як частини безмірного світу, який постійно змінюється. Після заняття наприкінці робочого дня відчуваєш повне розслаблення та наповненість щастям від знаходження в цьому світі тут і тепер. Для юриста це має особливе значення, бо вчить відчувати клієнта, не реагувати бурхливо на можливу негативну енергію, що йде від нього, або на напруженість робочого дня. Тобто це дає змогу бути щасливим від виконання своєї місії. Усі ми є частиною цілого і тому маємо навчитися любити, допомагати і прощати один одного.

Турбота про себе

Дмитро ТАРАНИК,
радник, голова антимонопольної практики ЮФ «Саєнко Харенко», м. Київ

Стаж занять: близько семи років

Напрямок: хатха-йога

Для мене йога — це, перш за все, турбота про себе, свій фізичний, духовний та емоційний стан. По-друге, йога — це культура емоцій, вміння працювати з ними і опановувати. Один з ефектів від тренувань пов’язаний з напруженим темпом роботи. Ти придивляєшся до себе, до свого життя і бачиш, чому саме темп є таким напруженим, що заважає власне жити. Наступний крок — це його зміна шляхом взяття відповідальності за власне життя, здоров’я, емоційний стан, роботу, контакти, за все, що є важливим для тебе в твоєму житті. У результаті не тільки поліпшується фізичний стан (наприклад, досягнення «йогівської» гнучкості), а й саме темп роботи стає менш напруженим, а робота починає більше асоціюватися із задоволенням, аніж з напруженістю.

ЕКСПЕРТНА ДУМКА

Оксана СИВАКОВСЬКА,
директор міжнародної школи йоги «Васудева»

Йога — це система самовдосконалення. Людина може вдосконалювати себе у найрізноманітніших сферах свого життя. Хтось бажає розвинути своє тіло або ж свій характер, навчитися бути більш розслабленим та спокійним, розвинути власні інтелектуальні здібності — у кожному випадку йога може слугувати прекрасним допоміжним засобом.

Якщо ми займаємося йогою не просто як фізичними навантаженнями, виконуючи лише фізичні вправи, а більш серйозно, з розумінням, що і до чого, то використовуємо спектр тренувальних технік (дихальних вправ, прийомів концентрації уваги тощо). Переоцінити користь від таких тренувань досить важко. Адже будь-яка людина у своїй професійній діяльності, а тим паче юристи, потребує володіння хоча б тими ж прийомами релаксації, зняття стресу. Той, хто не вміє розслабитися, навряд чи змусить себе добре піднапружитися у роботі. Інший аспект — концентрація. Вправи йогів — ми називаємо їх на санскриті «асана» — потребують певного рівня зосередженості уваги. Звичайно, на початковому рівні практики ми навчаємо, у першу чергу, правильним положенням тіла. Але згодом наша йога стає все більш комплексною — кожна форма включає певний тип дихання, концентрацію уваги і навіть враховує напрямок погляду.

Зазвичай до студій йоги приходять двома шляхами. Комусь порадив друг чи подруга, і людина, з цікавості, без особливої мети, приходить подивитися, спробувати, що це таке — зрештою, йога стає все більш модним захопленням. Інша категорія — це ті, хто має певні проблеми зі здоров’ям (як правило, йдеться про потребу зміцнити опорно-руховий апарат, розв’язати проблеми з хребтом) і вони керуються рекомендацією лікаря. У будь-якому разі людям, які збираються відвідати заняття з йоги, потрібно чітко визначитися з тим, навіщо це їм потрібно. І якщо виявиться, що у вас є якісь проблеми зі здоров’ям, варто на перших етапах сконцентруватися на їх розв’язанні. І лише після цього заглиблюватися в інші аспекти йоги. Цікавість, не підкріплена конкретним інтересом, як правило, ні до чого путнього не призводить: люди починають займатися і потім усе кидають, піддавшись лінощам. Якщо ви конкретно знаєте, чого хочете, у вас є хоча б невеличка мотивація до регулярних занять, ймовірність отримати жаданий результат значно зростає.

Юристи, як і інші представники інтелектуальних професій, кому доводиться часто спілкуватися з людьми, завжди відчуватимуть навантаження на нервову систему. І, насправді, зняти напруження можна будь-яким видом фізичної активності — відвідати тренажерний зал, басейн, бігову доріжку. Але потрібно розуміти, що йога — це не тільки вправи для тіла. Займатися лише у такий спосіб — це наче користуватися новітньою моделлю супертелефону, оволодівши винятково однією з його численних функцій. Тож варто придивитися уважно, дослідити і вивчити весь набір можливостей, які може запропонувати практика йоги для вашого самовдосконалення.

-->