Преамбула: Економічне диво України

Семен ХАНІН,
керуючий партнер ЮК «Амбер»

Як завжди, читачів нового номера журналу вітає український юрист

Скільки пам’ятаю незалежну Україну, податкова і всі правоохоронні органи б’ються з тінню. Коли читаєш звіти про викриті конвертаційні центри, схеми та інші порушення, волосся стає дибки від розмаху злочинності. І найдивовижніше — висока свідомість громадян: битися з тінню в органах правопорядку, особливо на керівних посадах, прагнуть мільйони. Ось вони, українські комісари (і комісарши) Катані, пліч­о­пліч захищають нас від розгулу економічних злочинів за мізерну зарплату й поганенький кабінет. Але коли віддзвенять фанфари і ордени прикрасять груди наших податківців, хочеться все ж вкинути краплю дьогтю в бочку державного меду. Чому дедалі більше порожніх приміщень прикрашають міста? Чому черга бізнесменів, які прагнуть покинути наш край, вибудовується кілометровою стрічкою?

Грошей немає. Скільки пам’ятаю нашу державу, коштів катастрофічно бракує. На стадіони, аеропорти, зарплати, дороги, боротьбу з пандемією і корупцією. Як наркоман або п’яниця, ми шукаємо, що ще закласти, щоб звести кінці з кінцями. І затягуємо паски. Будь­який лібералізм влади закінчується в очікуванні кінця бюджетного року, і ще вчора сервісна служба ДПС лютує, як голодний вовк у степу. І ось уже голова ДПС Любченко звітує на сайті, що на 111 % виконано план надходжень за дев’ять місяців 2020 року. Це у коронавірусний рік, коли падіння ВВП і локдаун трясуть країну, йде перевищення плану надходжень!

Ті ж цифри є в руках МВФ, рейтингових агентств та інвесторів, просто кожен переслідує свою мету. МВФ допомагає дешевше розлучитися із землею, інвестори намагаються урвати свій спекулятивний дохід, користуючись відчайдушним становищем країни. Які до них претензії? Вони знаходяться за межами наших кордонів і мають свої інтереси. А от як бути з нашими бажаннями?

Мене, до речі, часом запрошує на зустрічі наша влада, у тому числі з метою «а наведіть конкретний прик­лад зловживань». Смішні люди! Так вони ж потім собі за мету поставлять довести, що саме бізнесмен порушив, а ДПС була права. Правоохоронці розпочнуть мільйони справ, прийдуть з обшуками й арештами. От і виходить, що стара мудрість «домовлятися» скільки є сил — найнадійніший варіант. І потім брехати вже з усіма, загальним хором. Шкода, якщо скоро брехати не буде кому і для кого. Ланцюжок виїжджаючих стає довшим щодня.