Законодавство: У курсі прав

Новий освітній сезон Legal High School розпочала з курсу, присвяченого законодавчим новелам 2021 року

Про нестабільність українського законодавства вже ходять легенди. Утім, правники мають виходити з того, що є: перманентного стану гармонізації українського законодавства з європейськими правилами, винайдення «велосипеда по-українськи», виникнення нових лакун, пробілів, подвійних тлумачень тощо.

Legal High School вирішила розпочати свій освітній сезон саме з вивчення найяскравіших законодавчих новинок, аби зробити внесок у приведення юридичної думки до одного знаменника та посилення закликів до зміни тих чи інших точкових норм, які на практиці не запрацюють або запрацюють у розріз логіці законодавця.

Лекційний курс «Законодавчі новели — 2021. Ефективна побудова роботи адвоката» відбувся 18–21 січня 2021 року і стосувався нового законодавства у сфері інтелектуальної власності, оподаткування, відкриття ринку землі, запровадження нових мовних правил та інших законодавчих новинок.

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» № 466-ІХ правники називають «малою податковою реформою». Цим законом внесені системні зміни у податкове законодавство, спрямовані вони на запобігання ухилення від оподаткування з використанням інших юрисдикцій, впроваджені міжнародні практики в національне законодавство. Більша частина новацій набула чинності ще у травні 2020-го. Але деякі норми набули чинності з настанням 2021 року.

Аналізуючи зміни до законодавства, що набули чинності 1 січня 2021 року, керівник юридичного департаменту групи компаній Merx, адвокат Мирослав Гнидка відзначив двократне збільшення адміністративних штрафів для посадових осіб за порушення взяття на облік конт­ро­люючими органами, невиправлення таких порушень, неповідомлення банку про статус підприємця або незалежного професіонала, неподання або подання з помилками форми 1-ДФ тощо. Революційні зміни, на його думку, відбулися у відношенні до нерезидентів. Зокрема, всіх нерезидентів, які здійснюють діяльність на території України, змусили ставати на облік у контролюючому органі, причому штраф за здійснення діяльності без постановки на облік становить 100 тис. грн.

Про необхідність доведення ділової мети в кожній трансакції під час аудиту договорів з нерезидентами розповів партнер Avidbiz, адвокат Павло Ходаковський. Аналізуючи Податковий кодекс України, лектор виснував, що нова редакція пункту 14.1.231 розширила формулювання поняття «ділова мета», запровадила негативне визначення ділової мети (коли її немає) та обмежила її застосування двома ситуаціями та контекстом статті 39 Податкового кодексу України (в межах трансфертного ціноутворення або контрольованих операцій).

CEO Tomash Consulting Марина Томаш зосередилася на питаннях контрольованих іноземних компаній (КІК) і розповіла, яким чином готуватися до першої звітності за КІК. Скоригованим прибутком КІК є прибуток КІК до оподаткування відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік. Є певні особливості розрахунку податку: якщо звітний рік не відповідає календарному року, то скоригований прибуток визначається за періоди, які закінчуються у відповідному календарному році. У свою чергу, якщо не передбачено обов’язку складання фінансової звітності за такою КІК, то контролююча особа повинна забезпечити складання фінансової звітності КІК відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

Продовжуючи тему змін у 2021 році, керівник практики податкового права АО MORIS Василь Андрусяк підкреслив, що особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме — наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за умови взяття їх на облік як фізичних осіб — підприємців та провадження ними одного виду діяльності як ФОП та як особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність.

Фундаментальні зміни торкнулися й ІР-сфери. Власне, для неї минулий рік пройшов під гаслом «великої ІР-реформи», адже після тривалих обговорень у Верховній Раді врешті був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про створення національного органу інтелектуальної власності». Також суттєвого оновлення зазнало профільне законодавство щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки, щодо реформи патентного законодавства.

Основною метою нового законодавства, за словами директора з питань права та адміністрування державних реєстрів ДП «Український інститут інтелектуальної власності» Миколи Потоцького, є підвищення стандартів охорони та захисту прав інтелектуальної власності, протидія патентному тролінгу і приведення національного законодавства у сфері захисту прав інтелектуальної власності у відповідність до вимог Європейського Союзу. У контексті теми лекції доповідач назвав три ключові новели зазначеного закону: публікація заявок на торговельні марки, подача заперечень третіми особами на заявки на торговельні марки та оскарження рішень за заявками на торговельні марки третіми особами в Апеляційній палаті.

Як зазначила патентний повірений, адвокат патентно-юридичної компанії IPStyle Марія Ортинська, з огляду на розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2020 року «Про Національний орган інтелектуальної власності» державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» виконує функції Національного органу інтелектуальної власності, проте питання з Апеляційною комісією, Апеляційною палатою та Атестаційною комісією все ще залишається відкритим.

Якщо говорити про об’єкти права інтелектуальної власності більш предметно, то радниці Aequo Наталія Дрюк і Тетяна Кудрицька зазначили, що віднині речовина не може охоронятися як корисна модель, тоді як об’єктом винаходу може бути продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини тощо), процес (спосіб). Детальніше спікери розповіли про нюанси адміністративних процедур оскарження: у цьому контексті треба розглянути pre-grant і post-grant oppositions. Так, pre-grant opposition — це право подавати заперечення проти заявок на винаходи, тоді як post-grant opposition — визнан­ня прав на винахід і корисну модель недійсними в адміністративному порядку.

В Україні триває адміністративно-територіальна реформа, що має призвести і до територіальної реформи судів. Детальніше на цьому зупинився керуючий АБ «Титикало та Партнери», депутат Київської обласної ради Роман Титикало. За його словами, наразі маємо ситуацію, коли діють районні суди вже неіснуючих районів. Щоб виправити це, законодавець вніс зміни до Закону «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прий­няття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів», якими передбачено, що відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження в межах територіальної юрисдикції, визначеної до набуття чинності постановою про утворення та ліквідацію районів, але не пізніше 1 січня 2022 року.

Правила Закону про мову, які набудуть чинності у 2021 році, проаналізував керуючий партнер ЮК «Тарасов і Партнери», адвокат Анд­рій Тарасов. Говорячи про зміни, що внесені Законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ухваленим Верховною Радою України 25 квітня 2019 року, лектор підкреслив, що з 16 січня 2021 року українська за замовчуванням діє у сфері обслуговування, причому за повторне порушення цієї норми у сфері обслуговування передбачено штраф (стаття 30). При цьому можливий виняток для клієнтів, які наполягають на іншій мові обслуговування, а також для назв торговельних марок. Крім того, починаючи з 16 липня ц.р., повністю державною мовою повинні проводитися мистецькі та культурні заходи — виставки, концерти, фестивалі абощо.
Попри те, що курс відбувся у дистанційному форматі, висвітлена лекторами тематика викликала чималий інтерес та ажіотаж серед слухачів, які активно залишали питання на електронних каналах зв’язку. Це тільки підкреслює важливість таких освітніх курсів та актуальність тематики.

-->