Преамбула: Зміст над формою

Олександра ФЕДОТОВА,
партнерка ADER HABER, адвокатка, к.ю.н.

Як завжди, читачів нового номера журналу вітає український юрист

Попри те, що на ринку поширюється думка, ніби новим законом про фінансовий монінторинг значно розширено коло суб’єктів первинного моніторингу, зокрема завдяки включенню до цього переліку юридичних фірм та адвокатів, бухгалтерів тощо, вона не відповідає дійсності. Ці суб’єкти мали здійснювати фінансовий моніторинг та ставати на облік ще з кінця 2014 року. Проте сьогодні значно збільшилась відповідальність суб’єктів первинного моніторингу та змінився підхід від «формальної» перевірки до «змістовної». Зменшилась також кількість ознак операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та їх грошовий поріг. Наразі все складніше провести «непрозору» операцію. Треба розуміти, що цей локомотив уже неможливо повернути назад, це світова тенденція, з якою необхідно рахуватись.

Підозрілими будуть вважатись, зок­рема, операції, якщо хоча б один із учасників фінансових операцій або його банк знаходиться у державі (юрисдикції), що не виконує або неналежним чином виконує рекомендації відповідних організації щодо боротьби із легалізацією доходів, отриманих злочинним шляхом, із фінансуванням тероризму або розповсюдженням зброї масового знищення; з публічними діячами; з переказу грошових засобів за кордон в офшорні юрисдикції; фінансові операції із готівковими коштами.

А оскільки розмір штрафів значно збільшився, для багатьох суб’єктів наразі є вибір: ризикувати та не ставати на облік або ставати на облік та дотримуватись усіх вимог чинного законодавства з проведення фінансового моніторингу.

Закономірно постає питання: які ж негативні наслідки очікувати клієнту? Ніяких, якщо клієнт живе «прозорим» життям. Можливо, трохи більше часу буде витрачено на проведення операції, що слід враховувати під час планування трансакції. Усім іншим необхідно провести для себе внутрішній аудит та перекласти гроші з банки у банк, оскільки тенденція така, що готівкові розрахунки почнуть потроху відходити у минуле.

-->