Фінанси: Владним коштом

Тетяна ОХРІМЧУК,
керуюча партнерка АО Jherson Group, адвокатка

Позитивні зміни в українському законодавстві щодо боротьби з відмиванням коштів потребують посилення контролю над легалізацією доходів, отриманих злочинним шляхом

Поняття «відмивання коштів» існує ще з початку минулого століття. У Сполучених Штатах Америки зловмисники намагалися «відбілити» свої заробітки, щоб потім вільно ними розпоряджатися. Однак «брудні» гроші і процес їх відмивання не має ані географічних, ані часових меж. Тому проблема і сьогодні вкрай актуальна не тільки в США, але й практично по всьому світу.

Сьогодні це глобальне поняття, яке вийшло за межі конкретних держав. Зокрема, легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, набуває дедалі більшої актуальності в Україні. Саме тому для виконання міжнародних зобов’язань у нашій державі прийнято низку нормативно-правових актів, спрямованих на запобігання та протидію вказаним вище порушенням.

Варто почати з того, що члени Комітету експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів (Moneyval) у своєму останньому звіті відзначили, що в Україні сьогодні є безліч ризиків, що стосуються відмивання коштів, отриманих шляхом незаконної або корупційної діяльності. Сюди також слід віднести шахрайство і ухилення від сплати податків. Однак експерти відзначили наявність прогресу в боротьбі з легалізацією коштів та фінансуванням тероризму. Зокрема, у звіті Комітету йшлося про продуктивну і злагоджену роботу парламенту та уряду України щодо змін у законодавстві.

 

Кваліфікація злочину

 

У більшості випадків відмиванню доходів передує суспільно-небезпечне діяння. Під таким діянням мається на увазі злочин, за який Кримінальним кодексом України передбачене покарання у вигляді штрафу понад 3 тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі. Якщо злочин скоєно за межами України і він є правопорушенням кримінального законодавства відповідної країни, а також Кримінального кодексу України, то такий злочин також підпадає під згадане вище поняття правопорушення, яке призвело до незаконного доходу. Саме такі поняття розкриває стаття 209 Кримінального кодексу України.

Однак слід пам’ятати, що сам незаконний спосіб, за допомогою якого було отримане майно, на кваліфікацію злочину за статтею 209 Кримінального кодексу не впливає. Тобто, це може бути шахрайство, ухилення від сплати податків, незаконне використання товарних знаків або навіть убивство з фінансових мотивів. Первісний злочин буде кваліфікуватися за іншими статтями Кримінального кодексу України.

Аналізуючи цю норму, можна навести простий приклад змови громадянина України з громадянином Російської Федерації, який займався збутом наркотичних речовин за електронні гроші. Отриманий дохід прямував до України для обміну на криптовалюту. Тобто, прибуток ­громадянина України було отримано в результаті злочинних дій. Він був затриманий і засуджений за статтею 209 Кримінального кодексу України. У разі незаконного обігу наркотичних засобів на території України він також міг отримати звинувачення за статтею 306 Кримінального кодексу України.

 

Відмивання коштів, привласнених на держпідприємствах

 

Підрозділи Державної податкової служби України розслідують сот­ні правопорушень, які стосуються державних підприємств. Зокрема, нещодавно до суду Київської області були передані матеріали, за якими порушено кримінальну справу за частиною 5 статті 191, частиною 1 статті 209 і частиною 2 статті 209 Кримінального кодексу України. Йдеться про випадок незаконного привласнення грошей службовими особами одного з державних підприємств. У справі фігурував факт привласнення грошових коштів на суму 1 051 700 грн і відмивання доходів на суму 972 600 грн. Зловмисники виконували легалізацію коштів шляхом оплати неіснуючих послуг підставного товариства і придбання легкових автомобілів.

У результаті зловмисників було затримано, всі рахунки державного підприємства заморожено на період слідства, а в державний бюджет повернуто 310 000 грн. Слідство триває, проводиться низка заходів, спрямованих на повне відшкодування збитків державі.

 

Боротьба триває

 

Останній звіт Moneyval свідчить про позитивні зміни в Україні щодо боротьби з відмиванням коштів. Зок­рема, вони пов’язані з поліпшенням кримінально-правових норм про злочини, що стосуються фінансування тероризму. До того ж посилення санкцій проти фінансових установ за відмивання коштів також позитивно відобразилося на дослідженнях експертів.

Moneyval радить Україні посилити законодавчий контроль над легалізацією доходів у сферах, пов’язаних з тероризмом, інноваційними технологіями, фінансовими санкціями тощо. Результати досліджень свідчать про реалізацію порад європейських експертів. Сподіваємося, тенденція збережеться і надалі.

-->