№3 Березень 2021 року → У вільний час

Читальня: Час виправляти помилки

Марина БАХОЛДІНА

Особисто мене березень не надто надихає на читання. Початок весни — це час для прогулянок, наведення ладу на клумбі, веранді чи балконі або ж у голові. Але видавництво книжок не зупиняється (і добре) під час весни. У цьому огляді я намагалась зосередитись на всіх новинках: дитячих виданнях, художній літературі та нон фікшн, які вже вийшли чи найближчим часом вийдуть з друку. І єдиний виняток — книга про викрадені книги 2020 року, яка дивним чином оминула мою увагу, проте тепер не хочу, щоб вона залишилась без вашої


КНИГА: Книжкові злодії

АВТОР: Андерс Ріделл

ПЕРЕКЛАД: Володимир Криницький

ВИДАВНИЦТВО: ФАБУЛА #PRO

 

Автор книги — шведський письменник, журналіст та редактор відділу культури видавничого дому Hallpressen. Його попередня книга — «Грабіжники. Як нацисти викрадали мистецькі цінності Європи» — була перекладена десятьма мовами і схвально сприйнята критиками.

«Книжкові злодії» — це та сама книжка минулого року, яка може зацікавити юристів, у тому числі, з професійної точки зору. Нацисти розкрадали біб­ліотеки спочатку на території Німеччини, а потім на захоплених територіях. Під ударом були книжки не тільки як витвори мистецтва, але й звичайні бібліотеки ворогів нацизму. І якщо про картини, наприклад, говорять і повертають справжнім власникам та їхнім нащадкам, то книги — це ж дрібничка? Ну, якщо з букіністичної точки зору вона не вартує більше кількох євро, то чи потрібно заморочуватись і шукати нащадків?

Думаю, що у кожного власна відповідь. Андерс Ріделл починає книгу з повернення іншої книги нащадкам Річарда Кобрака, який загинув у газовій камері. Книга — це єдина річ, яка залишилась онукам від дідуся. І вона повернеться.

 

КНИГА: Мистецтво виховання та дресирування

АВТОР: Карен Прайор

ПЕРЕКЛАД: Світлана Новікова

ВИДАВНИЦТВО: Клуб Сімейного Дозвілля

 

Цю книгу порадили мені в спільноті людей з синдромом дефіциту уваги та гіперактивністю. Мушу зізнатись, люди, які самі мають СДУГ чи в родині, поганого не порадять, вони справжні гуру з виховання та розуміння.

Авторка — письменниця та біолог-біхевіорист, була засновницею дресирування дельфінів на Гаваях. Попри наукову кар’єру, має трьох дітей, сімох онуків та собаку. Тобто, на темі виховання, дресирування та поведінки розуміється.

У книзі є:

— 10 правил формування позитивної поведінки;

— 8 методів позбавлення небажаної поведінки;

— 1 урок, щоб досягти мети, і безліч прикладів з життя та життя дельфінів.

Особисто я придивилась до прийому незаслуженого джек-поту, зрозуміло, що не всім підійде, але ж має бути місце для дива.

 

КНИГА: Славетна п’ятірка. П’ятеро на острові скарбів

АВТОР: Енід Блайтон

ПЕРЕКЛАД: Лесь Герасимчук

ВИДАВНИЦТВО: Фоліо

 

Сталось диво — нарешті переклали українською Енід Блайтон — мегазірку підліткової і дитячої літератури ХХ століття. Не знаю, чи видавали її книги українською до незалежності, проте і без цього твори Енід Блайтон продані більш ніж 400 мільйонів екземплярів по всьому світу. Згідно з однією оцінкою, авторка — п’ята за популярністю серед авторів перекладної літератури на Землі. Покажчик перекладів ЮНЕСКО (Index Translationum) до 2007 року врахував понад 3400 видань перекладів її книг; у цьому відношенні вона поступається Шекспіру, але перевершує Леніна (що не може не тішити).

Отже, «Фоліо» взялось за серію з 21 книжки про четвірку дітей-детективів (а ви гадали, що буде суперпопулярним експортом з Англії?) та собаку. Перший транш «гуманітарної допомоги» — перші п’ять книжок із серії:

— «П’ятеро на острові скарбів»;

— «Нові пригоди славетної п’ятірки»;

— «П’ятеро тікають разом»;

— «П’ятеро рушають до Вершини контрабандистів»;

— «П’ятеро шукачів пригод у фургонах».

Книги розраховані на молодших підлітків і чудово познайомлять їх зі світом дротових телефонів — роки написання детективів: середина минулого століття.

 

КНИГА: Як Аво шукав Кадо

АВТОР: Катерина Перконос

ВИДАВНИЦТВО: Mamino

 

Це книжка для малечі від 2 рочків: картонна з висічкою на сторінках, має потішити дітей, розвинути образне мислення, познайомити з різними характерами, спонукатиме порівнювати розміри та розрізняти кольори.

Сюжет: Аво — половинка авокадо. І він певен, що десь є Кадо — друга половинка авокадо, яку Аво вирішує будь-що знайти. Пошуки другої половинки нелегкі, навіть якщо про це йдеться в книжці для тоддлерів: виявляється, здалеку багато хто схожий на авокадо. А от зблизька всі дуже різні: у кожного свій характер, свої мрії та прагнення. Пошуки перетворюються на цілу пригоду і для самого Аво, і для маленьких читачів. Сторінка за сторінкою Аво знаходить нових друзів, та чи знайде він Кадо?

 

КНИГА: Троє проти зла. Частина перша

АВТОР: Ярослав Світ

ІЛЮСТРАЦІЇ: Тарас Ярмусь

ВИДАВНИЦТВО: А-ба-ба-га-ла-ма-га

 

Перша книга українського мальопису про друзів Антона і Ореста, розрахована на вік читачів до 12 років. Це історія про підлітків, які надивились мультиків та потрапляють у паралельний світ, щоб урятувати свого друга Романа. Якщо судити за ілюстраціями, портал в інший світ відкривається у Львові. У новому світі чекають пригоди, приємності та неприємності. Як завжди, за жанром, але тішить, що це український текст, а не переклад.

 

КНИГА: Троє проти зла. Частина перша

АВТОР: Ярослав Світ

ІЛЮСТРАЦІЇ: Тарас Ярмусь

ВИДАВНИЦТВО: А-ба-ба-га-ла-ма-га

 

Перша книга українського мальопису про друзів Антона і Ореста, розрахована на вік читачів до 12 років. Це історія про підлітків, які надивились мультиків та потрапляють у паралельний світ, щоб урятувати свого друга Романа. Якщо судити за ілюстраціями, портал в інший світ відкривається у Львові. У новому світі чекають пригоди, приємності та неприємності. Як завжди, за жанром, але тішить, що це український текст, а не переклад.

 

КНИГА: Історія LEGO. Як цеглинки завоювали світ

АВТОР: Нільс Лунде

ПЕРЕКЛАД: Оксана Смерек

ВИДАВНИЦТВО: Наш Формат

 

LEGO — давно вже не дитяча забавка. Особливо колекційні набори із «Зоряних війн» чи інших відомих франшиз. Автор, данський письменник і бізнес-журналіст, головний редактор ділового щоденника Brsen, написав історію успіху, яка починалася з кризи. Так, це той приклад, коли криза дала поштовх у правильному напрямі.

У 1932 році Оле Кірк Крістіансен робив прасувальні дошки і сходи, але фінансова криза позбавила його заробітку. Тоді він із сином узявся виготовляти дерев’яні іграшки й назвав свою компанію LEGO — від данських слів на позначення «грати добре». Через 17 років від того з’явилась відома пластмасова цеглинка. Якщо ви чекаєте на успішний спіх, то ні, в книзі є всі етапи: масштабування бізнесу, успіх, криза, кадрові зміни, відновлення, спад, крах 2004-го — і масштабне повернення тоді, коли всі прогнози вказували на кінець ери LEGO.

Книга має ось-ось вийти, стежте.

 

КНИГА: Фимины сказки. Бар-мицва

АВТОР: Наталія Сваткова

ІЛЮСТРАЦІЇ: Саша Непомнящая

ВИДАВНИЦТВО: ГуРу

 

Нечасто нашим колегам присвячують книжки. Може, і ніколи раніше. Тому ми не можемо не розповісти про цю книжку, видану в Берліні.

Авторка, перед тим як написати, перечитала улюблені казки і анекдоти. Трохи заплуталась у всесвітній павутині і розплутуючи, зрозуміла, що читач її не осудить, якщо знайде збіги або закономірності в запропонованих йому оповіданнях, — чиста випадковість, не більше того.

Авторка пише від імені вже немолодої, і навіть дуже в літах людини, якій властиво змішувати спогади минулого з днем сьогоднішнім, прочитаним і побаченим, пережитим і додуманим. Сюжети казок, розказаних Фімою своєму онукові, не нові, але мають часом вкрай несподівану інтерпретацію і повчальну частину.

А історія ж Роберта тільки зайвий раз підтвердить, як нелегко бути молодою людиною з проблемною шкірою у непрості 13 років.

 

КНИГА: Книжка на сцені

АВТОР: Марія Фоя

ВИДАВНИЦТВО: Видавництво Старого Лева

 

У вас підростає маленький артист? Чи одразу великий? Тоді ця збірка для вас. До книги увій­шло вісім п’єс-переможниць І Конкурсу україномовних п’єс для дітей та підлітків «Книжка на сцені». Видавництво Старого Лева провело цей конкурс спільно з офісом «Львів — місто літератури», щоб привернути увагу театралів до книжок сучасних українських авторів.

За адаптованими до сцени творами можна поставити вистави і для маленьких глядачів, і для підлітків. Ця збірка стане в пригоді і керівникам театральних гуртків, і шкільним колективам — усім, кого зачаровує магічний світ театру і дійство, яке відбувається за лаштунками. До книги увійшли п’єси Світлани Лінинської, Наталки Малетич, Марини Товстенко, Ірини Шамахіної (Коник), Софії Юрченко і Тетяни Янко.

 

КНИГА: Рік розпусти Клауса Отто Баха

АВТОР: Ярослава Литвин

ВИДАВНИЦТВО: Фабула

 

Книга — весела, легка, саркастична і про погляд з боку на Україну. А за сюжетом має бути банальна подорож за нареченою-українкою, яку підібрав собі іноземець. Клаус Отто Бах після невдалих відносин взяв прик­лад із товариша і знайшов собі в інтернеті потенційну дружину. Знайшов і поїхав за нею. Звісно, Вероніки такої, як він планував, не існує. Доля та пересічні українці його будуть випробовувати, проте буде щаслива мить.

-->