Форум: Кримінальні розпорки

Сергій РУЖЕНЦЕВ,
редактор розділу «Спочатку»

Кримінальне право перебуває у постійних трансформаціях, набуває міжнародних масштабів та все частіше пов’язується зі сферою діджитал

19 березня ц.р. у київському «Прем’єр Паласі» відбувся III Міжнародний кримінально-правовий форум, організований видавництвом «Юридична практика». Генеральним партнером форуму виступило АО AVER LEX, експертним — ЮФ EQUITY, професійним — ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери», стратегічним — ЮК VB PARTNERS. Захід також отримав акредитацію Національної асоціації адвокатів України.

Провідні адвокати України, судді, держпосадовці відразу взялися до справи і першу сесію форуму, модератором якої виступила керуюча партнерка АО AVER LEX Ольга Просянюк, присвятили актикорупційній політиці. Виступили представники Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції, директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора, Вищого антикорупційного суду та фахівці з кримінальних практик провідних юрфірм.

Зокрема, директор НАБУ Артем Ситник у своєму виступі звернув увагу присутніх на тиск, що сьогодні чиниться по відношенню до антикорупційних органів: це і дискредитація, і спроби призупинити діяльність НАБУ, і низка законопроєктів, що обмежують можливості антикорупційної системи. Проте, за його словами, попри відсутність належної політичної волі на підтримку його відомства, такий спротив — найкраща оцінка їх роботи. І за підтримки зарубіжних партнерів, співробітництва з правоохоронцями інших країн є сподівання на подальший успіх, адже сліди корупції українських чиновників знаходили мало не у 80 країнах світу. І все ж таки доволі гострим і дискусійним для присутніх стало питання щодо методів роботи антикорупційних органів та їхнього втручання у роботу адвоката.

Окрему увагу учасників сесії було спрямовано на справи стосовно високопосадовців, тактику затягування справ і тенденцію до збільшення укладень угод зі слідством. Торкнулись учасники і рішень Конституційного Суду України, низка яких за останній рік виявилась доволі руйнівною для антикорупційних механізмів. Більше того, певні загрози антикорупційній політиці держави принесло й конституційне провадження щодо конституційності Великої Палати Верховного Суду та інституту спеціальної конфіскації. Обговорили також непрості та не­однозначні питання захисту самих суддів, які не є загальними учасниками правовідносин, на яких поширюється дія законодавства про запобігання корупції, а отже, потребують окремого механізму перевірки їхніх декларацій. Говорили й про стандарти роботи Вищого антикорупційного суду, їх відповідність європейським нормам права.

Одна з найгостріших тем сьогодення — обрання запобіжних заходів щодо підозрюваних слідчими суддями ВАКС, під час яких клієнт адвоката стає досить вразливим. У той час як, за словами партнера ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Костянтина Рибачковського, є низка зауважень: від необґрунтованих пі­дозр з боку слідчих органів до порушень щодо розміру застави, яка може бути непомірною для підозрюваного. Необхідність імплементації деяких акцентів у роботі ВАКС підтримує й Денис Шкаровський, партнер ЮК VB PARTNERS: змагальність і рівність сторін, дотримання захисту прав людини, належний судовий контроль та стійкість судів перед тиском обвинувачення та громадськості.

Другу сесію, модератором якої виступив партнер EQUITY Тарас Пошиванюк, було присвячено відносинам держави і бізнесу в кримінально-правовій площині, основним викликам 2021 року. Йшлося про довіру бізнесу до правових механізмів захисту від злочинних посягань, недопущення корупційного тиску на бізнес, прозорість роботи Офісу Генерального прокурора, новостворене Бюро економічної безпеки та сподівання щодо його діяльності, ­реформу СБУ — безпосередньо в частині визначення компетенцій служби у кримінальних провадженнях. А також у цілому про діалог правоохоронних органів та бізнесу і захист прав компанії в статусі потерпілого у кримінальному провадженні.

Під час третьої сесії «HARDTalk», присвяченої розвитку практики, яку модерував партнер AVER LEX Ігор Федоренко, дискусії точились нав­коло зловживань процесуальними правами та механізмами протидії, ролі, можливостей та ефективності суду присяжних в Україні, повноважень сторін обвинувачення в кримінальному провадженні та кримінально-правових переслідувань бізнесу в останній період. Окремо торкнулись методів пошуку інформації про людину за відкритими даними — навичками з присутніми ділився CEO Molfar Артем Старосєк.

Вишенькою на торті форуму стало відкрите інтерв’ю партнера Asters Сергія Гребенюка із заступником міністра юстиції України — уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини Іваном Ліщиною. Основна тема інтерв’ю — як практика ЄСПЛ може допомогти українському бізнесу більш ефективно захищати свої права.

На четвертій сесії учасники обмінялися досвідом щодо транскордонних кримінальних проваджень. Модератором сесії став керівник київського офісу АО «Шкребець і Партнери» Павло Отенко. Одна із тем — тенденції кримінальних проваджень з іноземними елементами. Зокрема, що стосується злочинів у царині криптовалют, «даркнету» та інших високотехнологічних сфер, де правоохоронці вже мають низку позитивних результатів. Більше того, представники галузі розраховують на створення низки спільних слідчих груп з країнами-партнерами. Актуальною сьогодні стає практика супроводження екстрадицій в Україні та за кордоном, що має свою специфіку, а також захист клієнта, оскарження розшуку Інтерполом.

П’ята сесія, модераторм якої виступив партнер АО Barristers Олексій Шевчук, повернула хід дискусії в царину кіберзлочинності — напряму кримінального права, який стає дедалі актуальнішим у часи пандемії, віддаленої роботи та загальної діджиталізації всіх сфер життя. Тож на перший план виходять стандарти інформаційної гігієни бізнесу та приватних осіб, розуміння нових загроз та ризиків, використання хакерів у рейдерських атаках, заходи з кібербезпеки, міжнародна співпраця у боротьбі з кіберзлочинністю. Ці та інші питання і стали підсумком форуму.

-->