Репортаж: Виборчі новації

Максим СИСОЄНКО

В Асоціації правників України обговорили нововведення виборчого законодавства у парламентській кампанії 2012 року

Кожним виборам в Україні властиві нові суперечності у сфері регулювання законодавства, які привертають увагу правничих кіл. Не є винятком і виборчий процес-2012. І хоча передвиборчі перегони з кожним днем лише набирають обертів, проблемних питань не меншає. Саме парламентським виборам 2012 року було присвячено круглий стіл, який провела Асоціація правників України 6 вересня у столичному готелі «Київ».

Програма заходу складалася з двох частин. Під час першої частини учасники, серед яких були як експерти у галузі виборчого законодавства, так і юристи — представники політичних партій, обговорили ключові питання правового регулювання виборчої кампанії-2012, другу ж частину було присвячено особливостям діяльності ЗМІ під час парламентських виборів.

Питання правового регулювання

Робота круглого столу розпочалося із вступного слова президента АПУ у відставці Сергія Коннова, який підкреслив, що організація залишається аполітичною, проте уважно стежитиме за перебігом кампанії, аналізуючи стан правозастосування та дотримання виборчого законодавства суб’єктами виборчого процесу.

Першим серед доповідачів круглого столу виступив суддя та секретар пленуму Вищого адміністративного суду України, заслужений юрист України Михайло Смокович. Він детально розглянув питання юрисдикції спорів у судах, пов’язаних з виборчим процесом, зауваживши, що для адміністративних судів це вже будуть треті вибори. Також суддя ВАСУ зупинився на деяких законодавчих аспектах роботи судів, зокрема положеннях, що суперечать Кодексу адміністративного судочинства України.

Натомість наступний доповідач — народний депутат України, ­заступник голови Комітету Верхов­ної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування — Юрій Ключковський виклав своє бачення проблемних питань у законі про вибори. Так, на думку народного депутата, сьогодні спостерігається негативна тенденція у змінах законодавства з точки зору гарантій виборчих прав громадян. Увагу експерта з-поміж іншого привернула чинна процедура утворення виборчих дільниць та округів, а також деякі рішення судів щодо скасування рішення про реєстрацію кандидата. Водночас пан Ключковський висловив побоювання стосовно того, що 28 жовтня може стати днем «великого переселення народу», маючи на увазі масове голосування за відкріпними талонами.

Подальше обговорення нагальних проблем продовжилося вже під час панельної дискусії. Про тренди парламентської кампанії 2012 року розповіли юристи — уповноважені представники у Центральній виборчій комісії від різних політичних сил, що беруть участь у виборах до Верхов­ної Ради України. Зокрема, Валерій Карпунцов, представник ПП «Удар Володимира Кличка», відзначив «механічне» виконання законів з точки зору утворення дільничних та окружних комісій, процедури жеребкування, яка визначає їхній склад, реєстрації виборців тощо. А Олександра Павленко, представниця ПП «Україна — Вперед!», звернула увагу на обсяги та повноваження окружних виборчих комісій, які стали значно ширшими порівняно з минулими виборами. На думку пані Павленко, окружкоми певною мірою перебирають на себе функції суду, а зважаючи на те, що кваліфікація членів таких комісій іноді є сумнівною, така новація залишає багато питань.

У дискусії також взяли участь Євген Герасименко, уповноважений представник у ЦВК від ПП «Комуністична партія України», який назвав закон про вибори «бомбою» через закладені у нього ризики; Ірина Кальницька, представник ВГО «Фронт Змін», яка наголосила на застосуванні адміністративного ресурсу; Павло Петренко, голова юридичного департаменту Центрального виборчого штабу ОО «Батьківщина», який звернув увагу на нерівність умов для опозиційних та провладних кандидатів.

ЗМІ та вибори

Другу частину круглого столу учасники присвятили обговоренню особливостей діяльності ЗМІ у контексті парламентських виборів 2012 року.

Про політичну рекламу в друкованих ЗМІ розповіла директор юридичного департаменту ТОВ «Медіа Інвест Груп» Тетяна Відді. Особливе місце вона відвела принципу рівних умов для політичних сил на шпальтах видань.

Що криється за телевізійною «картинкою» політичної реклами, розповіла директор Асоціації «Індустріальний телевізійний комітет» Катерина Котенко, зробивши доповідь на тему: «Політична реклама та інформаційне забезпечення». Експерт розрізнила політичну та соціально-політичну рекламу, виокремила категорії політичної реклами, порядок використання ЗМІ, а також перелічила недоліки виборчого процесу-2012. Так, пані Котенко висловила жаль з приводу того, що учасники виборчої кампанії не бажають брати участь у телевізійних дебатах, що складно було б уявити у Великій Британії чи США.

На завершення круглого столу президент Асоціації медіа-юристів, секретар Національної спілки журналістів Тетяна Котюжинська розповіла про межі відповідальності ЗМІ під час виборчої кампанії 2012 року.

Підбиваючи підсумки круглого столу, модератор останньої сесії голова комітету АПУ з питань ЗМІ, старший юрисконсульт ТОВ «Студія «1+1» Ірина Стройко закликала учасників і надалі брати активну участь в обговореннях виборчого процесу, у тому числі в очолюваному нею комітеті.