Подія: Податкові старти

Сергій РУЖЕНЦЕВ,
редактор розділу «Спочатку»

Щойно скінчились травневі свята та розпочався вихід з локдауну, як у Києві стартував VIII Міжнародний податковий форум — подія традиційна та довгоочікувана для юридичного ринку

Захід було організовано видавництвом «Юридична практика» за участю вже багаторічного генерального партнера — Юридичної групи EUCON та за підтримки Всеукраїнської мережі доброчесності та комплаєнсу UNIC.

Розпочався захід з обговорення стану податкової сфери в Україні та світі. Модератор першої сесії, керуючий партнер Юридичної групи EUCON Ярослав Романчук назвав цю завжди актуальну тему фундаментом відносин платників податків та держави. А перший наріжний камінь у дискусію заклав сам голова Державної податкової служби України Олексій Любченко: за його словами, податковий ландшафт України потрібно вирівнювати, щоб створити рівні умови ведення бізнесу та оподаткування для всіх учасників, без преференцій для олігархічних структур. Крім того, він зауважив, що не є прихильником підвищення податкових ставок, а новою місією ДПСУ вважає транспарентність, відкритість даних про сплачені податки (саме це, а не дані про отримані доходи дасть учасникам рівні права) та модернізацію податкової галузі в цілому. Згодом голова відомства дав відкрите інтерв’ю, в якому детальніше розкрив учасникам форуму свої погляди на трансформацію податкової галузі.

Звісно, обговорили й міжнародні стандарти, зокрема прийняті на Глобальному форумі 2013 року, до якого приєдналась Україна і взяла на себе зобов’язання їх імплементувати, — щодо обміну інформацією за запитом та впровадження автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки — так званого CRS-стандарту. Торкнулись і питань ефективної роботи податкових органів та численних скарг, податкової амністії, що, як прогнозують експерти, спровокує чимало судових спорів. Скептично було оцінено й перспективи новоствореного Бюро економічної безпеки — деякі фахівці висловили думку, що це стане лише зміною вивіски та не призведе до істотних змін у ситуації з порушеннями під час обшуків.

Другу сесію під керівництвом партнера ЮК MORIS GROUP Василя Андрусяка присвятили податковому консалтингу — розглянули практичний досвід юристів. Це й наявні проблеми у сфері ПДВ з огляду на практику Ради бізнес-омбудсмена, і податкові нюанси релокації бізнесу в ІТ-індустрії (зокрема, робота «Дія.City»), ризики нерезиденства, внутрішній tax due diligence як інструмент добросовісності та обачності в податкових правовідносинах, гарантії для інвесторів. Доволі цікавою та інноваційною темою стало обговорення податку на шкідливі звички — тренд, що, з одного боку, дає змогу піклуватися про здоров’я населення, а з іншого — поповнювати держбюджет.

Третя частина форуму, модератором якої виступила партнер Юридичної групи EUCON Лариса Врублевська, стала експертною дискусією щодо трансфертного ціноутворення. Аналіз останньої судової практики, порівняння звітних ­періодів 2020-го та 2021 років, особ­ливості аналізу документації ТЦУ з боку контролюючих органів, податкові ризики, процедури доведення, питання добросовісності платників податків дали підґрунтя для жвавих обговорень.

Завершальна частина заходу прой­шла під модератерством керуючого партнера PRAVO GARANT Романа Загрія та була присвячена  юридичним лайфхакам у податкових спорах. Дискусія точилась навколо практики оскаржень, відшкодування ПДВ, виконання судових рішень, впливу деяких податкових спорів на законодавство, а також усунення ризиків відповідальності за діяння контрагента.

Усупереч багатьом протиріччям у цій практиці й попри те, що чесний бізнес сьогодні все ще не може конкурувати на рівні з тіньовим, можна констатувати, що перші кроки щодо його взаємодії з податковими адміністраціями розпочались. А фахівці з права сьогодні можуть запропонувати бізнесу низку різноманітних й почасти нових рішень у податковій сфері.

-->